Slovenský Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) získal dôležitú úlohu v boji proti šíreniu nepravdivých správ.
Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT) je nezávislý a neziskový inštitút, ktorý len pred pol rokom založil tím odborníkov okolo bývalej dekanky FIIT STU Márie Bielikovej, aby nadviazal na predchádzajúcu výskumnú spoluprácu s privátnym sektorom a medzinárodnými výskumnými tímami.
KInIT združuje a vychováva expertov pokrývajúc umelú inteligenciu a viaceré oblasti informatiky aj v prepojení na ďalšie disciplíny. Je to prvý nezávislý inštitút svojho druhu na Slovensku.
KInIT uspel v súťaži o európsky grant ako súčasť projektu Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO). Na výzve sa zúčastnilo tridsať konzorcií a Európska komisia vybrala CEDMO ako jeden z ôsmich európskych HUB-ov, čiže priestorov, v ktorých sa zhromažďujú organizácie s rovnakým zámerom, aby si navzájom pomáhali. Projekt sa stane súčasťou siete HUB-ov Európskeho observatória digitálnych médií (EDMO), ktoré má zvýšiť dostupnosť vedeckých poznatkov o dezinformáciách v online prostredí. Funguje necelý rok, peniaze naň vyčlenila Európska komisia prostredníctvom Nástroja na prepájanie Európy (CEF).
CEDMO bude koordinovať Univerzita Karlova, na výskume a vývoji infraštruktúry pre riešenie problému dezinformácií bude spolupracovať s KInIT-om České vysoké učení technické. Francúzska tlačová agentúra (AFP) povedie v projektovom konzorciu aktivitu fact-checkingu. Tento anglický výraz znamená doslova overovanie faktov. Ide o proces, v ktorom sa fakticky preveria mediálne výstupy, napríklad články či posty na sociálnych sieťach, aby sa ukázalo a následne potvrdilo alebo vyvrátilo, či hovoria pravdu. Výstupy fact-checkingu sú dôležitým oporným bodom pre každého špeciálne dnes, keď je online priestor zaplavený informáciami s nejasnou pravdivosťou.
Čo budú mať na starosti Slováci
KInIT bude koordinovať technickú časť konzorcia, ktorá sa má zaoberať výskumom a vývojom metód umelej inteligencie, ktoré skvalitnia a urýchlia proces fact-checkingu.
„Som hrdá na to, že KInIT v tomto konzorciu povedie práve výskum a vývoj infraštruktúry zameranej na monitorovanie fact-checkingu. Naše metódy môžu napríklad pomôcť s „predvýberom” obsahu, ktorý stojí za to preverovať,” hovorí Mária Bieliková, riaditeľka KInIT.
Ďalšími členmi konzorcia je varšavská humanitno-spoločenská univerzita SWPS, trnavská Univerzita sv. Cyrila a Metoda a mimovládne organizácie zaoberajúce sa overovaním medializovaných informácií z Česka, Poľska a zo Slovenska.
Z úspechu inštitútu KInIT vyjadril radosť aj Radoslav Repa, generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Pri tejto príležitosti povedal, že v blízkej budúcnosti sa do obdobných iniciatív boja proti dezinformáciám a hoaxom plánuje zapojiť aj štát. Bude do nich investovať prostredníctvom Fondu obnovy a odolnosti, kde budú na tento účel vyhlásené osobitné výzvy.
Zdroj: TS Seesame, Fakulta Sociálních věd Univerzita Karlova
(GL)