Systém pre správu ubytovacích zariadení zameraných na verejnú správu – projekt SPONA. Ide o aplikačné riešenie, ktoré pomáha spravovať podnikové aktíva, zefektívňovať pracovné toky, sledovať inventár a plánovať preventívnu a prediktívnu údržbu.
Medzi kľúčové funkcie patrí vytváranie a správa ubytovania, sledovanie výkonnosti objektu a možnosť vytvárania vlastného obsahu. Funkcie plánovania zahŕňajú možnosť vytvárať vopred definované pracovné postupy plánovania, zachytiť podrobnosti o zákazníkoch a históriu transakcií. Funkcie zahŕňajú nástroje na sledovanie, riadenie a kontrolu pracovných príkazov a požiadaviek, inventár, pracovné plány, priradenie, monitorovanie stavu zariadenia a dodržiavanie predpisov. Systém ponúka flexibilné možnosti nasadenia a kompatibilitu s prakticky akýmkoľvek zariadením.
K dispozícii je päť riešení, pričom každý modul ponúka ďalšie funkcie založené na predchádzajúcich vydaniach, ktoré umožňujú organizáciám pridávať funkcie pre organizačné potreby.
Projekt SPONA patrí medzi sedem postupujúcich adeptov do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), o ktorých rozhodla odborná porota. Ako približuje jeho tvorca Peter Vrábel, hlavným cieľom informačného systému je riadenie strategických procesov a optimalizácia nákladov pomocou výkonných webových nástrojov. Aplikácie alebo ich časti pomáhajú organizácii zlepšiť riedenie priestoru, obsadenie, aktíva, pohyby, údržbu, prenájom, ako aj celkovú správu objektu.
„Používatelia systému sú delení na viacero kategórií a úrovní prístupu; konečný používateľ je rôzny v závislosti na využití. Ubytovacím oddeleniam rieši strategické procesy v oblasti ubytovania, zmlúv či registra prenocovaní. Vrátnikom je dostupná modulová časť podobná digitálnej recepcii. Cieľové skupiny projektu sú zariadenia štátnej a verejnej správy, ktoré podliehajú osobitým predpisom. Napríklad modul pre riedenie údržby má cieľového používateľa – študenta ubytovaného na internáte. Študent môže zadať problém na izbe či zariadení, sledovať si platby či byť notifikovaný o oznamoch a nariadeniach.“
Ako ďalej vysvetľuje Peter Vrábel, aktuálne majú nasadené tri moduly z piatich a dokončujú vzájomné prepojenia na externé systémy. „Plánované ukončenie a vydanie stabilnej verzie je december 2018, avšak máme množstvo nových požiadaviek pre otvorenie nových rozšírení.“ Prínos projektu v rámci odbornej verejnosti je vypracovanie niekoľkých diplomových prác, ktoré riešili špecifické problémy v oblasti aplikačných riešení a softvérového inžinierstva. „V neposlednom rade navrhuje niekoľko riešení pre moderné metódy riadenia aplikované hlavne vo verejnej správe. Prínos pre laickú verejnosť vidím hlavne v oblasti otvorenosti technológií a využitie bežných moderných metód vo verejnej správe,“ dopĺňa Peter Vrábel.
*********************************************
7. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, konajúceho sa koncom. mája 2018, sa zúčastnilo dvanásť projektov. Postupujúce start-upy získali vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok.
Rozhodovala odborná komisia pod vedením predsedu komisie, riaditeľa Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, F. Jakaba. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – V. Jakubec (Klub podnikateľských anjelov, SBA), J. Vojtko (FPT Slovakia), M. Hladký (Creative Industry Košice), riaditeľ UVT TUKE – M. Chovanec a zástupcovia UVP TECHNICOM A. Lavrin a M. Blizco.
Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitný vedecký park TECHNICOM v spolupráci s partnermi súťaže Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.
Startup centrum TUKE ponúka nádejným start-upom možnosť získať priestory zdarma v Startup centre. Potom je tu možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE, ale aj pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity. V neposlednom rade získajú inovátori expertnú a mentorskú podporu.
Do súťaže sa môžu zapojiť projekty v tzv. pred-inkubačnej dobe (t. j. v štádiu nápadu), z ktorejkoľvek časti Slovenska a tiež zahraničné projekty, ktoré plánujú realizovať svoju činnosti na Slovensku.
Informácie poskytol: Peter Vrábel
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj fotografií:
https://www.startupcentrum.tuke.sk/startupy/startupy-prehlad/7-kolo-sutaze/
Uverejnila: VČ