Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Spojme sily a vyčistime naše rieky. Plán B pre Zem totiž neexistuje

VEDA NA DOSAH

Štartuje už tretí ročník obľúbenej environmentálnej súťaže Vyčisti si svoju rieku. Zapojiť sa môžu všetci, deti aj dospelí.

Vyčisti si svoju rieku. Zdroj: Noc vedy

Vyčisti si svoju rieku. Zdroj: Noc vedy

Čistenie vodných tokov znamená oveľa viac ako odstraňovanie odpadu. Je to aj prejav našej zodpovednosti voči životnému prostrediu a budúcim generáciám. Ústav polymérov SAV, v. v. i., v spolupráci s Európskou nocou vedy a so Slovenským vodohospodárskym podnikom preto vyhlasujú tretí ročník úspešnej environmentálnej súťaže Vyčisti si svoju rieku.

Súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetky vekové kategórie, bude prebiehať od 1. júna do 30. septembra 2024.

Nemáme pre Zem plán B

Tento rok nás inšpirovali slová laureáta Nobelovej ceny Dr. Michela Mayora zo Ženevskej univerzity, ktorý navštívil Slovensko pri príležitosti festivalu STARMUS. Renomovaný astrofyzik, známy svojím výskumom exoplanét, nám pripomína, že „nemáme žiadny plán B“, čím zdôrazňuje potrebu zodpovedného prístupu k starostlivosti o našu planétu. Dr. Mayor upozorňuje, že naša Zem je jedinečná a nenahraditeľná.

Súťaž Vyčisti si svoju rieku je príležitosťou pre tých, ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú alebo trávia voľný čas.

Žiakom základných škôl sa v minulom roku podarilo za 10,5 hodiny zozbierať 143,5 kilogramu odpadu. Detské tímy z celého Slovenska ukázali, že aj malé ruky dokážu urobiť veľké zmeny.

Základná škola s materskou školou, Lysá pod Makytou. Zdroj: Noc vedy

Základná škola s materskou školou, Lysá pod Makytou. Zdroj: Noc vedy

Môžu sa zapojiť deti aj dospelí

,,Do súťaže sa môžu zapojiť všetci, deti aj dospelí, ktorí si zostavia tím a vymyslia preň originálny názov. Ich úlohou je naplánovať si deň, kedy sa chcú pustiť do práce, zobrať si vrecia na odpad a ochranné rukavice a môžu začať. Aktivita môže prebiehať aj počas viacerých dní a musí byť riadne zdokumentovaná. Súťažiaci by mali vyhotoviť fotografie alebo natočiť krátke video, ktoré zachytí ich prácu v teréne a jej výsledky. Fantázii sa medze nekladú!“ uviedla spoluorganizátorka súťaže Silvia Podhradská z Ústavu polymérov SAV, v. v. i.

Vizuálne materiály a správne vyplnený protokol sú dôležitou súčasťou prihlášky, ktorú záujemcovia nájdu na stránke https://www.nocvedy.sk/vycisti-si-svoju-rieku/.

Pozrite si

Po skončení sledovaného obdobia zasadne odborná komisia, ktorá na základe viacerých faktorov starostlivo vyberie tímy postupujúce do záverečného losovania. Celkovo budú vyžrebované dva tímy, ktoré získajú súkromnú zážitkovú plavbu po Dunaji alebo vedecký box Kreatívna veda. Každý z nás môže prispieť k pozitívnej zmene a spoločne môžeme vytvoriť čistejšie a zdravšie prostredie pre nás všetkých.

Vzdelávanie o životnom prostredí deťom pomáha pochopiť, ako ich činy ovplyvňujú planétu, a podporuje zodpovedné správanie k prírode. Tieto vedomosti pripravujú deti na budúcnosť, kde budú musieť čeliť environmentálnym výzvam a prispieť k udržateľnosti našej planéty.

Viac informácií o súťaži nájdete na https://www.nocvedy.sk/vycisti-si-svoju-rieku/.

Súťaž vznikla vďaka projektu PlasticFreeDanube www.plasticfreeconnected.org.

Zdroj: TS SAV

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky