Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Odhaľte svojho dvojníka z historickej maľby či sochy pomocou novej aplikácie Google

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok: mobil s aplikáciou

Art Selfie je zábavný spôsob objavovania umenia. Teraz je k dispozícii po celom svete. Kultúrny inštitút Google aktuálne spúšťa v rámci svojej aplikácie Google Arts & Culture novú funkciu. Art Selfie umožňuje používateľom vyhľadávať umelecké diela prostredníctvom selfie, čiže spárovať ich tvár s tvárou z obrazu. Využíva technológiu počítačového videnia založeného na strojovom učení, ktorá porovnáva tvár používateľa s tisíckami historických umeleckých diel vo svojich databázach.

Kultúrny inštitút Google vytvoril mobilnú platformu Google Arts & Culture, ktorá umožňuje ľuďom z celého sveta objavovanie umenia na svojich smartfónoch, vrátane svetových aj slovenských galérií a múzeí. Aktuálne spúšťa v rámci svojej aplikácie novú funkciu – Art Selfie, ktorá umožňuje používateľom vyhľadávať umelecké diela prostredníctvom selfie, čiže spárovať ich tvár s tvárou z obrazu. Využíva technológiu počítačového videnia založeného na strojovom učení, ktorá porovnáva tvár používateľa s tisíckami historických umeleckých diel vo svojich databázach. Nová funkcia je dostupná prostredníctvom aplikácie Google Arts & Culture pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS.

Google Art and Culture

Platforma Google Arts & Culture hostí milióny artefaktov a umeleckých diel, od praveku po súčasnosť, ktoré zdieľajú galérie a múzeá po celom svete. Google neustále experimentuje s novými spôsobmi, ako priblížiť umenie a kultúru bežnému používateľovi, a tak tím z Kultúrneho inštitútu Google vymyslel zábavné riešenie, ktoré spája ľudí s umením prostredníctvom ich vlastnej selfie. Aplikácia už zaznamenala úspech vo viacerých krajinách, ako napríklad v USA, Austrálii, Singapure či Indii a aktuálne je dostupná používateľom na celom svete, vrátane Slovenska.

Cieľom novej funkcie „Art Selfie“ je prostredníctvom fotoaparátu pomôcť preskúmať nové prepojenia medzi umením, kultúrou a svetom používateľov. Aplikácia zobrazuje odhadovaný percentuálny podiel na meranie vizuálnej podobnosti a zobrazuje, do akej miery sa tvár z obrazu zhoduje s tvárou používateľa. Spoločnosť Google uchováva selfie iba na čas potrebný na vyhľadanie zhody s umeleckým dielom.

Objavte svet umenia cez svoju tvár na g.co/ArtSelfie, pre iOS a Android.

Štatistiky Art Selfie:

  • V krajinách, kde bola spustená funkcia, je Art Selfie veľmi populárne – dodnes bolo vytvorených vyše 78 miliónov párov „selfie a tváre z umeleckého diela“
  • Na tomto experimente Google spolupracoval s viac ako 650 partnerskými inštitúciami, aby túto funkciu mohol sprístupniť na celom svete
  • Vďaka tejto spolupráci sa nám podarilo viac než zdvojnásobiť počet možných spárovaní, dnes už s desiatkami tisíc umeleckých diel
  • Pár svetových inšpirácií: Sarah M. Gellar, Večerná show s Jimmy Fallonom, futbalisti FC Bayern Mníchov, predstavitelia Walking Dead a dokonca sa stala aj taká pikoška, že Art Selfie spárovalo jednu ženu s portrétom vlastnej prababičky.

O Kultúrnom inštitúte Google

Kultúrny inštitút Google (www.google.com/culturalinstitute) spolu s partnerskými organizáciami sprístupňujú kultúrne a historické bohatstvo ľuďom prostredníctvom internetu. Spoločne vyvíjajú nástroje, ktoré umožňujú kultúrnym organizáciám zdieľať umelecké dedičstvo online. Viac ako 1000 kultúrnych inštitúcií zo 70 krajín sprístupnilo cez Kultúrny inštitút Googlu viac ako 400-tisíc umeleckých diel a celkovo až 6 miliónov fotiek, videí, rukopisov a iných dokumentov dôležitých z hľadiska umenia, kultúry a histórie. Výstavy v rámci Kultúrneho inštitútu Googlu sú dostupné online, zadarmo a pre všetkých – na stránke Google Arts & Culture, ako aj prostredníctvom mobilnej aplikácie pre iOS a Android. Viac informácií na https://www.google.com/culturalinstitute/about/.

 

Informácie poskytla: Daša Paulíčková, Grayling Slovakia

Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky