Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý robotický víkend – čas plný fascinujúceho sveta robotov

VEDA NA DOSAH

robot

Rozvoj vedy a techniky zároveň do každodenného života pomaly prináša pojem „robot“ tak, ako ho poznáme z Čapkovho R.U.R. Chcete vedieť o robotike viac? Mnoho zaujímavých informácií sa dozvedia návštevníci hotela v Patinciach počas nasledujúceho víkendu na interaktívnej výstave robotov pod záštitou Národného centra robotiky (NCR). Cieľ i obsah výstavy nám priblížil doc. Ing. František Duchoň, PhD. z Ústavu robotiky a kybernetiky na STU v Bratislave, ktorý je zároveň členom Národného centra robotiky.

L. G.: Čo Vás viedlo k myšlienke spoluorganizovať výstavu robotov v Patinciach?

F. DUCHOŇ: Silná Európa potrebuje mať silné technológie. Robotika medzi ne patrí. Pre nás je dôležité, aby robotika bola vnímaná pozitívne medzi širokými vrstvami ľudí. Sme radi, že aj vďaka nášmu pôsobeniu na Slovensku sme v EÚ krajinou, kde je robotika vnímaná najviac pozitívne. A preto chceme v týchto populárno-náučných aktivitách pokračovať aj takouto formou. A prečo Patince? Wellness Hotel Patince****, s ktorým udalosť organizujeme, ponúka príjemné prostredie, kde môžu rodiny s deťmi spojiť náuku s oddychom.

L. G.: Máte skúsenosť s podobnými akciami z minulosti?

F. DUCHOŇ: Áno, máme bohaté skúsenosti. Robíme prezentácie nielen v našich priestoroch, ale aj na rôznych výstavách (napr. ELO SYS, MSV, AMPÉR), na základných a stredných školách. Robili sme aj niekoľko akcií pre súkromné spoločnosti, alebo sme oslovovali aj škôlkárov. Všade sa stretávame s pozitívnymi reakciami a ešte sa nám skoro nestalo, že by nás nechceli ďalší rok opäť vidieť. Preto musíme často už aj my zvažovať, kam ísť a kam už nie.

L. G.: Na čo všetko sa návštevníci môžu na výstave robotov v Patinciach tešiť?

F. DUCHOŇ: Prinesieme robot IRB 120, s ktorým budeme kresliť a písať. Deti si určite radi odnesú kreslené postavičky, dospelí nejaké krajinky, vedcom napíšeme nejakú fyziku. Súčasťou výstavy bude aj robot YouBot, s ktorým vieme roznášať poháre s vínkom alebo malinovkou. Ďalej sa môžete tešiť na humanoidné roboty NAO a Bioloid. S jedným vieme okrem rôznych srandičiek aj zatancovať „gangam-style“, s druhým si zas môžete zacvičiť napríklad kliky na jednej ruke alebo stojku. Tak isto predstavíme náš prototyp guľového robota a pripravíme preteky na robotoch, konkrétne na podvozkoch iRobot Create. Zašoférovať robota si budete môcť aj na prototype vozítka Androver, no a z technológií prinesieme aj termokameru, aby sme vedeli, kto sa ako zapotil.

robotika

L. G.: Uvidia návštevníci nejakú absolútnu novinku / niečo výnimočné v našich končinách?

F. DUCHOŇ: Naše pracovisko sa špecializuje predovšetkým na algoritmy riadenia robotov, takže v tomto smere budú výnimočné v podstate všetky roboty. Každopádne už teraz vieme, že najviac ľudí zaujme robot NAO, pretože je konštruovaný tak, aby aj pekne vyzeral. Za unikát však považujeme prototyp guľového robota Guľko, na ktorom sa dá krásne vysvetliť princíp matematického kyvadla.

L. G.: Čo odporúčate vy osobne návštevníkom k videniu?

F. DUCHOŇ: Okrem už vyššie spomínaných robotov odporúčam určite navštíviť aj pripravenú prednášku. Prednáška bude trvať približne hodinu a predstaví servisnú robotiku, teda roboty, ktoré budeme môcť využiť aj v bežnom živote. Návštevníci budú určite prekvapení, kde všade sa už dnes roboty nachádzajú. Ak by bol veľký záujem, vieme odprednášať aj aktuálne trendy a vízie priemyselnej robotiky. Uvidíme podľa publika.

robotika

L. G.: Aké sú očakávania tejto udalosti zo strany NCR?

F. DUCHOŇ: Máme radi aktívnych návštevníkov. Radi diskutujeme, bavíme sa o robotoch. Roboty sú pre nás pomocníci. Preto ich radi ukážeme ľuďom a budeme sa snažiť odpovedať na všetky ich otázky. Máme však radi aj uvedomelé publikum, ktoré chápe, že nemôžeme im všetko dať do ruky. Je to aj o bezpečnosti návštevníkov samotných. No a v neposlednom rade budeme radi, ak celá akcia bude mať pozitívnu odozvu.

 

Rozhovor pripravil: Lukáš Grec

Foto: z archívu poskytol Lukáš Grec

Redigovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky