Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aj študenti Fakulty architektúry STU sa predstavia na festivale DAAD

VEDA NA DOSAH

dizajn

Opendesignstudio je podujatie, ktoré sa v rámci festivalu Dni architektúry a dizajnu Bratislava (DAAD), koná v priestoroch Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Ide o výstavný priestor spravovaný organizátormi DAAD za účelom prezentácie tvorby slovenských architektov a dizajnérov. Náplňou Opendesignstudia je skúmanie nových prúdov slovenskej architektúry a dizajnu.

V rámci neho si záujemcovia môžu pozrieť výstavu „10 rokov Národných cien za umelecké remeslá“, ktorá po Madride a Murcii začala svoje putovanie aj po európskych krajinách. V Bratislave je od 30. mája do 4. júna a v Ľubľane bude v Slovinskom etnografickom múzeu verejnosti prístupná od 16. júna do 3. septembra 2017. Výstava predstavuje víťazné diely jednotlivých ročníkov súťaže a v jedinečnom a avantgardnom výstavnom prevedení ponúka tvorbu autorov ako Vicente Gracia, Idoia Cuesta, Ceramica Cumella, Teixidors alebo Guarnicionería Dorantes. Ako tvrdia organizátori DAAD, španielske umelecké remeslá prekračujú hranice. „Táto výstava najvýznamnejších diel v oblasti umeleckých remesiel v Španielsku prezentuje diela umelcov, ktorým bola udelená Národná cena za umelecké remeslá, ktorú v roku 2006 založila Vláda Španielska prostredníctvom Školy priemyselného manažmentu a jej katedry propagácie umeleckých remesiel, Fundesarte.“

diplomové práceOpendesignstudio je však predovšetkým prezentovaný aj ako výstavný formát, ktorý sa zameriava na viac-menej prvú verejnú prezentáciu prác mladých slovenských architektov, urbanistov a dizajnérov. Tí najčerstvejší o svoje absolventské diplomy zabojujú práve počas trvania festivalu DAAD. Výstava v priestoroch Fakulty architektúry STU v Bratislave predstaví okolo 150 diplomových projektov, ktoré vznikli na záver akademického roku 2016/2017. Študenti sa venovali reálnym, ale aj čiastočne fiktívnym zadaniam a pri riešeniach uplatnili rôzne prístupy k tvorbe. Zaujímavé isto tiež bude sledovať stopy vplyvu pedagógov – vedúcich diplomových projektov, medzi ktorými nájdeme viaceré známe osobnosti súčasnej slovenskej architektúry. A rôznorodé sú aj témy, ako napríklad revitalizácia areálu likérky Old Herold v Trenčíne, Polyfunkčný bytový komplex Cvernovka v Bratislave, Nová škola architektúry, Železničná stanica Bratislava a tak ďalej.

diplomové práce„Diplomovky sú pre študentov poslednou príležitosťou slobodne tvoriť, experimentovať či provokovať bez ohľadu na obmedzenia praxe. Opendesignstudio je preto jedinečnou príležitosťou spoznať myslenie nastupujúcej generácie, a tým získať aj náčrt budúcnosti slovenskej architektúry a dizajnu,“ tvrdia organizátori DAAD.

Ďalej majú v rámci sekcie Opendesignstudio priestor aj architekti z ateliéru 2021 Bratislava, pričom ide o prezentáciu tvorby slovenského architektonického tímu. Minulý rok si za Lavku na Straniku odniesli CEZAARa, veľa sa o nich hovorí v súvislosti s nádejnou budúcnosťou organizovania architektonických súťaží na Slovensku. Architekti z ateliéru 2021 na DAAD možno prezradia, čo je ukryté za číselnou šifrou ich názvu, no celkom určite predstavia aj jedno z čerstvých diel rozšírenie cintorína v Leopoldove. 2021 sú momentálne Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Marek Harčarík, Juraj Hariš, Miša Lorinczová, Jana Kvasniaková a Lucia Budzáková.

V uplynulých piatich rokoch sa zúčastnili viac než tridsiatich súťaží vyhlásených verejnými investormi. Okrem toho štyri súťaže zorganizovali, pre Slovenskú komoru architektov napísali Manuál súťaží návrhov. Okrem intelektuálnej práce vo veľmi rozmanitých mierkach ich baví občas si niečo vlastnoručne postaviť. Na policiach majú vedľa literatúry odloženú motorovú pílu, vŕtačky, brúsky a desať kíl vrutov, uvádza sa na webe DAAD.

Už šiesty rok spolu. DAAD na Urban Markete alebo Urban Market na DAAD.urban market Témou, ktorá je leitmotívom aktuálneho marketu, sa stala retrospektíva v zmysle konfrontácie minulosti s našou prítomnosťou. „Retrospektíva nie je len retro. Retrospektíva je pohľad späť na veci a okolnosti, ktoré nás ovplyvnili. Záznam spoločenského a kultúrneho vývinu človeka a spoločnosti, vývoja a zmien dizajnu, architektúry, módy. Dnes sa vraciame k štýlom rokov minulých. Čoraz častejšie sa do šatníkov a interiérov vracia sviežosť, farebnosť, výraznosť a hlavne sloboda,“ píše sa pri predstavovaní tohto projektu.

Nespútanosť, spontánnosť, sloboda v myslení aj prejavoch. Okrem predajnej časti a gastrozóny sú na programe aj viaceré sprievodné aktivity, tvorivé dielne, hudobné vystúpenia, inštalácie a výstavy. Chuťovkou sa opäť má stať aj Rooftop Stage, ktorý sa, ako už názov napovedá, bude nachádzať na streche fakulty. Kapacita je značne limitovaná a možností užiť si magické spojenie krásneho výhľadu so živými hudobnými performanciami bude len pár. Piatkovú a sobotnú noc by mali zakončiť dve afterparties, tá prvá v Nu Spirit Clube a druhá v novootvorenom Luna Bare. V súlade s témou Urban Marketu, ktorou je pre túto edíciu Retrospektíva, bude odmenený každý návštevník oblečený v duchu tejto témy, a to Jameson drinkom.

 

Zámerom festivalu DAAD je vytvoriť formát pre posilnenie pozitívneho vnímania architektúry a dizajnu na Slovensku. Festival v prezentáciách, prednáškach, výstavách, seminároch, workshopoch a diskusiách rieši kľúčové otázky z hľadiska architektúry a dizajnu. Veľké mená tvorcov na tomto poli a ich inšpiratívne myslenie razí cestu vpred a ich predstavenia a prezentácie napádajú všetky predsudky na poli myslenia, tvrdia organizátori.

DAAD je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie, tvorivé bohatstvo, sociálne dôsledky a silu na zmenu. Festival sa stáva, podobne ako v mnohých európskych metropolách (Viedni, Prahe, Budapešti či Londýne) verejným každoročným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry v Bratislave a Slovenskej republike. Ide o jedinečný projekt tohto druhu v SR.

 

Viac informácií na webovej stránke DAAD

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto: DAAD

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky