Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dosiahli sme mimoriadny úspech v oblasti rozvoja polovodičového ekosystému na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Centrum vedecko-technických informácií SR bolo partnerom projektu, ktorý bol vyhodnotený ako najúspešnejší z celej celoeurópskej výzvy.

Robotické rameno ukladá čip na rozvodovú dosku. Zdroj: iStock.com/PhonlamaiPhoto

Slovensko sa chce orientovať na čipový priemysel, a tak je potrebné, aby sa vytvorila základňa odborníkov, kompetentnej pracovnej sily a vhodného strojového vybavenia. Zdroj: iStock.com/PhonlamaiPhoto

Slovenské centrum pre polovodiče spolu s partnermi Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Elektrotechnickým ústavom SAV a Centrom vedecko-technických informácií SR dosiahlo mimoriadny úspech v rámci európskeho programu Digital Europe Programme (DEP).

Precízne vypracovaný projekt Kompetenčné centrum pre back-end polovodičové technológie bol vyhodnotený ako najúspešnejší z celej celoeurópskej výzvy na kompetenčné centrá pre polovodiče. Spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie projekt ako jediný dosiahol v bodovom hodnotení plný počet bodov.

Novozaložené záujmové združenie SK Chips sa zameriava na rozvoj ekosystému polovodičových technológií na Slovensku. Zdroj: FB Elektrotechnický ústav SAV

Novozaložené záujmové združenie SK Chips sa zameriava na rozvoj ekosystému polovodičových technológií na Slovensku. Zdroj: FB Elektrotechnický ústav SAV

Prínos pre celé Slovensko

Hlavný cieľ projektu – budovanie ekosystému slovenského polovodičového priemyslu so špecifickým zameraním na oblasť puzdrenia výkonových polovodičov – je prínosný pre celé Slovensko. Európska únia aj týmito projektmi posilňuje polovodičový priemysel v Európe.

Odštartovanie obdobia výrazných investícií Európskej únie do priemyslu polovodičov, alebo skrátene čipov, je dôsledkom niekoľkých faktorov. Jedným z hlavných signálov bola čipová kríza v rokoch 2020 až 2023, ktorá mala veľký vplyv na celú priemyselnú výrobu v Európskej únii a bola varovným prstom obrovskej závislosti Európy od dodávok čipov z iných kontinentov, predovšetkým z Ázie. Kým napríklad ázijské automobilky aj v Európe svoje produkty i počas krízy vyrábali ďalej, linky európskych automobiliek boli neraz odstavené práve pre nedostatok dodávok spojených s čipmi. Kríza sa tak dotkla širokého spektra hospodárstva a ohromný pokles tržieb Európu donútil konať. Opätovné získanie samostatnosti v produkcii čipov sa tak stalo jedným z dôležitých a významných cieľov Európskej únie, a preto aj Slovensko podniká kroky, aby sa do nich zapojilo.

Rozvodová doska a smart auto. Zdroj: iStock.com/BeeBright

Čipová kríza poukázala na problém, a tak sa okrem iných štátov aj Slovensko rozhodlo konať. Zdroj: iStock.com/BeeBright

Slovensko ako strategický partner

Rozhodnutie partnerov projektu za podpory ministerstva školstva a ministerstva hospodárstva orientovať rozvoj ekosystému polovodičov na Slovensku práve do oblasti puzdrenia vychádza z niekoľkoročného plánovania a zo vzájomných dialógov s množstvom domácich i zahraničných odborníkov z priemyslu, z okolitých krajín najmä z Rakúska, Česka a Nemecka. Dôležitým faktorom je aj charakter slovenského hospodárstva orientovaný na automobilovú produkciu.

Vznikajúce kompetenčné centrum bude koncentrovať kľúčové vedomosti od špičkových odborníkov a organizácií z krajín, ktoré predstavujú významné body na polovodičovej mape sveta. Tieto vedomosti bude ďalej distribuovať najmä našim malým a stredným podnikom, výskumným inštitúciám a univerzitám. Vzhľadom na masívne investície Európy do oblasti polovodičov je cieľom tejto aktivity naštartovanie záujmu priemyslu o zapojenie sa do dodávateľských reťazí v Európe, pretože oblasť výroby polovodičov síce vyžaduje investície, no zároveň prináša garanciu dlhodobých ziskov.

Čipy ako nevyhnutná súčasť bežného života

V jednom automobile sa nachádza približne tisíc rôznych čipov. V modernom elektromobile sa toto číslo môže vyšplhať až na niekoľko tisíc a elektronika predstavuje niekedy až 40 percent hodnoty automobilu. Rovnako sú čipy, najmä tie výkonové, potrebné v nabíjacích staniciach, ktorých počet bude vo svete dynamicky pribúdať. Ďalej ich nájdeme napríklad v robotických systémoch, vo vlakoch, v električkách a trolejbusoch, elektrických strojoch a mnohých ďalších zariadeniach, ako je aj nabíjačka na mobil, počítač, bicykel či kolobežku.

Čo možno od projektu očakávať?

Budovanie takzvaného ekosystému na Slovensku je veľmi dôležité pre schopnosť slovenských firiem orientovať sa na rastúci čipový priemysel v Európe. Je potrebné, aby sa vytvorila adekvátna základňa odborníkov a expertov, kompetentnej pracovnej sily a vhodného strojového vybavenia na výskum, vývoj a výrobu.

Jednou z dôležitých úloh projektu a nového kompetenčného centra pre polovodiče bude posilnenie vzdelávania najmä na vysokých a stredných školách, pretože Slovensko bude potrebovať širokú škálu polovodičových odborníkov, aby dokázalo prilákať nových investorov.

Jedine vďaka investíciám do týchto oblastí sa Slovensko bude môcť zapájať do finančne zaujímavých dodávateľských polovodičových reťazcov Európy, a tým bude možné dosiahnuť i väčší tok peňazí na Slovensko.

Zdroj: FEI STU

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky