Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

IT Fitness test 2017

VEDA NA DOSAH

IT Fitness test

O tom, že význam počítačov a IT nástrojov neustále narastá a bez týchto pomocníkov sa už dnes prakticky neobídeme ani pri tých jednoduchších činnostiach, vieme všetci. Nie každý Slovák však má možnosť rozšíriť, alebo zdokonaliť svoje IT zručnosti, ktoré už v súčasnosti požadujú od uchádzačov mnohí zamestnávatelia. Preto široká verejnosť, ale i učitelia, či študenti privítajú možnosť preveriť si svoje znalosti prostredníctvom IT Fitness testu 2017, ktorý pre nich už po šiestykrát pripravila IT Asociácia Slovenska.

Test, ktorí záujemcovia absolvujú on-line, pozostáva zo šiestich sekcií, a približne z 30 otázok, z ktorých je každá zameraná na inú oblasť schopností a zručností. Záujemcovia si tak bez ohľadu na vek overia svoje schopnosti práce s počítačom, vedomosti o internete a sociálnych sieťach či on-line marketingu v IT Fitness teste. Test obsahuje dve verzie, z ktorých jedna je určená pre základné školy a druhá pre stredné, odborné a vysoké školy. Testovanie pozostáva z 30 otázok z oblastí: Internet, bezpečnosť a počítačové systémy, IT nástroje a sociálne siete, kancelárske nástroje, komplexné úlohy, webový on-line marketing. Po dokončení testu sa účastníkovi zobrazí percentuálny výsledok a slovné ohodnotenie. Zároveň mu bude na jeho e-mail odoslaný certifikát, ktorý môže pripojiť k svojmu životopisu (CV).

Test nie je určený pre IT odbornú verejnosť, je navrhnutý tak, aby mapoval vedomosti z prostredia užívateľov. Vykonanie testu nevyžaduje žiadne ďalšie inštalácie aplikácií, alebo softvéru. Zúčastniť sa ho môže iba jedna osoba, ktorá je zaregistrovaná na portáli, pričom samotná registrácia trvá iba niekoľko minút. Výsledok testu vo forme certifikátu dostanú účastníci vo formáte PDF súboru na mail, ktorý uvedú počas registrácie. Niektoré z otázok vyžadujú praktické využitie sociálnych sietí, vyhľadávačov, alebo tabuľkových, či textových procesorov. Účastník musí mať po celý čas testovania internetové pripojenie. 

Čo môžu účastníci testom získať?

Test je pomerne náročný na vedomosti, ktoré testuje tak prakticky, ako i v teoretickej rovine. Účastníci si po jeho absolvovaní môžu porovnať svoje znalosti napríklad so svojimi kolegami, či spolužiakmi a zistiť svoje slabé a silné miesta.

Získaný certifikát sa dá použiť ako príloha k životopisu a ako podklad o IT znalostiach uchádzača. Účastníci z radov študentov môžu zviditeľniť seba či svoju školu aj tým, že súťažia o rôzne zaujímavé ceny.

IT Fitness Test si môže urobiť každý Slovák na webovej stránke IT FITNESS TEST.  V minulosti sa do testovania zapojilo už viac ako 120 tisíc Slovákov. Priemerná hodnota úspešnosti dosiahla vlani úroveň 48 %.

Projekt Digitálna garáž

Digitálna garážV roku 2017 bol test rozšírený o oblasť webového marketingu. Testovanie podporila spoločnosť Google vďaka spolupráci s projektom Digitálna garáž. Táto on-line platforma ponúka záujemcom zdarma rozvoj digitálnych zručností a je dostupná pre všetkých bez ohľadu na úroveň znalostí alebo profesiu. Bezplatné kurzy sú nastavené tak, aby ich mohli využívať tak začiatočníci, ako aj pokročilí a platforma obsahuje 89 jednoduchých a vzdelávacích videí a kvízov. Tieto sú usporiadané do 23 tém a pomôžu záujemcom zorientovať sa v digitálnom svete – od podmienok, ktoré má spĺňať dobre nastavená webová stránka, cez návod ako začať s digitálnym marketingom či internetovým exportom, až po využívanie pokročilejších analytických nástrojov alebo optimalizáciu webovej stránky pre vyhľadávače.

 

Spracovala: Barbora Hrvolová

Zdroj: IT Asociácia Slovenska

Foto: IT FITNESS TEST

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky