Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Človek po prvý raz porazil umelú inteligenciu v najťažšej hre sveta

VEDA NA DOSAH

Strategická hra go je považovaná za najstaršiu a najkomplexnejšiu stolovú hru na svete.

Robot hrá hru Go. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Kellin Pelrine, americký amatérsky hráč hry go, jednej z najkomplexnejších hier na svete, dokázal poraziť umelú inteligenciu (AI), a tým zvrátil historický okamih prehry z roku 2016. Vtedy totiž umelá inteligencia s názvom AlphaGo zvíťazila nad najlepším hráčom tradičnej stolovej hry Leem Sedolom. Bol to významný míľnik na šnúre víťazstiev nad ľuďmi.

Hra go

Najťažšia hra na svete je go. Vznikla pred viac ako 4 000 rokmi v Číne a okolo 5. storočia sa rozšírila do Japonska, kde sa stala národnou hrou. Hráči ju považujú za najstaršiu a najkomplexnejšiu hru na Zemi. Existuje neuveriteľných 10170 možných zostáv hry, čo je viac ako počet známych atómov vo vesmíre. Na Slovensku sa o rozvoj hry stará Slovenská asociácia go (SAG), ktorá bola založená v roku 1991.

Pelrine mal pomocníka

Podľa denníka Financial Times sa Kellinovi Pelrinovi podarilo prekonať umelú inteligenciu KataGo v 14 hrách z 15. Aby sme však boli spravodliví, mal menšiu pomoc. Výskumná spoločnosť s názvom FAR AI vymyslela vlastný program, ktorý analyzoval slabé stránky umelej inteligencie KataGo. Systém FAR AI odohral proti umelej inteligencii viac ako milión hier, vymyslel najlepšiu stratégiu, ako ju poraziť, a potom ju prezradil Pelrinovi.

Pelrine povedal, že stratégia, ktorú program FAR AI navrhol, nebola úplne triviálna, ale ani extrémne náročná na to, aby sa ju človek nevedel naučiť. Stratégia pozostávala z rôznych bodov, ktoré musel Pelrine dodržať. Najskôr pomocou hracích kameňov vytvoril veľký kruh, aby obkolesil kamene protihráča, počas toho vykonával ťahy aj v rohoch hracej dosky, aby odvrátil pozornosť umelej inteligencie. KataGo si tento trik nevšimla ani vtedy, keď bol kruh takmer uzatvorený. Pelrine použil rovnakú techniku, aby porazil aj iný systém umelej inteligencie Leelu Zero, ktorá sa špecializuje na šach.

Hra Go. Zdroj: iStockphoto.com

Hra go. Zdroj: iStockphoto.com

Umelá inteligencia AlphaGo zostáva neporazená

Víťazstvo nad umelou inteligenciou prišlo sedem rokov po tom, čo AlphaGo, vyvinutá spoločnosťou Google, porazila Leeho Sedola v štyroch z piatich partií, čo napokon viedlo k jeho odchodu do hráčskeho dôchodku. Pelrine zatiaľ proti AlphaGo nehral, ​​ale umelú inteligenciu KataGo považuje za rovnocennú.

Systémy umelej inteligencie sa môžu zdať neprekonateľné, no stále sú obmedzené tréningom a robia aj banálne chyby. Vývojári umelej inteligencie KataGo už pravdepodobne napravili chybu, ktorú FAR AI odhalil, ale podľa odborníkov určite existuje viacero možností, ako byť pre umelú inteligenciu rovnocenným protihráčom.

Zdroj: PCgamer, levelup, SAGO

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky