Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Eva Danillová

VEDA NA DOSAH

Eva Danillová

„Môj život je pre mňa neopakovateľný zážitok, vďaka rozhodnutiu ísť na IT“ prezradila Eva Danillová.

Dnešné IT je o šikovných a pozitívnych ľuďoch. Páči sa mi, že technológie dávajú na výber každému. Za úspešnými IT firmami a start-upmi na Slovensku sú často mladí a bystrí Slováci a Slovenky. Preto podporujem ľudí pri výbere IT. V hľadáčiku mám najmä dievčatá. Tie môžu na Slovensku ešte toho veľa zmeniť. Sme totiž dôslednejšie ako chalani. Preto by bolo prospešné pre nás všetkých, ak by sme v IT mali žien viac. IT je jednoduché riešenie vašej budúcnosti. Pre mňa osobne sú technológie riešením už od strednej školy. Keďže som študovala na francúzskom bilingválnom prírodovednom lýceu, už od strednej som mala blízko k technickým vedám. Nevedela som si predstaviť, že by som sa musela učiť naspamäť obrovské kvantá kníh a textov. Bolo pre mňa jednoduchšie, učiť sa veci tak, že ich najprv pochopím. Tak sme sa s kamarátkou rozhodli, že skúsime „to IT“ na vysokej škole. Veď technológie sú o pochopení a logickom uvažovaní.

S IT sme si na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave potykali všetci bez rozdielu. Podporovali sme sa, vymýšľali a tvorili sme. Asi by sa patrilo povedať, že „ítečkári“ už dávno nie sú prototypom bifľoša vo flanelovej košeli, lebo tak to už naozaj nie je. A v neposlednom rade, aj dnes pohladí každej babe ego niekoľko nápadníkov, ktorými ste počas štúdia neustále obklopené. V každom prípade medzi informatikmi nájdete množstvo naozaj veľmi príjemných a šikovných ľudí, ktorí závisiac od toho, ako budete chcieť, vás budú vo viacerých veciach posúvať ďalej. Pre mňa bola a je FIIT voľbou, ktorú by som určite nemenila. Či už z pohľadu študenta – čo mi dala a čo ma naučila, ale aj z pohľadu zamestnávateľa, pretože produkuje naozaj šikovných a pracovitých ľudí, o ktorých sa na slovenskom pracovnom trhu doslova bijeme. IT je skrátka rozhodnutie pre zajtrajšok.

Pokiaľ ide o mňa, možno to príde niekomu príliš obyčajné, ale za najzaujímavejší úspech nepovažujem to, kam som to dotiahla alebo čo som vytvorila. Mám úprimne radosť, keď sa mi podarí čo najlepšie dievčaťu vysvetliť, v čom je nielen technická škola, ale aj celá technika zaujímavá a prečo má zmysel venovať sa veciam, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať náročnejšie. Je to krásny pocit, keď pomôžete ľuďom, aby zatočili so svojimi obavami a pustili sa do vecí, o ktorých sa domnievali, že na ne nemajú. Keď neskôr zistíte, že sa niekomu z nich zmenil život k lepšiemu, tak to je úžasné. A som presvedčená, že IT môže byť pre mnohé dievčatá úspešnou voľbou. Ženy túžia po rôznych spôsoboch sebarealizácie. A v IT pracovnom prostredí je dnes množstvo zaujímavých pozícií a tiež výhod, ktoré budú narastať a ešte viac sa vyvíjať.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Eva Danillová, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Evy Danillovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky