Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Počas Startup Weekendu v Banskej Bystrici uspela aplikácia Môj pes

VEDA NA DOSAH

Startup Weekend Banská Bystrica 2018

Aplikácia Môj pes je projekt, ktorý odborná porota jednoznačne a jednohlasne vybrala za víťaza podujatia Startup Weekend v meste Banská Bystrica. Tvorcovia projektu vychádzali z predpokladu, že celosvetovo bol v poslednej dobe zaznamenaný rastúci trend z hľadiska vlastníctva psa. Na Slovensku je podľa nich evidovaných 500 tisíc majiteľov psov, v západnej Európe a Amerike až 100 miliónov majiteľov psov, čo považujú za trh, na ktorý sa môžu orientovať. Jeden z tvorcov myšlienky a samotného projektu Juraj Zaťko priblížil, že veľkou inšpiráciou pre nich boli dvaja psi, ktorí sa tiež stali členmi tímu.

Realizátori projektu si spravili krátky prieskum, počas ktorého sa respondentov pýtali, či a aký majú problém so psom. Zistili, že väčšina ľudí má problém (56 %); išlo napríklad o starostlivosť o srsť, prípadne problém so zásobami jedla, ale aj vznikajúce alergie. Cieľom tvorcov aplikácie preto bolo uľahčiť majiteľom starostlivosť o svojich psov. Podarilo sa im spraviť funkčný prototyp aplikácie, ktorá má dve základné položky: zdravotný stav psa a vyvážená strava. „Neviete, čo je vášmu psovi, prostredníctvom tejto aplikácie vám veterinár povie, čo by mu mohlo byť, odporučí, akú liečbu nasadiť. Ďalej je k dispozícii aj on-line poradenstvo podľa plemena. V druhej časti zas aplikácia na základe informácií o danom psovi odporučí, ktorá strava je mu najlepšia,“ uvádza Juraj Zaťko.

Porota sa zhodla, že pri tomto projekte bola odvedená najlepšia exekúcia, ocenili tiež vynikajúci nápad, ktorý rieši skutočný problém. „Nikto z nás nečakal, že by sme mohli skončiť na prvom mieste popri tak silnej konkurencii v podobe mladej krvi. Ďakujeme,“ povedal pri vyhlasovaní výsledkov súťaže Juraj Zaťko.

Aplikácia Môj pes

Startup Weekend v meste Banská Bystrica sa konal dňoch 23. – 25. februára 2018. Boli to tri dni zábavy, pracovného nasadenia, nových skúseností a stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi pre všetkých startupových nadšencov. Usporiadateľom bola Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Na druhom mieste sa umiestnil projekt Jupiterra, ktorý na porotu urobil tiež veľký dojem. Ide o vzdelávacie centrum pre deti od 6 rokov v podobe kurzov zameraných na rozvoj logiky, analytického myslenia i kreativity. Prostredníctvom zábavného a zážitkového učenia sa tak deti majú učiť programovať. Porota ocenila validáciu, ktorú tvorcovia projektu urobili, tiež potenciál na to, aby ho dokázali skutočne zrealizovať v čo najkratšom čase a aby tiež mohol začať zarábať. Jeho autorka Andrea Droscinová sa poďakovala porotcom, mentorom a celému tímu, ktorý podľa nej „silno makal“. 

Do tretice bol ocenený skutočne mladý nápad – projekt City Friend, s ktorým prišiel len 15 ročný mladík, čo v porote vzbudilo obrovský rešpekt. Išlo o aplikáciu pre turistov, hlavne pre mladých cestovateľov, ktorí chcú zažiť autenticitu mesta, lokality, no nechcú vidieť len tradičné turistické miesta, ktoré sú zvyčajne preplnené. Prostredníctvom tejto aplikácie si nájdu sprievodcu z daného regiónu, ktorý ich prevedie zaujímavými miestami. Hodnotiacej porote sa páčil nápad a spracovanie, no zhodli sa tiež, že sú ešte veci, ktoré treba dotiahnuť. Každý z porotcov ponúkol voľný mentoring.

Členmi poroty boli: Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela, Banská Bystrica, Peter Ohrajter – ESET, Aleš Mlátilík – Zľavomat, Marek Šándor – Startitup a Katarína Molnárová za ONLINE TORO.

2. ročník podujatia Startup Weekend bol najmä o pracovnom nasadení, nových skúsenostiach a stretnutiach s inšpiratívnymi ľuďmi, pričom organizátori sa ho rozhodli usporiadať po úspešnom prvom ročníku. Celková tohoročná bilancia: 40 účastníkov a 6 tímov, ktorí pracovali pod dohľadom 11 mentorov.

Princípom podujatia Startup Weekend, ktoré sa pravidelne koná v rôznych mestách po celom svete (viac ako 50.000 účastníkov na viac ako 3 000 rôznych podujatiach vo viac ako 390 mestách), je totiž zhromaždiť počas 54 hodín účastníkov rôznych povolaní, znalostí a záujmov, ktorí si chcú vyskúšať svoje podnikateľské zručnosti. Na začiatku sa vytvoria tímy podľa svojich preferencií a sympatií k prezentovaným nápadom a v priebehu nasledujúcich hodín dotvárajú svoje projekty za pomoci viacerých mentorov.

Výsledkom je, že okolo 12 % zo startupistov pokračuje aj po tomto víkende s myšlienkou, s ktorou začali. „Nezastavuje, učte sa, pokračuje ďalej,“ odporúčajú organizátori.

Súčasťou podujatia boli aj prednášky speakrov: Andrea Ivaničová zo spoločnosti ESET riešila tému ochrany osobných údajov, Aleš Mlátilík priblížil na príklade svojej firmy Zľavomat tipy, ako budovať značku, Rudolf Vrábeľ z Poštovej banky predstavil stratégiu banky a projektu 365.bank.

Startup Weekend Banská Bystrica bol otvorený pre všetkých. Hlavnou cieľovou skupinou boli aktívni, podnikaví jednotlivci alebo skupiny, ktorí majú záujem overiť si svoje zručnosti, resp. získať nové skúsenosti a spolu s nimi aj kontakty s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. „Zaregistrovať sa mohli profesionáli aj študenti z rôznych oblastí, dizajnéri, vývojári, projektoví manažéri, právnici, účtovníci, marketingoví odborníci. Ak chcú inovovať a uspieť, musia sa spojiť, vytvoriť tímy a spolupracovať,“ uvádzajú organizátori.

V prvom ročníku súťažilo v Banskej Bystrici 11 tímov a spolu 52 výnimočných šikovných ľudí.

 

Zdroj informácií:

http://communities.techstars.com/slovakia/banska-bystrica/startup-weekend/12221

https://sk-sk.facebook.com/StartupWeekendBanskaBystrica/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Foto:

https://www.umb.sk/kalendar-udalosti/fakulta-politickych-vied-a-medzinarodnych-vztahov/startup-weekend-v-banskej-bystrici.html

a Facebook profil podujatia

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky