Kempelenov inštitút inteligentných technológií prepája v projekte DisAI prominentné európske pracoviská v oblasti umelej inteligencie.
Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) začína posledný rok riešenia európskeho projektu orientovaného na posilňovanie kapacít vo výskume a v jeho riadení. Projekt je zameraný na výskum a vývoj jazykových technológií, pričom sa sústreďuje na podporu boja proti dezinformáciám.
Projekt DisAI
Projekt DisAI prepája KInIT a prominentné európske pracoviská v oblasti umelej inteligencie: nemecký DFKI, grécky CERTH a Kodanskú univerzitu. Projekt je realizovaný v schéme Twinning grantového programu Horizon Europe, ktorého cieľom je podpora tzv. rozširujúcich krajín (angl. widening countries; spravidla tých neskôr pristúpených do Európskej únie) prostredníctvom financovania spoluprác s výskumnými inštitúciami z vyspelejších krajín.
Aktivity projektu, ktorý sa začal v decembri 2022, sa zameriavajú na podporu výskumných zručností, ako aj kompetencií pri manažmente výskumu a výskumných projektov. Širším cieľom je zlepšenie celkovej úrovne výskumu v našom regióne a zmenšenie rozdielu oproti svetovej špičke.
Zamerané na mladé talenty
V rámci prvej skupiny sa realizujú vzdelávacie aktivity orientované na výskumníkov rôznych stupňov kariéry. Mnohé výstupy, ako napríklad vedecké webináre, sú dostupné i širšiemu publiku, pretože medzi hlavné princípy projektu patrí otvorenosť a „zdieľanie”.
Podstatná časť aktivít je zameraná na mladé talenty a začínajúcich výskumníkov. Príkladmi sú Replikačná výzva a Letná škola, do ktorých sa zapojili nielen výskumníci z KInIT-u, ale aj ďalších inštitúcií na Slovensku.
Replikačná výzva prepojila mladých výskumníkov zo Slovenska s expertnými mentormi z partnerských inštitúcií. Pod ich vedením pracovali na tzv. replikačných štúdiách, keď sa snažili „zopakovať” existujúce výskumné práce, čím získali praktické skúsenosti s realizáciou výskumu na svetovej úrovni. Táto jedinečná aktivita vyústila pracovnou dielňou, kde mladí výskumníci prezentovali výsledky svojej niekoľkomesačnej práce pred ďalšími expertmi zo Slovenska alebo zahraničia, čím získali ďalšiu spätnú väzbu. Vybrané práce sa v súčasnosti ďalej rozširujú v rámci pokračovania spoluprác s partnermi zo zahraničia.
Letná škola a účasť špičkových odborníkov
Letná škola DisAI bola zameraná na témy dôveryhodnej, multilingválnej a multimodálnej umelej inteligencie. Dokopy 34 participantov zo Slovenska i zahraničia malo v Bratislave počas štvordňového podujatia možnosť vypočuť si prednášky pozvaných popredných výskumníkov zo spomínaných podoblastí umelej inteligencie.
Záber v projekte priamo zapojených inštitúcií bol rozšírený o odborníkov z Inštitútu Maxa Plancka či zo spoločností Meta a Google. Podstatnou súčasťou boli tiež praktické cvičenia, v rámci ktorých participanti priamo pracovali a experimentovali s modernými technológiami a platformami umelej inteligencie.
Nadväzovanie kontaktov a networking
Z pohľadu mladých výskumníkov je mimoriadne dôležitým aspektom nadväzovanie kontaktov a networking, ktoré boli okrem iného podporené aj špeciálnymi sekciami zacielenými na prezentáciu a konzultáciu s ďalšími expertmi s excelentným výskumným profilom.
Súčasťou projektu je tréning v ďalších oblastiach vrátane zručností z oblasti manažmentu výskumu a riadenia výskumných projektov, o výsledkoch ktorého sa budú môcť zamestnanci KInIT-u deliť aj širšie, a tak podporiť napredovanie Slovenska v oblasti výskumu umelej inteligencie.
Projekt zároveň nedávno prešiel strednodobým (mid-term) hodnotením s mimoriadne pozitívnym výsledkom. Mnohé z plánovaných kľúčových výkonnostných ukazovateľov sa podarilo prekročiť a posudzovacia komisia poskytla minimum pripomienok spravidla len na úrovni odporúčaní.
O KInIT-e
Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) je nezávislý neziskový inštitút, ktorý sa zaoberá výskumom inteligentných technológií. Združuje a vzdeláva odborníkov zaoberajúcich sa umelou inteligenciou s presahom do iných disciplín. Cieľom Kempelenovho inštitútu je prinášať excelentnú vedu do biznisu a priemyslu a prepájať ich s akademickým sektorom. Jednou z tém KInIT-u je boj proti dezinformáciám. V oblasti informačných porúch je KInIT zapojený do viacerých medzinárodných iniciatív. Výskumníci KInIT-u sa zameriavajú v tejto téme najmä na viacjazyčné jazykové technológie, multimodálne spracovanie prirodzeného jazyka a dôveryhodnú umelú inteligenciu.
Zdroj: TS KInIT
(zh)