Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Číňania vyvíjajú smartfón so zabudovaným detektorom lži

VEDA NA DOSAH

Stačí mu, keď sa pozrie do vašich očí, a zistí, či hovoríte pravdu.

Mobil analyzuje tvár človeka. Zdroj: iStockphoto.com

Mobil analyzuje tvár človeka. Zdroj: iStockphoto.com

Ako sa dnes hovorí, v telefóne máme všetko, je akýmsi naším druhým mozgom. Viete si však predstaviť, že by ste vďaka nemu mohli odhaliť, či človek, s ktorým sa rozprávate, hovorí pravdu alebo nie?

Najznámejší a najrozšírenejší čínsky výrobca smartfónov prišiel totižto s prevratným patentom. Podľa čínskeho zdroja ITHome si spoločnosť patentovala technológiu (metódu polygrafu, zariadenie, mobilný terminál a pamäťové médium), ktorá by mala fungovať na princípe očného detektora lži.

Každý z nás z kriminálnych filmov a seriálov pozná polygraf, zariadenie, ktoré dokáže na základe merania fyziologických parametrov tela, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak, potenie dlaní a dýchanie, odhaliť, či klamete. Moderné polygrafy analyzujú okrem toho aj pohyb očných buliev a zreníc subjektu počas testu.

Ako bude mobilný detektor lži fungovať?

Nový patent je založený na štúdii z roku 2017, ktorá analyzuje, ako môže rozšírenie zreníc určiť, či človek klame alebo nie. Keď človek klame, jeho zreničky sa oproti pôvodnému priemeru rozšíria o 4 až 8 percent. Klamár okrem toho žmurkne očami až 8-krát viac predtým, ako mu položia usvedčujúcu otázku. Tieto fyziologické reakcie sú potenciálnymi indikátormi klamstva a vývojár mobilných zariadený sa ich rozhodol využiť.

Patent využíva teleobjektív s podporou otáčania a nakláňania. Jednotlivé časti objektívu dokážu nastaviť presný uhol, vďaka ktorému bude tvár snímaná správne. Po zaostrení deteguje zariadenie pohyb a trajektóriu zrenice, na základe ktorých vyhodnotí správanie človeka. Analýzou dát a prekročením stanovených limitov určí, či objekt klame alebo hovorí pravdu.

Na aké všetky technologické zariadenia bude patent aplikovaný, zatiaľ nevieme. Spoločnosť nestanovila presnejšie informácie, či a kedy bude takýto systém v smartfónoch na pultoch nákupných centier, a teda bežne dostupný pre každého.

Zaujímavosť

História nám prináša pestré metódy zisťovania práv, respektíve neprávd a potvrdzuje tým skutočnú vynaliezavosť ľudí, ktorá sa zaobišla aj bez novodobých technológií. Čína je známa svojimi originálnymi taktikami. V snahe usvedčiť zločinca prikázali podozrivému prežúvať ryžu, zatiaľ čo mu kládli nepríjemné otázky na telo. Po skončení výsluchu bola vypľutá ryža pozorne preskúmaná.

Prečo? Ľuďom pri klamaní totiž vysychá v krku. Ak bola teda zmes suchšia a vinník nevyprodukoval dostatočné množstvo slín, nevedel ju ani prehltnúť a vzali ho okamžite do väzby.

Polygraf. Zdroj: iStockphoto.com

Z histórie polygrafu

Polygrafu sa tiež hovorí detektor lži od chvíle, keď vznikol, ale detektor lži to určite nie je. Polygraf totiž nedeteguje klamstvá, ale iba reakcie vášho tela.

V roku 1921 bol policajným technikom Johnom Augustusom Larsonom vynájdený prvý prototyp polygrafu, zariadenia, ktoré bolo schopné počas výsluchu monitorovať viac ako jeden faktor. Larson bol prvým človekom, ktorý zmeral naraz viac ako jeden fyziologický proces. Išlo o tri základné faktory: krvný tlak, pulzovú frekvenciu a rýchlosť dýchania. Za otca moderného polygrafu sa považuje Leonard Keeler, ktorý za pomoci zariadenia usvedčil 2. februára 1935 dvoch kriminálnikov v štáte Wisconsin.

Zdroj: Webmagazin, gizmochina, G.cz, Gamingdeputy

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky