Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Katarína Liptáková

VEDA NA DOSAH

Katarína Liptáková

„V Bratislave sa môj názor na IT začal meniť od základov. A to som sa predtým poriadne prešla,“ hovorí Katarína Liptáková zo spoločnosti IBM.  

„Na gymnáziu som informatiku veľmi nevyhľadávala. Zaujímala som sa o šport. Chcela som sa dostať na športovú vysokú školu. Človek však nikdy nevie, kam ho vietor zaveje,” hovorí Katka dnes. Po strednej škole ju z malebnej Oravy zavialo najprv do sychravého Anglicka a neskôr do Bratislavy. Tu sa začala Katka viac zaujímať, čo na informatike vidia ľudia v jej okolí. V IT sa našiel jej priateľ, neskôr manžel a zavážilo aj to, že webdizajn sa na verejnosti v tom čase pretŕčal ako dosť zaujímavá súčasť informatiky. Tieto nitky viedli napokon k tomu, že Katka išla za IT tiež.

Katarína Liptáková

„Do IBM som nastúpila v roku 2004 s pocitom prechodného zamestnania. Čuduj sa svete, som tu dodnes. Pracujem na projektoch s využitím Agile metodológie, momentálne ako Subject matter expert a zároveň Team Lead v globálnej aplikácii na manažovanie kontraktov. Aplikácia je veľmi živá. Poháňa ma neustále vpred a udržiava vo ‚vedomostnej kondícii’.”

Hoci v IT prostredí na Slovensku majú prevahu muži, v IBM nemala Katarína nikdy pocit menejcennosti. „Väčšina mužov sa pri práci zameriava na technickú stránku. Ženská časť dodáva projektu zase správny tvar a smer. Som a budem za vyvážené zastúpenie žien a mužov v IT. Na pracovnom trhu by mali mať prednosť šikovní ľudia, nehľadiac na iné okolnosti. Mňa moja práca baví. Šťastnou ma zase robí moja rodina. A IBM mi poskytuje množstvo pracovných výhod a pohyblivý pracovný čas.”

 

logo Aj ty v ITCieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Katarína Liptáková, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Kataríny Liptákovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky