Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bezpečný video obsah pre celú rodinu na Slovensko prináša YouTube Kids

VEDA NA DOSAH

Ilustračná snímka You Tube Kids (aplikácia Google)

Aktuálne majú deti len na pár klikov aj také populárne kanály ako napríklad FÍHA Tralala, Spievankovo či Slovenské detské pesničky. Tešiť sa môžu aj na obľúbené modré postavičky z príbehov o Šmolkoch, nechýba ani mimoriadne populárny spevák Miro Jaroš, ktorý tvorí piesne určené deťom aj dospelým. Aplikácia YouTube Kids jednoducho poskytuje celej rodine bohatý a jedinečný obsah, pričom disponuje aj mnohými funkciami pre rodičov, aby mohli nastaviť prístup k videám pre svoje deti.  

Aplikácia YouTube Kids, ktorú pravidelne využívajú milióny rodín po celom svete, je už dostupná aj na Slovensku. YouTube Kids prináša rodinám nielen obrovské množstvo unikátneho video obsahu zameraného na zábavu a učenie, ale čo je najdôležitejšie, deti môžu objavovať svet prostredníctvom online videa v bezpečnom prostredí. Pokročilé algoritmy vyberajú pre túto aplikáciu vhodný a bezpečný obsah. Navyše, rodičia môžu vďaka súboru ovládacích nástrojov kontrolovať, ktoré videá a kanály a tiež aj ako dlho môžu ich deti sledovať. Slovenská verzia aplikácie je dostupná na stiahnutie pre platformu Android (Google Play) ako aj iOS (App Store).

Ilustračný obrázok: You Tube Kids aplikácia

Aplikácia YouTube Kids je odpoveďou na obavy rodičov malých detí z príliš rozsiahleho obsahu na videoplatforme YouTube. Vďaka tejto aplikácii získajú kontrolu nad tým, aké videá sa ich deťom môžu zobrazovať. Aplikácia bola navyše navrhnutá s ohľadom na detské publikum, čomu zodpovedá aj jej jednoduché a intuitívne rozhranie. Obsah dostupný v rámci aplikácie YouTube Kids sa delí do 4 kategórií, a to Relácie, Hudba, Učenie a Objavuj.

Aj pre deti, ktoré nevedia čítať a písať

Ak deti ešte nevedia čítať a písať, môžu vyhľadávať pomocou hlasu. Pre rodičov je zas k dispozícii obľúbená funkcia Časovač, ktorá automaticky zablokuje prístup k aplikácii po uplynutí stanoveného času. Aplikácia YouTube Kids umožňuje nastaviť až 8 rôznych detských profilov, pričom rodič môže dieťaťu povoliť vyhľadávanie v prostredí YouTube Kids alebo môže jeho výber obmedziť len na konkrétnu skupinu vyselektovaných videí.

Aplikácia disponuje aj ďalšími pokročilými funkciami rodičovskej kontroly. Funkcia Rodičmi schválený obsah dáva rodičom možnosť vybrať konkrétny obsah, ku ktorému majú ich deti prístup – od videí, cez kanály až po kolekcie kanálov. Vypnúť vyhľadávanie v prostredí YouTube Kids môžu rodičia napríklad mladším deťom, čím obmedzia ich prístup len k tým videám a obsahu, ktorý je overený tímom YouTube Kids. Naopak, starším deťom môžu povoliť funkciu vyhľadávania s voľnejším prístupom k obsahu v rámci aplikácie. Prostredníctvom funkcie História zas dokážu rodičia jednoducho zistiť, aké videá deti v minulosti v rámci aplikácie videli.

Aplikácia YouTube Kids je len jedným z nástrojov, pomocou ktorého Google pomáha rodinám stanoviť pravidlá v digitálnom svete. Ďalším užitočným nástrojom je napríklad aplikácia Family Link, ktorá umožňuje rodičom získať prehľad o tom, koľko času trávia ich deti na digitálnych zariadeniach, v akých aplikáciách, stanoviť limity, či mať prehľad o tom, kde sa nachádzajú.

Prehľad základných funkcií aplikácie YouTube Kids:

Prehľad základných funkcií

 

Informácie poskytla: Dáša Paulíčková, Grayling PR

Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky