Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Ako robotika mení svet a Slovensko

VEDA NA DOSAH

Nestihli ste prednášku profesora Františka Duchoňa? Pozrite si video.

Robotika mení svet nielen vo výrobe, ale aj vo všetkých činnostiach okolo nás. Dnes už neexistuje sektor, do ktorého by neprenikla. Na prednáške sme sa spolu s profesorom Františkom Duchoňom, riaditeľom Ústavu robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU) a predsedom Národného centra robotiky, pozreli na to, aké roboty jestvujú, koľko z nich okolo nás pôsobí a čím sa zaoberá jeho výskumná skupina.

Po prednáške nasledoval aj špeciálny robotický workshop Vedeckej cukrárne od FIRST Global Slovakia, o. z., v rámci ktorého sa záujemcovia ponorili do sveta robotiky a objavovali kúzlo robotov. Program bol súčasťou jubilejného 20. ročníka jesenného podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023 (TVT 2023).

Ako delíme robotiku?

Profesor Duchoň na začiatku prednášky predstavil priemyselnú robotiku, ktorá sa využíva v našich končinách najmä v automobilkách. Môžeme si ju predstaviť ako robotické ramená, ktoré sú pevne pripevnené k zemi. Druhý sektor tvorí servisná robotika, ktorá je pohyblivá a mobilná. Môže byť vybavená robotickým ramenom, vďaka ktorému môže robot niečo uchopiť a odniesť.

V rámci priemyselnej robotiky poznáme tri generácie robotov. Štandardná prvá generácia sa riadi počítačom a robot stojí. Druhú generáciu predstavujú silovo poddajné roboty, pri dotyku nám neublížia, sú v priestore s ľuďmi a nemusia byť v klietkach. Tretiu generáciu predstavujú takzvané mobilné manipulátory, v ktorých sa spája priemyselná a servisná robotika, sú univerzálne a v zahraničí už riešia logistiku. Hovorí sa už aj o štvrtej vlne robotiky, ktorou budú pravdepodobne priemyselné drony.

Profesor Duchoň predstavil aktuálnu situáciu vo svete, konkrétne štatistiky za rok 2021. Na grafe bolo vidieť, že ochorenie COVID-19 spôsobilo jemný úpadok robotického priemyslu. Momentálne máme na svete v prevádzke 3,5 milióna priemyselných robotov.

Kľúčovú doménu hrá logistika, a to nielen v rámci poštových služieb. V Nemecku v poslednom čase pribúda jej aplikácia najmä v poľnohospodárskom priemysle.

František Duchoň na prednáške v CVTI SR. Zdroj: CVTI SR, Foto: Ján Laštinec

František Duchoň na prednáške v CVTI SR. Zdroj: CVTI SR, foto: Ján Laštinec

Robotika a Slovensko

Kde Slovensko stojí vo svete? Z hľadiska hustoty priemyselnej robotiky sme vo svetovom rebríčku väčšinou boli na 16. až 17. mieste. Prvých päť priečok obsadili v poslednom sčítaní Južná Kórea, Singapur, Japonsko, Nemecko a Čína.

Na Slovensku bolo najviac priemyselných robotov nainštalovaných v roku 2016, konkrétne 1 732. V roku 2019 ich bolo už len 636. V súčasnosti ich na Slovensku pracuje okolo 8 000 až 9 000, najmä v oblasti zvárania a prenosu vecí, čo je dané našou automobilovou dominantou (78 percent všetkých inštalácií). Okolité krajiny nás však posledné roky začínajú predbiehať.

Na Slovensku máme podľa Duchoňa potenciál najmä v potravinárskom, textilnom, drevárskom a papierenskom segmente či v elektronike. V malých a stredných podnikoch je iba päťpercentná integrácia robotiky vo výrobných podnikoch a práve tam profesor vidí priestor na jej aplikáciu.

Čomu sa venujú v Národnom centre robotiky?

V Národnom centre robotiky (NCR) majú k dispozícii laboratórium priemyselnej robotiky s 12 robotickými ramenami od rôznych firiem. Ďalej disponujú laboratóriom pre mobilnú robotiku, laboratóriom spojitých a diskrétnych systémov, laboratóriom kybernetiky a laboratóriom Schneider Electric, v ktorom spolupracujú s firmami. Študenti sa v nich môžu mnohému priučiť.

Centrum má okrem vnútorných priestorov aj vonkajšie – halu, ktorá slúži ako laboratórium lietajúcich robotických systémov, kde simulujú fungovanie v skladoch. Drony lietajú a načítavajú štítky. Tento proces je dôležitý pre inventúru skladu, ktorej čas sa vďaka dronom skráti.

Centrum spolupracuje so spoločnosťou Matador na projektoch, v ktorých využívajú 4 000 robotov. V laboratóriu Panza Robotics majú zas robotického psa, na ktorom pracujú aj študenti v rámci bakalárskych a inžinierskych prác.

O ďalších projektoch z oblasti zvárania, komunikácie s robotmi, využívania dronov v medicíne, robotickej epilácii či robotického kreslenia sa dozviete vo videu.

AI vám dokáže ukradnúť heslá s presnosťou až 95 percent. Zdroj: iStockphoto.com

Robotická ruka. Zdroj: iStockphoto.com

Tento text je súčasťou série článkov 20. ročníka podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Týždeň vedy a techniky 2023 sa uskutočnil od 6. do 12. novembra 2023 v mestách po celom Slovensku, do ktorých priniesol desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav.

Informácie o podujatí, ktorého hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), nájdete na webovej stránke tyzdenvedy.sk. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

 

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky