Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štartuje finále konferenčnej súťaže Junior Internet

VEDA NA DOSAH

Do finále 16. ročníka súťaže postúpilo 61 projektov, žiaci ich odprezentujú počas online konferencie.

AMAVET oslavuje 30. výročie existencie. Zdroj: iStockphoto, logo AMAVET

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com, logo AMAVET

Videokonferenciu súťaže odvysielajú organizátori naživo 23. a 24. apríla. V piatok začína program o 9.00, v sobotu o 10.00. Počas vysielania predstavia žiaci najlepšie práce v súťažných kategóriách juniorWEB, juniorDESIGN, juniorAPP, juniorBLOG, juniorLEARN a juniorTEXT. Novou témou, ktorej sa súťažiaci v tomto ročníku súťaže venovali, bolo online vzdelávanie.

Konferenciu môžete sledovať naživo na TOMTO ODKAZE.

Peter Bagin, žiak ZŠ s MŠ Pavla Demitru, Centrum II 87/34 v Dubnici nad Váhom, bude prezentovať projekt Unikni s Danielom Hevierom. „Cieľom môjho projektu je poukázať na to, že deti sa môžu učiť aj inými, atraktívnymi formami vyučovania, ktoré ich motivujú a podnecujú k aktivite. Zo svojej vlastnej skúsenosti viem, že veľa detí hrá počítačové hry aj vo forme únikových hier. Tak prečo nevytvoriť únikovú hru, ktorou sa nebudeme len hrať, ale budeme sa ňou aj vzdelávať? Aj takto si žiaci môžu vytvoriť lepší vzťah k predmetu, o ktorom úniková hra je, nehovoriac o tom, že sa zlepšia aj v prospechu a bude ich slovenský jazyk baviť,“ hovorí Peter Bagin.

Ďalším projektom, ktorý sa dostal do finále, je web ssofokles.sk, zameraný na cestovanie. Jeho autorka Sofia Vrabková o svojom projekte hovorí: „Cestovateľský blog Ssofokles obsahuje rebríčky, kvízy a tipy na výlety, ktoré ohromia každého cestovateľa. Nájdete tam tipy na miesta v Európe, Afrike, Amerike, Ázii, ale hlavne na Slovensku. Propagácia turizmu na Slovensku bola jedným z cieľov tohto blogu. Avšak okrem cestovania rieši blog aj otázky udržateľnosti. Sú tam články, ktoré radia, ako byť viac „eco-friendly”, a obsahujú informácie o projektoch, ktoré môžu zlepšiť aktuálnu situáciu v súvislosti s klimatickou krízou.“

Nad súťažou prijal záštitu Ivan Kotuliak, dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, a Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Finalistov súťaže privítajú aj Peter Bíro, generálny riaditeľ SK-NIC, a. s., Milan Ištván, prezident Partnerstiev pre prosperitu, Ľuboš Demovič, predseda hodnotiacej komisie, a Jozef Ristvej, predseda AMAVET-u.

V hodnotiacej komisii zasadali Andrea Cox (digiQ – podpora digitálneho občianstva, ochrana ľudských práv online a bezpečný internet), Katarína Touquet Jaremová (Zastúpenie Európskej komisie v SR – Digital Leader), Peter Paulis (min60, s. r. o. – CEO & CTO – tvorba mobilných riešení), Miroslav Meňhert (Copywriter MNHRT.SK), Lukáš Procháska (AMAVET), Jakub Otčenáš (Diorama, Managing Partner), Ľuboš Demovič (Zones.sk), Milan Bardún (MILAN BEZ MAPY, TRAVEL BLOG), Peter Pištek (KInIT – Kempelenov inštitút inteligentných technológií), Marek Dlugos, SpotMe – platforma pre podujatia, Customer Success Manager, Jakub Kšiňan, freelancer.

Súťažnú konferenciu Junior Internet finančne podporili SK-NIC, a. s., WebSupport, s. r. o., a Accenture Nadačný fond – Nadácia Pontis.

Koncept online výučby. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Súťaž organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) – Laureát Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii popularizátor vedy. Ide o záujmové občianske združenie, ktoré funguje na princípe neziskovej organizácie už 30 rokov a združuje 4500 aktívnych členov v 56 kluboch po celom Slovensku.

Počas svojej existencie stál pri zrode mnohých úspešných projektov, ktoré sú zamerané na neformálne vzdelávanie mladých ľudí a naďalej prináša inšpirácie a rozvíja mladé talenty, podporuje dobré nápady a pomáha získavať hodnotné skúseností. Kluby pracujú v oblasti astronómie, robotiky, informatiky, biotechnológie, vied o Zemi a rôznych iných vedných disciplín. Medzi hlavné aktivity patria organizovanie Festivalu vedy a techniky AMAVET, Festival štyroch živlov AMAVET, interaktívna konferencia Junior Internet, celoslovenské kolo svetovej robotickej súťaže RoboRAVE, multidisciplinárny online seminár LaBáK, Cesty za vedou – do vedeckých inštitúcií, letné tábory, Zvedaví vedci, Anjeli deťom.

Viac na www.amavet.sk.

(TL)

Zdroj: TS AMAVET

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky