Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Csilla Rafajová

VEDA NA DOSAH

Csilla Rafajová

Csilla pracuje ako v Pixel Federation ako Data engineer a celé dni sa hrá s číslami. No nie je to pekný život?

 

Aj ty v IT: Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život? 

C. RAFAJOVÁ: Vyštudovala som ekonomickú a finančnú matematiku na Matfyze (UK v Bratislave). Po skončení doktorandského štúdia (kde som sa venovala výskumu a výučbe) som išla pracovať do komerčnej sféry. Napriek tomu, že som študovala iný odbor, zaujala ma pozícia v oblasti veľkých dát (big data), kde som svoje vedomosti vedela využiť. 

Aj ty v IT: Keď ste nastúpili do IT prostredia, zmenilo Vás?

C. RAFAJOVÁ: V oblasti databáz a big data je 90 % kolegov mužského pohlavia. Prišla som medzi skúsených kolegov ako žena menej skúsená v oblasti. Samozrejme ma to motivovalo vyrovnať sa im, byť ako oni. Na začiatku som sa cítila byť menejcenná a očakávala som od seba, že budem vedieť všetko hneď. Takýto pracovný postoj mi ale prinášal veľa stresu, sklamania zo seba – čo sa odrážalo aj na zdraví. Postupom času som si uvedomila, že možno sa neposúvam až tak rýchlo, ako som pôvodne chcela, ale stále sa učím nové veci, ktoré ma bavia. Mužom sa nikdy nevyrovnám, ale to predsa vôbec nie je ani potrebné.

Aj ty v IT: Máte nejaký vzor alebo príklad, ktorý Vás inšpiruje?

C. RAFAJOVÁ: Môj manžel, Peter. Je šikovný programátor. Fascinuje ma, že stále hľadá nové technológie a ako elegantne sa v nich orientuje a spája ich. Občas sa mi stáva, že niečo neviem, tak sa ho s dôverou spýtam, pretože namiesto pohľadu „ty to nevieš?” má radostnú iskričku v očiach, že mi to môže vysvetliť 

Aj ty v IT: Stretli ste sa v branži s predsudkami voči ženám v IT?

C. RAFAJOVÁ: Pomenovala by som to skôr ako začiatočnú nedôveru, kým som bola na pracovných pozíciách nová. To je vždy prechodný stav, môžu sa s ním stretnúť aj skúsení ľudia bez ohľadu na pohlavie. 

Aj ty v IT: Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

C. RAFAJOVÁ: Pravdepodobne by som učila na univerzite.

Aj ty v IT: Ďakujeme za rozhovor.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Csilla Rafajová, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Rozhovor pripravili: Aj ty v IT

Foto: archív Csilly Rafajovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky