Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hipstersaurus Rex Apps programuje hry s „odkazom“

VEDA NA DOSAH

Hipstersaurus Rex Apps

Slovenský start-up zameraný primárne na vývoj hier pre mobilné zariadenia, to je projekt Hipstersaurus Rex Apps. Business plán start-upu spočíva vo vytváraní udržateľných hier inovatívnym spôsobom. Developeri a zároveň zakladatelia pretavujú svoje názory a presvedčenia do hier, čím dotvárajú ich pridanú hodnotu a poukazujú na vybrané aspekty života. Snahou tvorcov na čele s Máriou Frankovou (Co-founder) je spojiť v hrách zábavu s „odkazom“.

Vytvárané hry sú ponúkané zákazníkom na platformách zadarmo, pričom príjmy start-upu plynú z extra služieb a implementovanej neinvazívnej videoreklamy, ktorú využíva hráč na získavanie hernej meny – je motivovaný ju pozerať. Herná mechanika je vytvorená na základe analýzy psychologických aspektov v hrách a aktuálnych trendov na trhu. Do budúcnosti sa start-up plánuje venovať hrám obsahujúcim prvky umelej inteligencie, virtuálnej a augmentovanej reality.

Start-up napríklad pracuje aj na hre Vip Trip Trivia, čo je kvízová hra spájajúca niekoľko menších hier. „Vip Trip Trivia je viac ako kvíz – je to spoločník, ktorý obohatí život človeka. Business plán hry je dlhodobo udržateľný. Hra je vytvorená na účely naplnenia predstáv casual gamers a tzv. core gamers kvízových a iných vzdelávacích hier,“ uvádzajú autori projektu. Vydanie hry je plánované na prelom septembra a októbra 2017.

Projekt si našiel svoje miesto rámci startupového Inkubátora Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). V tomto roku zožal významné úspechy. Stal sa víťazom kategórie Informačné technológie, mobilné technológie a web v súťaži Slovak University Startup Cup 2017, vyhral tiež súťaž Nadácie Tatra banka – Business Idea 2017, v Startup centre TUKE postúpil z pred-inkubačnej fázy do ďalšej fázy v rámci Inkubátora TUKE.

Jednou z hier vytvorených v rámci slovenského herného štúdia Hipstersaurus Rex je tiež Shape Hunt, ktorá prináša obmenu retro-klasickej hry z 90. rokov s názvom Arkanoid. Do tejto zaužívanej známej klasiky vnáša nové prvky a čerstvý vzduch. Na ničenie kociek využíva rotáciu obrazovky, resp. herného poľa. Hra je robená na štýl endless runnera, takže hráči si ju môžu zahrať do sýtosti. Vybrať si môžu z dvoch módov – nekonečný a hra na čas. Pri hraní majú k dispozícii rôzne powerupy, ktoré napomáhajú hráčovi (napríklad zabraňujú úniku loptičky, pridávajú čas a pod.). Taktiež si treba dávať pozor na špeciálne kocky, ktoré menia spôsob hry a môžu hráčovi pomôcť, ale aj uškodiť. Vďaka rozličným nastaveniam si môže hráč prispôsobiť hru svojim schopnostiam a potrebám, takže ju môže hrať každý bez rozdielu. Achievmenty a darčeky zabezpečujú dodatočnú motiváciu, pre ktorú sa oplatí venovať tejto hre svoj drahocenný priestor na zariadení.

hra Shape Hunt

Hra nemá žiadnu statickú reklamu, ktorá by hráčov obťažovala. Namiesto nej je implementovaná videoreklama za odmeny. To znamená, že hráč nikdy neuvidí žiadnu reklamu, pokiaľ na ňu sám a dobrovoľne neklikne. Možností na odmeny nie je veľa a ich množstvo je limitované, takže hra týmto nie je jednostranne zaťažená. V hre sa nachádzajú aj miktoplatby, avšak tieto nijakým spôsobom nie sú povinné, vôbec nelimitujú hru ani hernú mechaniku a všetko, čo sa za ne dá kúpiť, sa dá zadovážiť aj bezplatne.

Shape Hunt obsahuje dva typy herných módov – Endless, ktorý môžete hrať donekonečna a Limited, ktorý je časovo ohraničený. Nenájdete tu žiadne ďalšie levely, do ktorých sa môžete prebojovávať, keďže táto hra je nadizajnovaná na formu endless runnera. Oba typy levelov fungujú na princípe, že po zničení vnútorného kruhu sa automaticky pridá ďalší na jej koniec. Vďaka tejto mechanike je zaručené, že hru môžete hrať do sýtosti (alebo pokiaľ vás neomrzí).

„Ak by sa to niekomu zdalo až príliš jednoduché, v nastaveniach si môžete zmeniť obťažnosť a tým pádom znáročniť hru. Zvoliť si môžete zo štyroch možností – Easy, Medium, Hard a OMG. Každá so sebou prináša zmenu rýchlosti loptičky, ako aj zníženie časového limitu (v Limited móde). Aby bol herný zážitok vybalancovaný a férový, čím je hra náročnejšia, tým väčší počet bodov dostane hráč na jej konci,“ uvádzajú tvorcovia tejto hry.

Počas hrania sa v pravidelných intervaloch náhodne vytvárajú červené kocky. Ich zničenie prinesie istú špeciálnu vlastnosť. Tá môže byť pozitívna, ale aj negatívna. Z pozitívnych spomeňme napríklad Dvojnásobok bodov, Spomalenie loptičky alebo Pomocníci. Negatívne sú napríklad Čierna diera, Diablove oči, Rotácia alebo Chaos ovládania. Celkovo je ich okolo 25 a sú náhodne generované, takže hráč vopred nevie, čo dostane.

K dispozícii sú hráčovi počas hrania tri powerupy, a to Stopky, (v nekonečnom móde spomalí loptičku na jej pôvodnú rýchlosť a pri časovom móde pridá istý počet sekúnd), Stena (zabráni loptičke v úniku preč z obrazovky) a Ničiteľ (automaticky zničí vnútorný kruh, aby tak mohol dôjsť ďalší, nový). Hráč má na začiatku 4 powerupy, ktoré sa avšak po ich použití nedopĺňajú a ich počet si môže obnoviť v obchode.

Hráč má 4 životy, ktoré môže na konci hry stále využiť. Jeho použitie zaručí pokračovanie presne tam, kde skončil. Životy sa dopĺňajú každých 60 minút. Ak sa však stane, že hráč bude mať 0 životov, nebudú sa mu počítať body do celkového skóre a ani rátať achievmenty, takže si na to treba dať pozor.

Tvorcovia hry doplnili aj veľké množstvo achievmentov, ktoré môže hráč získať. Za každý achievment dostane jednu mincu, ktorú následne môže použiť v obchode podľa svojho uváženia. Niektoré achievmenty sú ľahšie, napríklad Zahrať si 10 hier, avšak nachádzajú sa tam aj náročnejšie kúsky, ako Získať 1 000 bodov, Odohrať 100 hier a podobne. Na záver je ešte jedno prekvapenie, na ktoré musia prísť hráči sami. „Keďže radi odmeňujeme hráčov, dostávajú každý druhý deň darček zadarmo. Môže to byť napríklad doplnenie powerupov, doplnenie životov alebo niekoľko mincí. Popri tom môže hráč získať darček každý deň, pokiaľ si pozrie krátke video. Video darčeky sa sporadicky objavujú aj po prehratí hry, takže hráč sa môže napríklad vrátiť do hry za 15 sekúnd svojho času,“ dodávajú programátori hry.

V obchode si môže hráč premeniť svoje nahraté body na mince, ktoré následne použije podľa svojho uváženia. Môže si za ne obnoviť životy, doplniť powerupy alebo zvýšiť kapacitu niektorých z nich (takže maximum životov/powerupov nebude 4, ale viac). V prípade, že nemá mince, môže si ich zadovážiť aj za reálne peniaze. Ceny sú férové a relatívne nízke. Táto hra neobsahuje žiadne statické reklamy, ktoré by hráčov obťažovali a ničili im herný zážitok. Na svoj beh a fungovanie využíva herný engine Unity.

„Do budúcnosti plánujeme grafické vylepšenia hry, ako aj pridanie nových funkcií (napr. tabletový mód, ovládanie na štýl rulety a iné). Plánujeme aj rozvoj na iné platformy, avšak je to zatiaľ dlhodobejší cieľ. Samozrejme, ak by sa našli nejaké chyby alebo bugy, budeme to prompte riešiť,“ uvádzajú autori hry v závere.

*********************************************

Startup centrum TUKE ponúka start-upom podporu v rôznej podobe podľa ich aktuálnych potrieb. Jedná sa predovšetkým o možnosť využívať zdarma priestory v Startup centre TUKE a potrebné prístrojové kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení na univerzite. Ďalej tiež pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov, ako aj expertnú a mentorskú podporu.

 

Informácie a foto: Hipstersaurus Rex Apps

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky