Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Martina Ivaničová

VEDA NA DOSAH

Martina Ivaničová

Keď som sa rozhodovala, na akú vysokú školu pôjdem, nebola to žiadna „sranda“. K počítačom som sa na strednej sotva priblížila. Štúdium informatiky bolo pre mňa čosi nepredstaviteľné. Cítila som ale, že ma to ťahá týmto smerom. Povedala som si, že to skúsim, veď kedy, ak nie teraz? Išla som študovať na Fakultu matematiky a fyziky UK v Bratislave. Na výške ma to naozaj bavilo, ale bude to také isté v práci? Zamestnanie v IT oblasti som si predstavovala úsmevne. Programátora som videla ako človeka, ktorý po večeroch sedí za PC a rieši veci – dosť od veci.

Našťastie som sa spamätala. Zistila som, že technika je len prostriedok. A podstata práce v IT je o kreatívnej komunikácii. Sypať z rukáva vzorce či algoritmy je fajn, ale to nie je IT. V mojom prípade ide o to, že vyvíjame originálne aplikácie. Tvoríme pre reálnych ľudí, pre svet zajtrajška. Navrhujeme aj architektúru a dizajn. Dnes veľmi potrebujeme okolo seba kreatívnych „ajťákov“. A verím, že k nám prídu aj šikovné kolegynky.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Martina Ivaničová, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: z archívu Martiny Ivaničovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky