Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Zuzana Plšeková

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Vždy som programátorov považovala za ľudí z iného sveta. Za takých, ktorí keď si sadnú za počítač, svet pre nich prestane existovať. Prestanú jesť, piť a čas začne ubiehať neuveriteľne rýchlo. Mala som priateľa, ktorý bol zhodou okolností programátor. Keď programoval, bol schopný variť párky aj 2 hodiny a ja som si za to z neho často robila „srandu“.

Ja som vyštudovala Matfyz a po škole som sa zamestnala vo firme, ktorá síce pôsobí v oblasti IT, ale mojou úlohou nebolo ani zďaleka programovanie. Keď mi vysvetlili všetky procesy a postupy (na všetko sa používa Excel), prišlo mi to príliš neefektívne. Mala som potrebu to zlepšiť. Najvhodnejším nástrojom na to boli makrá. Otvorila som si Google, Help v Exceli a začala som sa postupne učiť, ako na to. Vďaka programovaniu na škole som mala veľmi dobré základy. Začalo ma to neuveriteľne baviť. Prvýkrát v živote. A už to budú roky, čo sa tomu venujem…

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Zuzana Plšeková, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustračná foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky