Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európsky týždeň programovania 2019 dosiahol nový rekord

VEDA NA DOSAH

Foto: Pixabay (StartupStockPhotos)

Siedmy ročník Európskeho týždňa programovania priniesol nový rekord v počte aktivít zorganizovaných v Európe a za jej hranicami. Na úspešnom rozširovaní iniciatívy, ktorej snahou je prehlbovanie digitálnej gramotnosti v spoločnosti, mali veľkú zásluhu najmä aktívni učitelia a školy.

Z roka na rok zaznamenáva Európsky týždeň programovania väčší počet registrovaných aktivít. Príkladom je aj rok 2019, keď organizátori v období od 10. do 25. októbra zaznamenali vyše 66 000 registrovaných aktivít. Zorganizovali ich tisíce učiteľov, knihovníkov, technologických nadšencov, programátorských klubov a spoločností, aby si mohli milióny ľudí na celom svete pútavou a zábavnou formou vyskúšať programovanie.

Osvojili si základy programovania

Účastníci Európskeho týždňa programovania sa naučili, ako dávať pokyny robotom, osvojili si základy programovania v rôznych jazykoch a zlepšili si zručnosti na využívanie digitálnych technológií. Zhruba 89 % aktivít sa uskutočnilo na školách, 4 % zorganizovali neziskové organizácie a 4 % spoločnosti.

Podľa predbežných údajov o krajinách EÚ, západného Balkánu a kandidátskych krajinách EÚ sa v porovnaní s rokom 2018 viac ako zdvojnásobil počet aktivít v Čiernej Hore (214), Portugalsku (652), Severnom Macedónsku (424), Rakúsku (131), Poľsku (15 168), vo Fínsku (132), v Turecku (20 113), Belgicku (259), Rumunsku (1 297), Bosne a Hercegovine (97), na Malte (448), v Grécku (833), na Cypre (71) a v Kosove (13).

Komunita Európskeho týždňa programovania organizátorov povzbudzuje, aby aj naďalej využívali bohaté zdroješkoliace moduly s vypracovanými učebnými plánmi, ktoré sú k dispozícii v 29 jazykoch na prepracovanom webovom sídle Európskeho týždňa programovania. Učitelia a učiteľky sa môžu pridať do vyhradenej facebookovej skupiny, cez ktorú sa môžu poradiť s vyše 9-tisíc kolegami, ako začleniť do vyučovania Európsky týždeň programovania.

Takisto je možné pridať aktivity a zapojiť sa do výzvy Code Week 4 All, ktorá organizátorom až do konca roka umožňuje nadviazať cezhraničný kontakt a vymieňať si skúsenosti a učebné materiály.

V roku 2019 sa komunita Európskeho týždňa programovania značne rozrástla. Na intenzívnom kurze online Európskeho týždňa programovania sa zúčastnilo viac ako 4-tisíc osôb. Učitelia a vychovávatelia môžu ešte stále využiť materiály z tohto kurzu, aby svojich študentov a študentky zoznámili s programovaním a výpočtovým zmýšľaním. Niektorí učitelia sa tiež v júli 2019 zúčastnili na týždňovej intenzívnej pilotnej letnej škole Európskeho týždňa programovania. Podobné aj nové aktivity budú v ponuke aj v roku 2020.

V roku 2020 sa Európsky týždeň programovania bude konať od 10. do 25. októbra. Ďalšie informácie o Európskom týždni programovania a o tom, ako sa zapojiť, nájdete na webovom sídle.

Redigovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Pixabay (StartupStockPhotos), Facebook/Europe Code Week

Video: Youtube/Europe Code Week

Zdroj:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/eu-code-week-2019-reaches-all-time-high-more-66-000-activities

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky