Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý človek dokáže hýbať počítačovou myšou len pomocou svojej mysle, tvrdí Elon Musk

VEDA NA DOSAH

Telepatia na dosah. Spoločnosť Neuralink prehlásila, že implantovala čip do mozgu pacienta, ktorý dokáže ovládať kurzor na obrazovke myšlienkami.

Počítačový čip umelej inteligencie. Zdroj: iStockphoto.com

Počítačový čip umelej inteligencie. Zdroj: iStockphoto.com

Menej ako mesiac po tom, ako zakladateľ Neuralinku Elon Musk oznámil, že sa im podarilo implantovať čip do mozgu človeka, dokáže vraj teraz pacient ovládať kurzor myši na počítači len pomocou svojich myšlienok.

Pomoc pacientom prostredníctvom technológie

V septembri 2023 dostal startup súhlas od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) na nábor ľudí pre svoj výskum zameraný na využitie technológie rozhrania mozog – počítač (BCI) na pomoc ľuďom s traumatickými zraneniami a genetickými ochoreniami.

Identita prvého pacienta s čipom nebola zverejnená, aj keď Neuralink minulý rok uviedol, že pre svoju štúdiu hľadá jednotlivcov s kvadruplégiou (úplné ochrnutie všetkých končatín) v dôsledku poranenia krčnej miechy alebo amyotrofickej laterálnej sklerózy, bežne známej ako ALS alebo Lou Gehrigova choroba.

Neuralink čip. Zdroj: Neuralink

Čip spoločnosti Neuralink. Zdroj: Neuralink

Čip implantovali pacientovi do časti mozgu, ktorá prenáša zámer pohybu, uviedol Neuralink. „Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa plne zotavil,“ vyhlásil v pondelok Musk v rozhovore, vysielanom na jeho sociálnej sieti X. „Pacient je schopný hýbať myšou po obrazovke len svojím myslením,“ pokračoval.

Spoločnosť Neuralink sa rovnako ako pri januárovom oznámení o zavedení čipu k veci ihneď nevyjadrila. Musk povedal, že ďalším cieľom klinickej štúdie je teraz vykonať prostredníctvom implantátu čo najviac kliknutí myšou. Viacero vedcov však upozorňuje na fakt, že štúdia nie je uvedená na ClinicalTrials.gov, a preto o jej detailoch veľa nevieme.

Startup Neuralink vytvoril Musk v júli 2016. Vyvíja čipy, ktoré plánujú v budúcnosti implantovať do ľudského mozgu. Podnikateľ verí, že takéto neurónové rozhrania umožnia človeku stať sa kyborgom schopným konkurovať umelej inteligencii a tiež pomôžu ľuďom naučiť sa priamo ovládať počítač pomocou sily myšlienok.

Telepatia medzi mozgom a počítačom

Prvé kroky spoločnosti Neuralink budú zamerané na obnovenie stratených funkcií u ľudí s paralýzou alebo poruchami zraku. Vďaka produktu, ktorý dostal názov Telepatia, budú môcť pacienti ovládať telefón alebo počítač iba myslením. Musk však hovorí, že cieľom technológie je širšie využitie na zlepšenie pamäti a zvýšenie inteligencie.

Pacient, ktorý dostal BCI čip, je súčasťou štúdie PRIME Study (skratka pre Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface). Jej cieľom je študovať bezpečnosť implantátu a chirurgického robota, ktorý ho nainštaloval. Zariadenie bolo najskôr testované na zvieratách a deteguje aktivitu mozgu. Zaznamenané mozgové signály odošle bezdrôtovo do aplikácie, ktorá dekóduje, ako chce človek pohybovať v tomto prípade myšou.

Podľa študijnej brožúry spoločnosti pozostáva čip Neuralinku zo 64 flexibilných polymérových vlákien, ktoré poskytujú 1 024 miest na zaznamenávanie mozgovej aktivity. To je podstatne viac ako pri čipe konkurenčnej spoločnosti Blackrock Neurotech. Tá vyvinula jediný ďalší známy čip založený na BCI, ktorý bol dlhodobo – 7,5 roka – implantovaný v mozgu muža.

Zdroj: Nature, CNN, CBS

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky