Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aplikácia Sponsor-Hunter spája online a reálnu zábavu

VEDA NA DOSAH

Aplikácia Sponsor-Hunter

Aplikácia zameraná na adrenalínové športy, napríklad BMX, skateboarding, freestyle scooter, MTB a podobne s názvom Sponsor-Hunter patrí medzi sedem postupujúcich projektov do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), o ktorých rozhodla odborná porota.

Je kombináciou reálnej a on-line zábavy, keďže športovci plnia úlohy v reálne existujúcich priestoroch určených na kolieskové športy s on-line hodnotením, ktoré si dokážu vymeniť za bonusy od partnerov (sponzorov). Aplikácia obsahuje mnoho funkcií, ktoré umocnia zábavu v týchto areáloch a takisto výrazne podporujú turistický ruch formou zvyšovania motivácie mládeže navštíviť miesta, ktoré doteraz nemali dôvod spoznať.

„Projekt Sponsor-Hunter bude mobilnou aplikáciou, ktorá spojí on-line a reálnu zábavu pre adrenalínových športovcov(BMX, skateboarding, freestyle scoot). Aplikácia vyrieši strácajúcu sa motiváciu mládeže posúvať svoje schopnosti ďalej a ponúkne im možnosť porovnať sa na domácej, neskôr aj zahraničnej scéne,“ vysvetľuje tvorca Michal Revák.

Primárnym cieľom je vytvoriť špecializovanú sociálnu sieť pre mládež, kde si budú môcť porovnávať svoje úspechy on-line, ako aj v skutočnom prostredí. Aplikácia má zvýšiť interakciu mládeže v zariadeniach pre kolieskové športy (skate parky). „Ďalej v prípade úspechu na domácom trhu máme ambície posunúť aplikáciu za hranice a ponúknuť tak možnosti mládeže porovnávať sa aj mimo nášho domovského územia. Očakávaným výsledkom v prípade úspechu bude prvý projekt tohto typu zameraný na skaterov, bikerov a podobných nadšencov adrenalínu. Veríme, že sa nám pomocou aplikácie podarí vytvoriť úplne nové, plnohodnotné a celkom nezvyčajné pracovné miesta pre týchto športovcov.“

Užívateľmi budú adrenalínoví športovci (nadšenci kolieskových športov), pričom aplikácia ich bude motivovať navštevovať rôzne kúty Slovenska a objavovať tak miesta, na ktorých návštevu im chýbal dôvod. „Dôvodom návštevy má byť skóre, ktoré budú získavať za účasť na udalostiach, ktoré chceme pomocou aplikácie prezentovať, takisto za súťaže medzi jednotlivými športovcami, vecné ceny za veľké úspechy a mnoho bonusov, ktoré našim užívateľom spolu s partnermi (skateshopy a pod.) chceme ponúknuť za ich snahu o najvyššie skóre. Pomocou tejto aplikácie chceme posunúť kvalitu slovenských skateparkov (zariadení pre kolieskové športy) na vyššiu úroveň a takisto mládež naučiť, ako sa na takýchto miestach správať, prípadne ako sa pripraviť pred športovým výkonom, aby nedochádzalo k zbytočným zraneniam, ktoré mladých často odradia od veľmi kreatívnej a fyzicky náročnej aktivity.“

Chcú tiež dosiahnuť, aby mládež nerobila tieto športy len pre seba, ale pre celú komunitu a týmto spôsobom tak rozšíriť počet areálov určených na adrenalínové športy. „Mladých je tu veľa, no miesta pre nich málo a týmto stráca Slovensko potenciál, aby naši mladí reprezentovali v týchto moderných športoch srdce Európy. Posledným záujmom je taktiež pomoc prezentovať slovenské skateshopy, rôzne crew, značky a pod., čím vytvoríme silnejší trh konkurujúci zahraničným skateshopom (obchodom, predajcom).“  

Ako ďalej uvádza Michal Revák, keďže ide o novú myšlienku, v súčasnosti začali s vývojom, kde vytvárajú základné užívateľské rozhranie so základnými možnosťami, ktoré daná aplikácia ponúkne. „Snažíme sa o vytvorenie prvej skúšobnej verzie, ktorú ponúkneme vybraným športovcom na testy v ich domovskom prostredí. Predpokladáme, že počiatočný vývoj potrvá do konca roka 2018 a s rokom 2019 chceme začať naplno testovať prvú beta verziu so širokou verejnosťou. Vydanie plnohodnotnej aplikácie sa datuje na začiatok leta 2019 a veríme, že bude vytvorená presne podľa predstáv každého užívateľa.“

Realizačný tím verí, že aplikácia bude plnohodnotným modifikovateľným nástrojom na cielený marketing, pričom bude ťažiť zo stratégie win-win, kedy užívateľ, ako aj poskytovateľ služby získa vybalancovaný úžitok. Okrem obchodného prínosu pre športovcov, ako aj skateshopy chcú, aby aplikácia zvýšila bezpečnosť mládeže a sústredila ich na miesta, kde neničia verejný majetok, prípadne neohrozujú seba, ako aj okoloidúcich (širokú verejnosť). „Spomínané prínosy sú našou dlhodobou víziou, keďže v mnohých mestách a obciach chýbajú zariadenia na adrenalínové športy. Chceme pomocou exaktných údajov zvýšiť povedomie samospráv a širokej verejnosti o existencii týchto zaujímavých športov, ktoré výrazne formujú telo aj myseľ našej budúcnosti – mládeže,“ uzavrel Michal Revák.

*********************************************

7. kola súťaže inovatívnych nápadov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, konajúceho sa koncom. mája 2018, sa zúčastnilo dvanásť projektov. Postupujúce start-upy získali vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok.

Rozhodovala odborná komisia pod vedením predsedu komisie, riaditeľa Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, F. Jakaba. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – V. Jakubec (Klub podnikateľských anjelov, SBA), J. Vojtko (FPT Slovakia), M. Hladký (Creative Industry Košice), riaditeľ UVT TUKE – M. Chovanec a zástupcovia UVP TECHNICOM A. Lavrin a M. Blizco.

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitný vedecký park TECHNICOM v spolupráci s partnermi súťaže Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Startup centrum TUKE ponúka nádejným start-upom možnosť získať priestory zdarma v Startup centre. Potom je tu možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE, ale aj pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity. V neposlednom rade získajú inovátori expertnú a mentorskú podporu.

Do súťaže sa môžu zapojiť projekty v tzv. pred-inkubačnej dobe (t. j. v štádiu nápadu), z ktorejkoľvek časti Slovenska a tiež zahraničné projekty, ktoré plánujú realizovať svoju činnosti na Slovensku.

 

Informácie poskytol: Michal Revák

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj fotografií:

https://www.startupcentrum.tuke.sk/startupy/startupy-prehlad/7-kolo-sutaze/

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky