Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

3. ročník slovenského kola súťaže RC modelov vodíkových áut je za nami

VEDA NA DOSAH

model vodíkového auta

Slovenské kolo medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pre stredné školy (HORIZON GRAND PRIX) má za sebou 3. ročník a pozná svojho víťaza. Celý projekt je okrem obnoviteľných zdrojov energie, orientovaný na kritické myslenie, tímovú prácu a prepojenie medzi vzdelávaním a praxou. Študenti prostredníctvom súťaže spoznávajú súčasný priemysel, čisté technológie a kariérne možnosti. Zároveň zábavnou formou získavajú praktické skúsenosti, oboznamujú sa s možnosťami využitia obnoviteľných zdrojov energie a súčasnými technologickými trendmi.

  • Súťaže sa zúčastnilo celkovo 10 tímov z 10 stredných škôl
  • Víťazom vytrvalostného 6-hodinového preteku sa stal tím zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom meste

Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave privítalo v apríli 3. ročník úspešnej súťaže HORIZON GRAND PRIX (H2AC_SK), určenej pre všetky stredné školy na Slovensku. Desať modelov diaľkovo ovládaných áut s hybridným modelom súťažilo vo vytrvalostnom preteku celých 6 hodín. Aj napriek, z prvého pohľadu dlhotrvajúcemu preteku, bola atmosféra v jednotlivých monopostoch strhujúca, adrenalín, napätie, stres sa striedali s nutnosťou rýchlych riešení na vzniknuté technické problémy, pričom sa počítala každá sekunda.

Študenti museli taktizovať, tímovo spolupracovať a hlavne premýšľať ako zabezpečiť, aby dosiahli čo najlepšiu kombináciu výkonu, spoľahlivosti a výdrže.

ukážka súťažného autíčkaVíťazom tretieho ročníka slovenského kola sa stal tím s najviac najazdeným počtom kôl s názvom Kysuckí strojníci zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom meste s celkovým počtom 1 073 najazdených kôl a priemerným časom 20,15 sekúnd na kolo. S počtom 1 035 najazdených kôl a priemerným časom 20,61 sekúnd na kolo skončil na druhom mieste tím s názvom Ostrov team zo Strednej odbornej školy v Košiciach. Víťazné tímy budú reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále v Prahe, ktoré sa bude konať 6. až 8. júna 2019 na Veľtrhu vedy Akadémie vied.

súťažiaci 3. ročníka slovenského kola súťaže RC modelov vodíkových áut

Celému preteku predchádzala niekoľkomesačná príprava, počas ktorej študenti pracovali na vlastnom modeli auta na vodík v mierke 1:10. Hlavnými témami, ktorými sa zaoberali boli dizajn, inovácie v podobe využitia nových technológií ako hybridné pohony, 3D tlač a podobne, meranie, testovanie a hlavne tréning výdrže ako techniky, tak aj vodiča. Všetky témy sa snažili konzultovať s odborníkmi z vysokých škôl a praxe.

3. ročník slovenského kola – Víťazné tímy

3. ročník slovenského kola – Víťazné tímy

3. ročník súťaže zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational a partnermi projektu sú Aurelium – Zážitkové centrum vedy (CVTI SR) a Bratislavský samosprávny kraj. Do ďalšieho ročníka súťaže sa môžete prihlasovať už v lete 2019.

 

Informácie a foto poskytla: Katarína Minichová, SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu

Redigovala: ZVČ

Uverejnila: VČ

 

FOTO a VIDEO z minulého ročníka

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky