Septembrová Vedecká cukráreň: Vodík – nosič energie pre budúcnosť

22. sep. 2020 • Environmentálne inžinierstvo

Septembrová Vedecká cukráreň: Vodík – nosič energie pre budúcnosť

Ak chceme zastaviť globálne otepľovanie, musíme zmeniť v spôsobe ľudského života veľmi veľa vecí. Medzi nimi aj pohonné látky v doprave, ktoré do veľkej miery znečisťujú životné prostredie. Doprava na vodíkový pohon, ktorý by netvoril žiadnu uhlíkovú stopu, sa javí ako reálne riešenie.

Vlastnosti vodíka, históriu jeho využitia počas vesmírnych letov, v zbrojárskom priemysle i v doprave, ale aj metódu jeho výroby v súčasnosti a budúcnosti príde do septembrovej vedeckej cukrárne predstaviť Ing. Lukáš Tóth, doktorand na Katedre energetickej techniky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (SjF TUKE). Bude hovoriť aj o systéme fungovania palivových článkov a ich využití najmä v doprave, či už lodnej, pozemnej, leteckej, alebo vesmírnej. Poslucháčov oboznámi aj s výskumom, ktorý sa realizuje na Katedre energetickej techniky SjF TUKE. Dozvedia sa, ako vyzerá možný vývoj využitia vodíka na Slovensku v blízkej budúcnosti, a čo je potrebné urobiť pre to, aby sa výraznejšie rozšírilo jeho používanie v praxi. Na prednáške ukáže tiež model vodíkového automobilu.

Prednáška sa bude konať v súvislosti s pandémiou koronavírusu bez účasti verejnosti výnimočne v stredu 30. septembra 2020. Videozáznam z nej bude zverejnený na YouTube CVTI SR.

Ilustračný obrázok: auto na vodík, vodíková čerpacia stanica. Zdroj: iStock

Ing. Lukáš Tóth v súčasnosti pôsobí ako doktorand na Katedre energetickej techniky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Vo svojom výskume sa zameriava na riešenie problematiky prepojenia plazmových reaktorov na spracovanie komunálneho odpadu so systémami na separáciu a spracovanie vodíka pre jeho následné použitie napríklad v automobiloch. V rámci svojej vedeckej činnosti sa zúčastňuje na podujatiach, ako sú strojárske veľtrhy či autosalóny, kde sa snaží oboznámiť verejnosť s vývojom vodíkových technológií. Snaží sa aj prezentovať, ako je to s ich vývojom na Slovensku. Je tiež riešiteľom niekoľkých projektov spojených s vodíkovými technológiami alebo s technológiou spracovania odpadov v plazmových reaktoroch.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2020. Európska noc výskumníkov sa v zmenenej forme a v novom termíne uskutoční aj v roku 2020. Opäť sa môžete tešiť na vedeckú jeseň. Pripravujeme pre vás online program, súťaže, návštevy škôl a ďalšie zaujímavé aktivity. Hlavný program sa uskutoční posledný novembrový piatok, t. j. 27. novembra 2020. Súčasťou tohtoročnej Európskej noci výskumníkov budú opäť aj sprievodné podujatia, čiže Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 Akciami Marie Sklodowska Curie, grantová zmluva č. 954862.

Čo je Vedecká cukráreň

Ide o pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. NCP VaT oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí populárnou formou a jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a technike. Tak ako v každej cukrárni, aj v tejto cukrárni sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch. Svoje zohráva tiež mimoškolské prostredie. Témy Vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).

(GL)

Zdroj: CVTI SR

Foto: iStock

 

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zoologické záhrady patria na celom svete k obľúbeným kultúrno-výchovným inštitúciám.
Zistite viac