Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Živel voda: zberač dažďovej vody

Justína Mertušová

Voda je vzácna a je potrebné naučiť sa ňou šetriť.

Sud s dažďovou vodou. Zdroj: iStockphoto.com

Sud s dažďovou vodou. Zdroj: iStockphoto.com

Prinášame vám prvý zo série článkov o živloch v súvislosti s klimatickou krízou, ku ktorým si môžete vždy vo štvrtok prečítať praktickú časť.

Ak ste odhodlaní starať sa o životné prostredie, zber dažďovej vody je tým správnym krokom, ako využiť obnoviteľný zdroj a znížiť vašu ekologickú stopu. Výsledkom neustáleho čerpania vody je zvýšená spotreba energie a tvorba emisií uhlíka z miestneho zariadenia na jej úpravu.

Výhody dažďovej vody

Kvalita zrážkových vôd je úplne dostačujúca pre celú škálu využitia dažďovej vody na záhrade aj v domácnosti. Každý seriózny pestovateľ rastlín si je vedomý skutočnosti, že rastliny uprednostňujú mierne kyslú vodu pred neutrálnou alebo úplne kyslou. Dažďová voda navyše neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály, a tak nedochádza k salinizácii pôdy.

Najdôležitejším prvkom, ktorý dažďová voda poskytuje, sú dusičnany. Rastliny nie sú schopné premeniť dusík v atmosfére na formu, ktorú vedia využiť a ktorá podporuje ich rast. Práve preto je dažďová voda ich záchranou.
Priemerná denná spotreba pitnej vody na osobu je približne 100 litrov. Dažďová voda sa dá v domácnosti využiť na umývanie, čistenie povrchov a pranie, čím zároveň šetrí i vašu peňaženku. Jej zber je navyše veľmi jednoduchý a môžete ju využiť kedykoľvek budete potrebovať.

Výroba zberača dažďovej vody

Budete potrebovať:

  • plastovú nádobu s vekom,
  • PVC priechodku na nádrž,
  • PVC spojku (samec) so zátkou,
  • izolačnú pásku,
  • sieťku (napríklad na okno),
  • vodoodolnú tesniacu pásku,
  • vŕtačku.
Ilustračný návod na výrobu zberača dažďovej vody. Grafika: Michaela Ádám Mašánová

Ilustračný návod na výrobu zberača dažďovej vody. Grafika: Michaela Ádám Mašánová

Postup

  1. V spodnej časti plastovej nádoby vyvŕtajte otvor na PVC priechodku a uistite sa, že je čo možno najčistejší.
  2. Závit na priechodke dobre oblepte minimálne trikrát vodoodolnou tesniacou páskou. Dôležité je, aby sa utesnilo miesto, kde sa závity stretávajú s telom.
  3. Pomaly zaskrutkujte PVC priechodku do vyvŕtaného otvoru tak pevne, ako to len dokážete.
  4. Keď je vonkajší kus zaistený, pridajte vnútornú gumenú izoláciu a druhú časť priechodky pevne zaskrutkujte. PVC spojku zasuňte do otvoru na PVC priechodke, odkiaľ budete čapovať vodu.
  5. Vyvŕtajte otvory do veka plastovej nádoby, kadiaľ bude dažďová voda tiecť.
  6. Na spodnú časť veka prilepte izolačnou páskou sieťku tak, aby presahovala cez otvory, ktoré ste vyvŕtali. Vďaka sieťke sa do nádoby nedostanú nečistoty a hmyz.

Ak máte prekrytý balkón a voda sa nedostane priamo do nádoby, môžete na jej vrch namontovať rúrku, ktorá bude ústiť do otvoru na veku. Rúrku oprite o stenu balkóna, skadiaľ bude mať dážď ľahší prístup.

Tento článok je súčasťou série článkov na tému Štyri živly pripravených v rámci podujatia Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách. Jeho súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia, a to vedecké kaviarne, vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.

Zdroj: Instructables, Geotherm, Voda-portal

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky