Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dvojdňová konferencia DRONTEX 2023 otvorí témy dronových služieb a bezpečnosti

VEDA NA DOSAH

Druhý ročník konferencie sa bude konať 18. – 19. októbra 2023 v priestoroch Elektrárne Piešťany, národnej kultúrnej pamiatky na Slovensku.

Konferencia DRONTEX 2023. Zdroj: Asociácia Mám Dron

Konferencia DRONTEX 2023. Zdroj: Asociácia Mám Dron

V termíne 18. – 19. októbra 2023 sa v priestoroch Elektrárne Piešťany, národnej kultúrnej pamiatky na Slovensku, uskutoční druhý ročník odbornej medzinárodnej konferencie DRONTEX 2023 zameranej na bezpilotné technológie a ich využitie v štátnej správe, priemysle a službách v krajinách V4. Okrem odborných prezentácií ponúkne konferencia výstavu bezpilotných systémov v EXPO stane, ako aj atraktívny sprievodný program a priestor na networking.

Minulý ročník mal úspech

Vzhľadom na pozitívne reakcie účastníkov a verejnosti na prvý ročník konferencie DRONTEX sa organizátori z asociácie Mám Dron rozhodli program tohtoročného podujatia rozšíriť na 2 dni. Ambasádorom konferencie bude brig. gen. v. v. Ing. Ivan Bella a programom bude sprevádzať moderátor Ján Mečiar.

„Tešíme sa, že vzhľadom na medzinárodný rozsah konferencie sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s asociáciami venujúcimi sa dronom a ich prevádzke v Česku, Poľsku aj Maďarsku. I vďaka kolegom sme tak vedeli vystavať atraktívny a odborný program s medzinárodným presahom,“ povedal Rastislav Sopko, riaditeľ asociácie Mám Dron.

Bohatý program

Prvý deň (18. október) bude venovaný prevádzke a manažmentu dronov v EÚ a krajinách V4 a pokročilým dronovým službám.

So svojimi prezentáciami vystúpia predstavitelia Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), letových prevádzkových služieb zo Slovenska (Letové prevádzkové služby SR) a susedných krajín, ako aj zástupcovia spoločností venujúcich sa vývoju systémov manažmentu bezpilotnej prevádzky.

„Exponenciálny nárast dronov vo vzdušnom priestore a ich nasadenie v rôznych oblastiach spoločnosti so sebou prináša nutnosť manažovania bezpilotnej prevádzky. Preto som rád, že tejto téme je na konferencii venovaný dostatočný priestor,“ povedal Štefan Dusza z Letových prevádzkových služieb SR.

Nebudú chýbať ani prezentácie zamerané na využitie dronov v službách a priemysle, napríklad nasadenie dronov pri monitoringu vedení vysokého napätia, vyhodnocovaní stavu trávnika golfových ihrísk, inšpekcii skladov či pri preprave materiálu dronmi. Po ukončení prezentácií prvého dňa bude pre účastníkov podujatia pripravený atraktívny večerný program a vyhradený čas a priestor na networking. Účastníkom konferencie bude počas oboch dní k dispozícii EXPO stan s prehliadkou a prezentáciou inovatívnych technológií partnerov konferencie.

Druhý deň konferencie (19. október) bude venovaný bezpečnostným výzvam, ktoré so sebou drony prinášajú. Okrem prezentácií Veliteľstva Vzdušných síl OS SR či Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika vystúpia v programe spíkri zo spoločností venujúcich sa vývoju antidronových systémov, špeciálnych monitorovacích dronov či zástupcovia záchranných zložiek.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu vnímam DRONTEX ako ideálnu platformu na šírenie informácií o nových technológiách, ale aj štandardoch v rámci UAS a diskusiu medzi odborníkmi na bezpečnosť a využitie bezpilotných systémov v rôznych aplikáciách,“ povedal Marek Náhlik zo spoločnosti venujúcej sa vývoju a implementácii systémov pre manažment pilotovanej i bezpilotnej prevádzky.

Bližšie informácie o programe a konferencii DRONTEX 2023 sú k dispozícii na webstránke www.drontex.eu.

O asociácii Mám Dron

Asociácia Mám Dron vznikla ako občianske združenie, ktoré má za cieľ zvyšovať povedomie o potrebe zodpovedného využívania vzdušného priestoru. Vzhľadom na častú neznalosť platných pravidiel najmä zo strany hobby používateľov dronov a širšej verejnosti sa asociácia snaží otvoriť verejný dialóg na túto tému a pomocou webstránky www.mamdron.sk prinášať aktuálne informácie o platnej legislatíve. Aplikácia MamDron posúva ideu bezpečného a zodpovedného lietania z úrovne želaní do reálneho sveta. Dôkazom, že táto iniciatíva má význam, je aj rastúci počet členov a partnerov združenia.

Zdroj: TS MÁM DRON

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky