Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bicykle po novom

VEDA NA DOSAH

Prvý elektrobicykel s rámom vytlačeným na 3D tlačiarni, je určený pre skúsených jazdcov do terénu. /Kinazo Design/

História bicyklov na elektrický pohon siaha do druhej polovice 19. storočia. Záujem verejnosti o elektrobicykle však vzrástol až s najnovším vývojom elektromotorov, batérií a elektroniky. S inovatívnymi návrhmi prichádzajú aj vývojári zo Slovenska.

Elektrobicykel sa stáva súčasťou dopravy, zábavy a športu. Predpokladá sa, že v krátkej budúcnosti bicykle na elektrický pohon významne ovplyvnia riešenia dopravy pre svoju jednoduchosť, ekologickosť a podporu zdravého životného štýlu. V poslednom čase sa presadzujú najmä bicykle s tzv. asistovaným elektrickým pohonom, teda s pohonom, ktorý pomáha cyklistovi len v prípade, keď pedáluje. Kombinuje tak vlastnú silu so silou elektromotora. Veľkosť pomoci sa môže regulovať z riadidiel počas jazdy.

Pre mladších aj starších

Asistovaný elektrický pohon, jeho jednoduchá regulácia, zvyšujúca sa kvalita vybavenia – motory s vyšším výkonom, batérie s vyššou kapacitou a nižšou váhou – pri relatívne nízkej cene robia elektrobicykel ideálnym dopravným prostriedkom pre každého. Ak sa ešte nedávno cena elektrobicyklov pohybovala na úrovni 4 000 eur, v súčasnosti ich už kúpite aj za 1 000 eur. Samozrejme, pri technicky dokonalejších modeloch treba počítať s vyššou cenou. Tá je však podstatne nižšia, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, a kvalitný elektrobicykel už má aj prijateľnú hmotnosť – väčšinou do 20 kg. To umožňuje fanúšikom pohybu v prírode väčšiu priechodnosť v teréne a dlhšie vychádzky aj s náročnejším prevýšením.

RH-bike, bicykel s inovatívnym elektropohonom, ktorý navrhol a skonštruoval Ing. Jezdný z Košíc. Ráfik zadného kolesa s elektromagnetmi slúži ako rotor a časť oblúka na vidlici kolesa ako stator elektromotora. /RH-Bike/

V rodine, kde je výkonný cyklista, môže byť e-bicykel vhodným doplnkom pre menej výkonných členov rodiny, ktorí mu takto budú na spoločných výletoch ľahšie stíhať. Celá rodina si tak môže dopriať dlhšie cyklovýlety  v náročnejšom teréne. Fanúšikmi bicyklov s elektrickým pohonom sa stávajú aj dôchodcovia, ktorí si chcú predĺžiť svoj aktívny vek. Elektrobicykle ako vhodný a ekologický dopravný prostriedok umožňujú každému z nás vyraziť do prebúdzajúcej sa jarnej prírody. Ich využívanie podporuje aj rastúca sieť dobíjacích staníc batérií a servisných miest pre cyklistov. Napríklad v oblasti Malých Karpát funguje sieť dobíjacích staníc, ktorú podporuje spoločnosť ebajk.

Elektrobicykle už nájdete aj v takmer každej predajni bicyklov na Slovensku a pribudli aj špecializované predajne. Požičovne e-bicyklov sa objavujú v hoteloch a v strediskách cestovného ruchu na celom Slovensku.

Vývoj bicyklov s elektrickým pohonom ovplyvňujú aj slovenskí konštruktéri. Prvý návrh rámu elektrobicykla na svete vytlačeného pomocou 3D tlače prichádza zo Stupavy, z Košíc zasa návrh na nový typ elektropohonu bicyklov.

 

Autor: Redakcia Quark

Foto: Kinazo Design, RH-Bike

Uverejnila: VČ

 

Viac o nových trendoch vo vývoji elektrobicyklov, ale najmä o dvoch horúcich novinkách zo Slovenska, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 03/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky