Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Satelitné technológie odštartujú novú éru internetového pripojenia

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok  satelitu (Zdroj: Pixabay.com)

Pripojenie na internet je aj v dnešnej dobe stále nedoriešenou otázkou v mnohých častiach sveta. Pritom pripojenie na internet vplýva na rozvoj digitálnej ekonomiky, prináša digitálnu rovnosť a umožňuje digitálnu mobilitu.

V súčasnosti spoločnosť SES úspešne prevádzkuje dvanásť satelitov na strednej obežnej dráhe (MEO – Medium Earth Orbit). Do roku 2021 plánuje SES vypustiť do vesmíru ešte ďalších 15 satelitov. Táto unikátna veľkokapacitná a vysoko výkonná flotila sa na strednej obežnej dráhe stane centrom systému zvaného O3b mPOWER.

Vďaka dostupnosti mobilného pripojenia, video obsahu a ďalších podobných služieb dokážu rozvojové krajiny získať rovnaké výhody ako tie rozvinuté. Video, internet a zábava sa dostáva aj do lietadiel a lodí. Očakáva sa, že do roku 2021 bude na internet pripojených viac ako dvanásť tisíc lietadiel a sedem tisíc lodí. Pozrime sa teda bližšie na technológiu, ktorá dokáže poskytnúť niekoľkonásobnú dátovú kapacitu, globálne pokrytie, maximálnu flexibilitu a stopercentné pripojenie na internet.

Nová generácia vysoko výkonných satelitov na strednej obežnej dráhe

Globálne, spoľahlivé a ľahko dostupné pripojenie nie je možné vždy zabezpečiť prostredníctvom pozemných sietí. Spoločnosť SES, popredný globálny poskytovateľ satelitných riešení odštartuje novú éru pripojenia, ktorá zásadným spôsobom rozšíri úlohu a schopnosti satelitov. SES disponuje jedinečnou satelitnou infraštruktúrou, ktorá prináša flexibilné a vysokorýchlostné pripojenie po celom svete. SES ako jediná na svete prevádzkuje satelity na strednej obežnej dráhe (MEO), ktoré z vesmíru poskytujú pripojenie s vysokou priepustnosťou a nízkou latenciou (oneskorenie signálu).

V súčasnosti SES úspešne prevádzkuje dvanásť satelitov na strednej obežnej dráhe (MEO – Medium Earth Orbit), ktoré boli do vesmíru vypustené spoločnosťou Arianespace v rokoch 2013 a 2014. Nachádzajú sa vo výške takmer osem tisíc kilometrov nad zemou a tvoria prvé stavebné kamene unikátnej veľkokapacitnej a vysoko výkonnej flotily. Tieto satelity vyrobila spoločnosť Thales Alenia Space. Pri štarte vážili približne sedemsto kilogramov a každý z týchto satelitov poskytuje kapacitu viac ako 10 Gbps. Ďalších osem MEO satelitov bude vypustených do vesmíru v rokoch 2018 a 2019. Rok 2021 sa potom zapíše do histórie ako rok globálnej konektivity. SES totiž rozšíri svoju flotilu o sedem nových MEO satelitov novej generácie s nadštandardným výkonom, ktoré vyrobí spoločnosť Boeing Satellite Systems. Tieto revolučné satelity sa na strednej obežnej dráhe stanú centrom systému zvaného O3b mPOWER.

O3b mPOWER

Kapacita, flexibilita, pokrytie cez systém O3b mPOWER

Systém pripojenia O3b mPOWER je najvyspelejší, najprepracovanejší a najflexibilnejší systém, ktorý prináša vysoko výkonnú komunikačnú sieť schopnú prepojiť viac ľudí, komunít a spoločností kdekoľvek na svete. „Systém O3b mPOWER bude schopný celosvetovo prenášať vyššiu dátovú kapacitu (s priepustnosťou v objeme terabitov). Inteligencia tohto systému a jeho možnosti vytvárať samostatné lúče ponúknu maximálnu možnú flexibilitu pri tvarovaní, smerovaní, vedení, posúvaní a prepínaní viac ako štyroch tisíc lúčov v reálnom čase. Každý satelit s touto schopnosťou bude môcť prispôsobovať šírku pásma pre prenos dát prakticky kamkoľvek. Celá konštelácia satelitov umiestnená na strednej obežnej dráhe, bude vďaka 30-tisíc lúčom zo systému O3b mPOWER poskytovať bezkonkurečné pokrytie +/- 50 stupňov zemepisnej šírky, čo je takmer 400-miliónov km2,“ hovorí Karim Michael Sabbagh, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti SES. Softvér, ktorý prepája systém O3b mPOWER so satelitnou flotilou SES, umožňuje zabezpečiť celosvetovo flexibilitu a optimalizáciu pripojenia podľa potreby prostredníctvom satelitov na geostacionárnej obežnej dráhe, strednej obežnej dráhe alebo pozemných sietí.

Vypustenie novej sústavy terabitových satelitov s mimoriadnym výkonom a spustenie systému O3b mPOWER prebehne v roku 2021, kedy sa počet satelitov O3b zvýši na dvadsať sedem. Satelitná flotila na strednej obežnej dráhe spoločnosti SES bude plne integrovaná do veľkej sústavy satelitov na geostacionárnej obežnej dráhe, ktorú dnes tvorí viac ako päťdesiat satelitov.

Internetové pripojenie bez obmedzení

Satelitné technológie sú možnou odpoveďou na problémy, ktoré sa týkajú nedostatočného pokrytia ťažko dostupných oblastí. Či už sa jedná o vzdialený ostrov v Tichom oceáne, subsaharskú Afriku, loď plaviacu sa v Atlantickom oceáne alebo lietadlo nad USA – SES dokáže poskytnúť pripojenie, ktoré presahuje obmedzenie pozemných sietí. Filozofiou spoločnosti je totiž poskytovať kvalitné pripojenie pre každého bez rozdielu. Vzhľadom na to, že satelitné technológie je možné ľahko prepojiť s pozemnými sieťami, sa ľudia na celom svete budú môcť pripojiť všade tam, kde predtým nemohli a ešte k tomu bez toho, aby si uvedomili akúkoľvek zmenu infraštruktúry.

 

Informácie a foto poskytli: Daša Tkáčová a Monika Révayová z agentúry GRAYLING

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

O3b mPOWER: A new era in global cloud-scale connectivity

SES opens new era in global connectivity with O3b mPOWER

SES’s mission to produce positive change through networks

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky