Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vrany sú také inteligentné, že dokážu identifikovať geometrické tvary

VEDA NA DOSAH

Nová štúdia odhalila, že vrany majú podobný zmysel pre geometrickú intuíciu ako ľudia.

Havran. Zdroj: iStock.com/Wirestock

Vrany sa stali prvými zvieratami, ktoré majú schopnosti, ktoré sme považovali za jedinečné pre človeka. Zdroj: iStock.com/Wirestock

Vrany podľa vedcov dokážu identifikovať nepravidelný tvar v súbore geometrických tvarov a majú záľubu v geometrickej pravidelnosti, teda v tvaroch so stálymi vlastnosťami (napríklad štvorce), na rozdiel od nepravidelných tvarov (napríklad kosoštvorce). Vrany sa tak stali prvými zvieratami, ktoré majú tieto schopnosti, ktoré sa kedysi považovali za jedinečné pre človeka.

Nové zistenia naznačujú, že rozpoznávanie pravidelností geometrických tvarov môže byť hlboko zakorenené v evolúcii a môže byť v živočíšnej ríši bežnejšie, než sme doteraz predpokladali. „My ľudia na základe nášho jedinečného formálneho a symbolického chápania posúvame geometriu na úplne inú úroveň, ale zdá sa, že jej samotný základ z vizuálneho hľadiska má korene v evolúcii,“ uviedol vedec Andreas Nieder študujúci fyziológiu zvierat pre portál Science Alert, ktorý o novom výskume informoval.

Ďobali do obrazovky

Andreas Nieder a jeho kolegovia z univerzity v nemeckom Tübingene pracovali na experimente s dvoma samcami vrany čiernej (Corvus corone) vo veku 11 a 10 rokov. Vrany boli vycvičené, aby rozpoznali jeden odlišný tvar, ktorý sa nezhodoval s piatimi inak rovnakými dvojrozmernými tvarmi zobrazenými na obrazovke počítača. Keď sa daný tvar nehodil do skupiny, vrany doň ďobali na obrazovke.

Išlo o spontánne rozhodnutie samotnej vrany, nešlo o naučené správanie. Pri hlavných pokusoch vranám ukázali súbory štvoruholníkov, ktoré obsahovali rôzne stupne pravidelnosti, pričom každý tvar bolo možné náhodne pootočiť, priblížiť či oddialiť.

Vrany dokázali identifikovať rôzne tvary. Zdroj: Science Advances

Vrany dokázali identifikovať rôzne tvary. Zdroj: Science Advances

Vrany ľahšie rozpoznali odľahlosť medzi štvoruholníkmi s pravidelnými vlastnosťami, akými sú napríklad rovnomerná dĺžka strán štvorca alebo zhodné 90-stupňové uhly obdĺžnika. Čím pravidelnejšie boli uhly a strany tvaru, tým presnejšie vrany dokázali označiť nesprávny tvar.

V priebehu výskumu vranám postupne ukazovali najskôr štvoruholníky ako klasický štvorec, kosoštvorec, rovnoramenný lichobežník či ľubovoľný nepravidelný štvoruholník. Čím boli štvoruholníky nepravidelnejšie, tým ťažšie bolo pre vrany zistiť, ktorý z nich je odlišný od ostatných. „Vrany, rovnako ako ľudia, mali najväčšie problémy s odhalením geometrickej pravidelnosti v kosoštvorci. To poukazuje na podobnosť rozlíšenia geometrických tvarov pri vranách a u ľudí,“ uviedol Andreas Nieder.

Neskôr im vedci ukázali nepravidelné tvary, napríklad päť hviezd a jeden mesiac. Schopnosť vrán rozlišovať medzi odľahlými tvarmi na základe ich geometrických rozdielov bez akéhokoľvek ďalšieho tréningu naznačuje, že podobne ako u ľudí môže geometrická pravidelnosť zohrávať dôležitú úlohu v interakcii vrán so svetom.

„Vtáky využívajú pravidelnosť objektov napríklad pri orientácii a navigácii vo väčších prostrediach, čo im pomáha prežiť,“ tvrdil vedec Andreas Nieder. „Táto základná intuícia vrán, ich schopnosť chápať geometrické vlastnosti dvojrozmerných tvarov, je príkladom toho, ako je základná znalosť veličín a geometrie zakorenená v biologickej evolúcii.“

Zdroj: Science Alert

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup