Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Draží sa prvý prototyp počítača Apple, ktorý ručne spájkoval Steve Wozniak

VEDA NA DOSAH

Ide o prototyp Apple-1. Hoci už nefunguje, odhaduje sa, že sa predá za vyše pol milióna dolárov.

Prvý prototyp počítača Apple-1. Zdroj: Auction RR

Vzácny historický predmet je v podstate doska plošných spojov (DPS) pokrytá čipmi a vodičmi, na ktorej je vyrazený nápis Apple Computer A ©76 – informuje britský portál Daily Mail. Ide o prototyp pre Apple-1, vôbec prvý produkt firmy, ktorý sa predával ako zmontovaná DPS a chýbali mu základné prvky, napríklad klávesnica alebo monitor.

Steve Wozniak, elektroinžinier a spoluzakladateľ Apple, ho ručne spájkoval, pričom použil techniku ​​„troch rúk“ – v jednej ruke mal drôt, v druhej spájkovačku a spájku držal ústami.

Prototyp teraz predáva aukčná sieň RR Auction so sídlom v Bostone. Prihadzovanie stojí 278 005 dolárov (vyše 270-tisíc eur) a končí sa 19. augusta. Aukčný dom predpokladá, že konečná predajná cena prevýši 500-tisíc dolárov (viac ako 480-tisíc eur).

„Málo artefaktov Apple by sa dalo považovať za také vzácne, rané alebo historické ako tento prototyp Apple-1,“ uvádza RR Auction na svojej stránke. A to napriek tomu, že v dôsledku poškodenia vzácnemu kúsku chýba celý pravý roh.

Aukčná sieň predpokladá, že Jobs videl prototyp „nie ako niečo, čo treba uchovať, ale ako niečo, čo treba prepracovať“. Integrované obvody, mikroprocesory a ďalšie komponenty boli totiž vytiahnuté z ich pätíc pravdepodobne preto, aby sa dali použiť v raných sériových počítačoch Apple-1.

RR Auction uviedla, že prototyp tento rok preskúmal a overil expert Apple-1 Corey Cohen a vypracoval o ňom 13-stranovú správu.

Nič v nasledujúcich rokoch nebolo také skvelé

Počítač Apple-1 vytvorili Steve Jobs a Steve Wozniak v roku 1976. Najprv ho predstavili v počítačovom klube v Palo Alto v Kalifornii. Jobs ho potom predviedol Paulovi Terrellovi, majiteľovi obchodu The Byte v Mountain View v Kalifornii, čo bol jeden z prvých obchodov s osobnými počítačmi na svete. Jobs a Wozniak o ňom rozmýšľali ako o súčasti súpravy pre domácich majstrov za 40 dolárov, no na žiadosť Terrella napokon urobili plne zostavený osobný počítač. Terrell si objednal päťdesiat kusov Apple-1, čo Wozniak neskôr nazval „najväčšou samostatnou epizódou v celej histórii spoločnosti“. „Nič v nasledujúcich rokoch nebolo také skvelé a také neočakávané,“ povedal.

Apple-1 sa začal predávať v júli 1976 za cenu 666,66 dolára, avšak nie ako odkaz na „číslo šelmy“, ale preto, že Wozniak mal rád opakujúce sa číslice.

Celkovo sa vyrobilo iba 200 počítačov Apple-1 a predalo sa z nich 175 kusov. V roku 1977 ich výrobu ukončili. Tvorcovia Apple-1 vtedy sídlili v garáži Jobsových rodičov pod názvom Apple Garage.

O tom, ako sa „stratený“ artefakt Apple našiel a ocitol v aukcii, píše portál TechStony. Steve Jobs ho dal Bobovi Eatonovi, jeho súčasnému majiteľovi, približne pred tridsiatimi rokmi, v čase, keď ho vyhodili z Apple a založil spoločnosti Next a Pixar.

Jobs sa do spoločnosti Apple vrátil v roku 1996 a viedol ju počas jej najúspešnejšieho obdobia, keď dohliadal na vydanie iMacu G3, iPodu, iPhonu a mnohých ďalších výrobkov.

Zdroje: Daily Mail, TechStony
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky