Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Alžbeta Ivanovičová

VEDA NA DOSAH

Alžbeta Ivanovičová

Vďaka športu IT manažérkou. „Chcela som rozbehnúť elektronický obchod. Môj šéf mi ale povedal, že na to nemám. Bola som „len asistentkou“. Šport ma však naučil nevzdávať sa. Začala som makať. Študovala som knihy, články na internete. Chcela som dokázať aj jemu, že sa mýlil. Z asistentky som sa preklikla na CEO vlastnej firmy,“ hovorí úspešná IT manažérka Alžbeta Ivanovičová.

Betka si dala poriadny reset. Odišla od šéfa. Najprv skúsila školu. Zlákala ju FH Burgenland so špecializáciou International Business Relations. Ani to však nebolo ono. Po prvom roku si povedala, že čas, ktorý ušetrí, investuje priamo do praktických zručností. Skúšala ďalej. Začala sa zaujímať o slovíčka ako E-commerce, SEO, či inbound marketing. Okrem toho pochopila význam projektového manažmentu v IT.

Alžbeta Ivanovičová je dnes úspešná IT manažérka„Z HTML a CSS viem dnes dosť na to, aby ma rešpektovali aj programátori. Mám rada WordPress a som doma v agilnom projektovom riadení. Kanban je top. Zvládam pripraviť také wireframy v Axure, že nikto nespozná, že to nie je „živá stránka“. Na dennej báze pracujem s Google Analytics, GTM a Excelom kvôli analýze dát – toto všetko sú veci, ktoré ma od programátorov odlišujú.“

Betka riadi už tretí rok kompletný životný cyklus portálu Profesia.sk. Manažuje všetko od nápadu cez nasadenie do ostrej prevádzky, až po sledovanie KPI (výkonnosť podniku). Aby všetko fungovalo tak, ako má. Od IT by sa nevzdialila už ani na krok.

„Dôvodov, prečo som sa v IT našla, je viacero. Najviac mi vyhovuje dynamika. Nové technológie a trendy, okamžite merateľné výsledky všetkých zmien, ktoré urobíte, ba i globálna konkurencia – toto všetko sú dôvody, prečo je IT moja srdcovka. Bonusom je, že ma musí počúvať 10 chlapov – programátorov.“

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Alžbeta Ivanovičová, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Alžbety Ivanovičovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky