Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aplikácia, ktorá číta bločky a sleduje, koľko míňate

VEDA NA DOSAH

tím KillBills: zľava Pavol Ondrejka, Branislav Pecher, Michal Kováčik, Jozef Mláka

Aplikácia na extrakciu dát z pokladničných bločkov, ktorá umožňuje kontrolovať spotrebu domácnosti, resp. jednotlivca. To je projekt Kill Bills vyvinutý študentmi Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU). Práve okolo Vianoc a osláv príchodu Nového roka sa isto každému zíde mať kontrolu nad svojimi výdavkami a vedieť, koľko a na čo vlastne minul.

„Aplikácia Kill Bills vie zatriediť jednotlivé položky na bločkoch do kategórií a následne vytvárať rôzne grafy a tabuľky. Používatelia tak môžu sledovať výdavky v čase, porovnávať napríklad, koľko minuli na potraviny či pohonné hmoty minulý týždeň oproti aktuálnemu týždňu a môžu informácie aj zdieľať. Každý používateľ tak vie, koľko na čo minul,“ vysvetľuje jeden z autorov Pavol Ondrejka.

Tento šikovný nástroj má pod kontrolou aj rôzne typy bločkov i s rôznymi názvami nakupovaných produktov. Umožňuje jej to umelá inteligencia, ktorá sa priebežne učí, čo kam zaradiť. „Bločky môžu byť rôzne a ak náhodou nevie niektorý prečítať, pomôže jej používateľ a ona si to následne zapamätá. Rovnako je to pri jednotlivých položkách. Systém dnes už vie rozlíšiť množstvo druhov tovarov, ak je napríklad na bločku slovo rožok, už vie, že má túto položku zaradiť medzi pečivo. Ak trebárs na Vianoce či na Silvestra nakupujete exotické ovocie, najskôr v databáze skontroluje, či sa s takýmto produktom už stretla a ak nie, položku nechá zatriediť po prvý raz používateľovi,“ hovorí ďalší študent FIIT STU Michal Kováčik.

Študenti pred spustením projektu zisťovali, či je podobná aplikácia na trhu a či by o takúto pomoc ľudia mali záujem. Prieskum ukázal, že veľa ľudí by svoje výdavky rado kontrolovalo, ale len málo z nich to robí a aplikáciu by privítali. Prieskum tiež ukázal, že na trhu sú konkurenčné riešenia, napríklad aplikácie Abacus alebo Receipt Bank, ktoré však nevedia z bločku vytiahnuť položky a zatriediť ich do kategórií, prípade nefungujú dobre na slovenských bločkoch.

„Inšpiroval nás môj známy, podnikateľ, ktorý sa často sťažuje, že sa prehrabáva v množstve bločkov, keď potrebuje urobiť daňové priznanie alebo zúčtovať služobné cesty. Tak sme si povedali, prečo takýmto ľuďom neodľahčiť prácu automatickou digitalizáciou bločkov. Stačí mať mobilný telefón, bloček odfotiť a systém s použitím počítačového videnia a optického rozpoznávania znakov dokáže obrázok previesť na digitálny text, z ktorého už vie vybrať jednotlivé informácie o položkách, ktoré sa následne použijú pri tvorbe prehľadných grafov či tabuliek,“ vysvetľuje začiatky projektu ďalší zo študentov Jozef Mláka.

Aplikácia je zatiaľ dostupná v testovacej Beta verzii. Znamená to, že ju testuje úzky okruh ľudí, ktorých téma zaujíma. Študentom testovanie pomáha aplikáciu doladiť a vyriešiť prípadné problémy, ktoré môžu nastať pri používaní. Do testovania sa môže zapojiť aj verejnosť, stačí o prístup požiadať. Plná verzia by podľa autorov mohla byť dostupná v priebehu roku 2018.

Cieľom je v prvom rade zamerať sa na bežné nákupy, ktoré robí rodina či jednotlivci a pomôcť s kontrolou rodinných účtov. Študenti však majú aj ďalšie plány. „Chceme odbremeniť ľudí od problémov s bločkami, ale máme záujem ísť aj ďalej. Chceme aplikáciu postupne naučiť spracovávať aj faktúry a dlhé bločky s mnohými položkami a v druhom kole pomôcť malým podnikateľom a účtovníkom. Plánujeme však aj umožniť exportovanie dát do rôznych účtovníckych programov,“ uzatvára posledný člen tímu, študent FIIT STU Branislav Pecher.

Projekt Kill Bills patrí medzi TOP aktuálne aplikácie a IT projekty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Riešia ich každoročne študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU v rámci predmetu tímové projekty. Niektoré z nich sa po minulé roky podarilo premeniť na start-upy.

Ďalšie projekty vo finále tých najlepších projektov 2017, ktoré tvorili študenti STU v Bratislave (jednotlivé projekty nájdete pod TAGOM: Top aplikácie):

  1. My food court: Vyhľadávaniu reštauračných zariadení a jedla odzvonilo. My Food Court vám odporučí jedlo podľa vašich preferencií. Vďaka polohe smartfónu zobrazí len reštauračné zariadenia vo zvolenom okruhu.
  2. SmartStore: Projekt riešený v spolupráci s Martinusom. Primárny problém, ktorý sa snažil študentský tím vyriešiť, bolo vymyslieť inteligentné riešenie, ktoré by uľahčilo skladovanie zásob vo väčšom sklade. Martians SmartStore! povie čo, kedy, koľko a dokonca aj kde uložiť, aby obchod ušetril čas a zákazníci nemuseli dlho čakať.
  3. Nautilus: Tím študentov vytvoril spôsob, ako spracovať klasické texty do digitálnej podoby tak, aby sme v nich mohli vyhľadávať spôsobom, na ktorý je zvyknutý dnešný používateľ IT technológií. Sémantické vyhľadávanie je v súčasnosti témou číslo jeden v oblasti zlepšovania vyhľadávania, keďže ponúka vyhľadávanie v prirodzenom jazyku. Hlavnou myšlienkou sémantického vyhľadávania je porozumieť jazyku používateľa a preložiť ho do správnej formy pre vyhľadávanie. Sémantické vyhľadávanie sa sústreďuje na pochopenie jednotlivých slov v kontexte k ostatným, a tým pochopenie ich významu a spojitosti.
  4. StratosFIIT – Servisný modul pre stratosférický balón: Cieľom projektu je plne funkčný a spoľahlivý servisný modul umožňujúci pravidelné vypúšťanie balónov s experimentmi rôznych projektov fakulty. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je schopnosť zasielať informácie o svojej polohe za účelom úspešného dohľadania balóna po dopade naspäť na zem.
  5. Talented otters: Nová aplikácia umožňuje monitorovanie udalostí v systéme a zabezpečuje upozornenia na podozrivé udalosti.
  6. Askalot: Komunitný systém otázok a odpovedí Askalot. Tento projekt už stihol zaujať ľudí z Harvardu, ktorí ho teraz využívajú rámci programu edX – otvorených kurzov. Každý, kto má problém, na ktorý nevie nájsť odpoveď, môže využiť systémy na pridanie svojej otázky a od komunity získať odpoveď. S výberom najlepšej odpovede mu pomáhajú ďalší používatelia, ktorí svojím hlasovaním vyjadrujú súhlas s obsahom odpovede. Askalot, prvý systém takéhoto druhu sa používa aj na FIIT STU.

Slovenská technická univerzita už 80 rokov ponúka plnohodnotné univerzitné štúdium, bohatý študentský život a perspektívu zaujímavej práce a dobrého platu po jej skončení. Absolventi nemajú problém so štartom do života. Stávajú sa z nich top manažéri, podnikatelia, odborníci, ktorí formujú spoločenský a ekonomický život krajiny. Tieto úspechy pramenia najmä z prepájania vzdelávania s vedecko-výskumnou a inžinierskou činnosťou. V QS World University Rankings 2016 sa STU umiestnila na 401. až 450. mieste v kategórii Počítačové vedy a informačné technológie. V roku 2016 riešila 270 projektov výskumu pre prax a vyše 500 výskumných projektov financovaných z grantov.

 

Informácie a foto poskytla: Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky