Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Súťaž robotov RoboRave International 2019 v Číne

VEDA NA DOSAH

súťažný tím v Číne

Celosvetová súťaž autonómnych robotov RoboRave International 2019 sa uskutočnila 20. – 22. júla v meste Conghua, Guangdong v Číne. Od svojho založenia v roku 2001 sa súťaž RoboRave v tomto roku konala už sedemnástykrát. V ôsmych kategóriách súťaže sa zúčastnilo viac ako 600 medzinárodných tímov od Číny a Japonska až po Mexiko a Nigériu. Z toho bolo len 115 tímov mimo Číny. Na jednom mieste a v jednom čase sa nakoniec stretlo viac ako 2 000 súťažiacich.

Slovensko reprezentoval jeden tím, ktorý sa musel do súťaže prebojovať z národného kola RoboRave Slovakia, ktorý sa konal na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Tím pod vedením učiteľa Jána Motešického sa skladal zo študentov druhého ročníka vranovského gymnázia z Amavet klubu: Jakub Suďa, Matúš Iľko a Tomáš Lukča. Chlapci sa programovaniu a konštrukcii robotov venujú ešte len druhý rok.

Tento ročník súťaže bol od predchádzajúcich ročníkov v mnohých veciach odlišný. Jednou z najdôležitejších zmien bol počet súťažiacich a podmienky, s ktorými sa museli zahraničné tímy vysporiadať až na mieste.

„Na súťaži ma najviac prekvapilo množstvo súťažných tímov, izolovanie od okolia, s kontrolami pri vstupe a počas súťaže. Ale takisto aj zmenené podmienky oproti tým, ktoré boli uvedené v oficiálnych medzinárodných pravidlách. Spolu s nami v jednej kategórii súťažili nielen stredoškoláci, ale aj vysokoškoláci, “ povedal študent Tomáš Lukča.

Gymnazisti z Amavet klubu súťažili v kategórii Fire Fighting. V tejto kategórii súťažilo 40 tímov bez rozdielu veku.

„Táto kategória je chápaná ako jedna z najprestížnejších a tiež najťažších. Robot má za úlohu na ihrisku s približnými rozmermi 2,5 metra krát 3,5 metra autonómne do troch minút nájsť a uhasiť čo najviac zo štyroch sviečok umiestnených za náhodne rozloženými prekážkami,“ priblížil súťažnú kategóriu študent Jakub Suďa.

Študent Matúš Iľko o súťaži hovorí:

„Výborné roboty, ktoré viedli základnú časť, mali smolu a vo vyraďovacej fáze vypadávali ako prvé. Zároveň niektoré roboty mali viac ´šťastia ako rozumu´. Na európskych robotoch bolo vidieť skvelú prípravu, dokonale zvládnutie programovania a konštrukcie, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Pokorilo nás množstvo nasadených čínskych hráčov a nedostupnosť súčiastok. Aj preto väčšinu bodovaných miest obsadili čínske tímy. V našej kategórii všetky“.

Učiteľ Ján Motešický konštatoval skvelé organizačné zázemie čínskych organizátorov.

„Starali sa o nás ako v bavlnke, všetko bolo do detailu naplánované a kontrolované. Pri tom počte ľudí to bol pre chalanov obrovský stres. Všade bolo veľa ľudí, veľký hluk. S tým sa ešte nikdy nestretli. Súťaž bola veľmi psychicky náročná. Zvládli to bez hádok, dokázali sa skoordinovať a meniť už hotového robota. Odniesli si veľa skúseností a zážitkov. Verím, že o nich budeme ešte počuť“.

súťažný tím v Číne

Cestu a pobyt na súťaži finančne podporili: Amavet Slovensko, VÚC Prešov, Mesto Vranov, Slovenské elektrárne, ICM Martin, MT Economy a nadáciám ESET, AXA Fond, Tatrabanka, EPH, EDUCTECH, Pontis.

„Veľmi ďakujeme našim sponzorom. Bez nich a nášho učiteľa by sme nemohli ukázať svetu, čo všetko na Slovensku dokážeme a získať nové skúsenosti k tomu, čo nás baví a vypĺňa náš voľný čas,“ povedal žiak Jakub Suďa.

 

Autor a fotografie poskytol: Jano Motešický

Redigovala: ZVČ

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky