Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zoznámte sa s Rosemary Parslowovou. Milovníčka prírody trávi každé Vianoce monitorovaním vzácnej paprade

VEDA NA DOSAH

Zimné expedície po Scilly Islands sú pre ňu dlhoročnou tradíciou. Za svoju angažovanosť získala medailu od Wildlife Trusts.

Zimné expedície na Scilly Islands sú pre Rosemary Parslow už akousi tradíciou. Zdroj: Rosemary Parslow

Zimné expedície na Scilly Islands sú pre Rosemary Parslowovú už akousi tradíciou. Zdroj: Rosemary Parslow

Milovníčka prírody Rosemary Parslowová sa vždy cez vianočné sviatky vracia na Scilly Islands, aby tam priebežne mapovala vzácnu flóru, ktorú inde v Spojenom kráľovstve už nenájdete. Špeciálnu pozornosť venuje malej ohrozenej papradi Ophioglossum lusitanicum, ktorá kvitne len v zime.

Súostrovie Scilly Islands sa skladá z viac ako sto ostrovov, z ktorých väčšina je neobývaná. Majú však jedinečnú prírodnú históriu a sú domovom vzácnych a krásnych kvetov, významných morských vtákov a nezvyčajných morských tvorov. Aj preto sa na toto miesto Rosemary pravidelne vracia. Zimné expedície na Scilly Islands sú pre ňu nielen poslaním, ale dnes už i akousi tradíciou.

Takmer prišla o život

Po prvý raz ostrovy navštívila v roku 1958, keď tam šla krúžkovať morské vtáky.

Monitoring a výskum tamojšej fauny a flóry ju už vtedy tak pohltil, že na jednej z prvých expedícií sa takmer utopila. Hľadala vzácnu divokú zelenolistú rastlinu podobnú rebarbore alebo štiavu, ktoré rastú len na okrajoch pláží a na dnách útesov, keď pri skoku z člna na skalnaté výčnelky ostrova spadla cez palubu.

Rosemary v roku 1958, keď po prvý raz navštívila ostrovy, aby tam okrúžkovala morské vtáky. Zdroj: Wildlife Trusts.


Rosemary v roku 1958, keď po prvý raz navštívila ostrovy, aby tam okrúžkovala morské vtáky. Zdroj: Wildlife Trusts.

„Okolo krku som mala celý svoj výstroj – ruksak, topánky, ťažké outdoorové oblečenie aj ďalekohľad. Myslela som si, že ma tento náklad okamžite stiahne ku dnu,“ spomínala na nečakaný moment.

Našťastie sa jej však z posledných síl podarilo doplávať k lodi, na ktorú ju vytiahli kolegovia. Požičali jej suché oblečenie, aby mohla po zvyšok dňa pokračovať v práci.

Scilly Islands Rosemary prirástli k srdcu. Sú domovom vzácnej fauny a flóry. Zdroj: iStockphoto.com

Scilly Islands prirástli Rosemary k srdcu. Sú domovom vzácnej fauny a flóry. Zdroj: iStockphoto.com

Expedície mladej odhodlanej ženy napokon viedli k jedinečnému objavu. Rosemary narazila doslova na poklad, keď na malom kúsku vresoviska objavila desiatky vzácnych papradí Ophioglossum lusitanicum, zvaných aj najmenší jazyk zmije. Málo známa rastlina dorastá len do výšky dvoch centimetrov a má listy vo veľkosti ľudského nechtu. Meno dostala podľa svojho vzhľadu, centrálny list paprade totiž pripomína hadí jazyk.

Špeciálna papraď dnes rastie v Spojenom kráľovstve iba na ostrove St. Agnes. Zdroj: Rosemary Parslow

Špeciálna papraď dnes rastie v Spojenom kráľovstve iba na ostrove St. Agnes. Zdroj: Rosemary Parslow

V roku 1950 sa Rosemary Parslowová stala vedeckou asistentkou v britskom Prírodovednom múzeu, no keď sa vydala a založila si rodinu, musela túto pozíciu uvoľniť. „V tom čase totiž nebolo možné nechať si pracovnú pozíciu otvorenú. Ak ste otehotneli, museli ste odísť,“ spomínala.

Rosemary však napriek tomu vo svojej činnosti pokračovala. Ilustrovala prírodopisné knihy, písala články o prírodnej histórii obľúbeného súostrovia a naďalej spolupracovala s Wildlife Trusts a vládnymi agentúrami Spojeného kráľovstva Nature Conservancy Council a English Nature.

Aktívna aj na dôchodku

Skúmaniu a ochrane prírody napokon Rosemary Parslowová venovala takmer celý svoj aktívny život. Dnes má 87 rokov, no aj keď oficiálne odišla do dôchodku, naďalej pomáha mapovať pobrežia a vresoviská Scilly Islands.

Aktívne pri tom upozorňuje na skutočnosť, že mnoho z rastlín, ktoré kedysi zaznamenala a ktoré na brehoch ostrovov bežne rástli, v súčasnosti miznú. Výnimkou nie je ani vzácna papraď. „Prešla som všetky miesta, kde rástla, a už ju tam nemôžem nájsť,“ poznamenala Parslowová.

Priehľadné medúzy a salpy

Ďalším znakom meniacej sa klímy a otepľujúceho sa mora sú priehľadné želatínové medúzy, ktoré sa obyčajne pohybujú len v teplých vodách. „Nikdy predtým som ich na Scilly Islands nevidela. Pochádzajú z oveľa južnejšej lokality, no teraz sa ich v tunajšom prístave objavili tisíce,“ upozornila.

More okolo Scilly Islands dnes obývajú tisícky medúz a kolónie sálp. Zdroj: iStockphoto.com

More okolo Scilly Islands dnes obývajú tisíce medúz a kolónie sálp. Zdroj: iStockphoto.com

Teplé more zároveň prilákalo aj ďalšieho vzácneho návštevníka – jedinečné kolónie sálp, tvoriacich v otvorených oceánoch dlhé reťazce. „Boli ich tam milióny, ľudia si ich dokonca vo veľkom fotografovali,“ dodala Rosemary.

Ocenenie od Wildlife Trusts

Rosemarin pozoruhodný prínos k poznaniu prírodnej histórie prednedávnom ocenilo združenie Wildlife Trusts špeciálnou medailou s vyznamenaním „prírodná hrdinka“. „Skutočnosť, že Rosemary pomáha voľne žijúcim zvieratám a monitoruje rastliny na Scilly Islands aj vo svojom pokročilom veku, je dôkazom jej vášne, odhodlania a oddanosti prírode,“ vyjadril výkonný riaditeľ Wildlife Trusts Craig Bennett.

Vďaka Wildlife Trusts sa Rosemary túto zimu vrátila na St. Agnes. Zdroj: iStockphoto.com

Vďaka Wildlife Trusts sa Rosemary túto zimu vrátila na St. Agnes. Zdroj: iStockphoto.com

Špeciálna papraď, ktorej hľadaniu Rosemary zasvätila väčšinu života, stále rastie aspoň na ostrove St. Agnes, a tak Wildlife Trusts zorganizovala túto zimu pre Rosemary špeciálny výlet. „Ukázala som im, kde všade na ostrove sa papraď vyskytuje a zoznámila som ich s mapami, ktoré som vytvorila ešte v minulosti, aby raz, keď už nebudem nablízku, mohol v jej monitorovaní pokračovať niekto iný,“ uzavrela Rosemary vďačne.

Zdroj: BBC, Wildlife Trust

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky