Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenské mobilné aplikácie svetovej kvality

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Slovenskí start-upisti dokazujú nielen na konferenciách, že majú nápady hodné svetovej úrovne. Možno ani užívatelia nevedia, že používajú mobilné aplikácie slovenských start-upistov. Ktoré sú tie naj? Je ich viac – prinášame vám tie zatiaľ najznámejšie.

 

Aplikácia Sygic

aplikácia SygicSpoločnosť Sygic začala ako malá firma pred 11 rokmi. Za jej zrodom stál šikovný start-up. Sygic ponúka najkvalitnejšiu offline navigáciu na svete. Aplikáciu využíva viac ako 100 miliónov používateľov. Aplikácia nepotrebuje pripojenie na internet a je plne spoľahlivá.  Sygic pracuje offline a  napriek tomu poskytuje na centimeter presné mapy. Okrem cieľa cesty v aplikácii môžete vyhľadať čerpacie stanice, reštaurácie či turistické destinácie. Tým, že aplikácia funguje bez pripojenia na internet, je plne spoľahlivá aj na miestach, kde nie je možné sa pripojiť. Je teda vhodná na turistiku a cestovanie. Ako funguje? Po stiahnutí aplikácie vás vyzve mobil, aby ste si zvolili región. Zvolíte si Európu a dostanete ponuku máp. Vyberiete si napríklad Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Nemecko. Mapy sa automaticky stiahnu do vášho mobilu a pracujú v ňom. Každých 70 dní si telefón sám stiahne aktualizáciu. Pohodlne v čase, keď ste na wi-fi. Drobnosťou aplikácie je užitočná nadstavba pre vodičov – detekovanie policajných radarov. Za tú si však treba priplatiť.

 

Aplikácia HopIN

Cestujete taxíkom? Ak áno, určite poznáte HopIN. HopIN vznikol v roku 2012 ako prvá slovenská aplikácia na objednávanie taxíkov cez mobil či tablet. Má niekoľko obrovských výhod a tou asi najzásadnejšou je platba online kartou. Nemusíte mať pri sebe vždy hotovosť a ak si objednáte taxi cez HopIN, môžete platiť bezhotovostne. Keď sa pripojíte cez aplikáciu do HopIN, ten detekuje vašu polohu a okamžite určí vo vašom okolí najbližšie taxi. Aplikácia na váš pokyn zašle objednávku a ponúkne vám spôsob platby. Okrem toho si môžete pozrieť trasu, ktorou pôjdete, a zistiť, aká je doprava. A je toho viac. HopIN umožňuje používateľovi zúžiť parametre vyhľadávania tak, aby si mohol privolať taký typ vozidla, aký potrebuje, s dobrým hodnotením a za takú cenu, akú plánuje zaplatiť. V aplikácii nájdete hodnotenie áut a vodičov a môžete pridať aj vlastné. Tým sa stáva cestovanie taxíkom pohodlné a okrem iného aj bezpečné.

 

Aplikácia BeeSafe

aplikácia BeeSafeBeeSafe je slovenská aplikácia, ktorá sleduje pravidelnú aktivitu používateľa a automaticky vyhodnotí, keď sa nachádza v nebezpečenstve. Základná charakteristika aplikácie hovorí: „Bezpečnostná aplikácia pracuje na základe opakovanej aktivity používateľa, sleduje jeho reakcie a analyzuje, či sa nachádza v bežnej situácii, alebo sa okolo neho deje niečo nezvyčajné, prečo by mohol byť v ohrození. Vďaka BeeSafe sa vám nestane, že v ohrození nestihnete privolať pomoc a to je niečo, čo vám môže v konečnom dôsledku zachrániť život. BeeSafe pravidelne kontroluje, či ste v bezpečí a podľa toho vie, kedy automaticky notifikovať vašich priateľov cez e-mail, sms alebo BeeSafe správy.“ V praxi pracuje aplikácia nasledujúco. Po jej stiahnutí vás mobil vyzve, aby ste si určili kontakty, ktoré budú upozornené, keby ste boli v nebezpečenstve. Následne si nastavíte časovač – napríklad na dve hodiny, keď viete, že v tomto čase pôjdete večer domov. Časovač sa spustí a ak po jeho odpočítaní alebo neobvyklej manipulácii s mobilom nezastavíte spustenie alarmu, vaše kontakty dostanú správu. Samozrejme, správa obsahuje vašu polohu. Časovač si môžete predĺžiť alebo rušiť podľa nastavenia obyčajným zatrasením mobilom, čo je užitočné, lebo ak ste skutočne v ohrození, na nič iné nemáte čas. Aplikácia je k dispozícii vo free verzii a v nadstavbe za mierny poplatok. Aplikáciu som si vyskúšala osobne a je skvelá. Hlavne ako matka troch detí sa teším, že ju dám dvom starším do mobilu a budem sa cítiť pokojnejšie. 

 

miniFAKTURA

MiniFAKTURA ponúka možnosť bezplatne vystavovať profesionálne faktúry úplne jednoducho cez mobil alebo tablet. Vďaka rýchlej obsluhe aplikácie ušetríte veľa času. Ako to funguje? Aplikácia umožňuje vytvoriť faktúru, ktorá je okamžite pripravená na tlač či odoslanie mailom aj bez pripojenia na internet. MiniFAKTURA, samozrejme, ponúka aj online verziu, vďaka ktorej môžete fakturovať nielen cez mobil a tablet, ale aj notebook. Všetky vytvorené faktúry sa dajú navyše synchronizovať s inými zariadeniami. 

 

Staffino a City Monitor 

Staffino ponúka skvelú možnosť všetkým zákazníkom pochváliť alebo vyjadriť nespokojnosť s miestom, ktoré práve navštívili a jeho obsluhou. Je jedno, či ide o reštauráciu, čerpaciu stanicu, alebo hotel, Staffino vám umožní hodnotiť obrovské množstvo miest a ich personálu.

City Monitor je aplikácia, ktorá umožňuje nahlasovať podnety a posielať návrhy na zlepšenie fungovania vašej samosprávy. Všetky nahlásené podnety sa automaticky zobrazia pracovníkom samosprávy vášho mesta alebo obce, ktorí s nimi budú hneď môcť začať pracovať.

 

 

Autor: Jasmína Stauder

Foto: Autorka

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky