Hosťom najnovšieho podcastu bol profesor Jozef Gnap z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity.
Neuvážené a nadmerné používanie automobilov na presun najmä v rámci mesta však spôsobuje kolaps dopravy v mestách po celom svete. Je možné vytvoriť dopravný systém tak, aby bol udržateľný a zároveň funkčný?
Udržateľná doprava rieši viacero aspektov, napríklad kvalitu života, rýchlosť a efektivitu dopravy, kvalitu životného prostredia, fyzické i psychické zdravie ľudí či finančné úspory obcí, ale aj jej obyvateľov.
Podľa Európskej komisie má železničná doprava zohrávať hlavnú úlohu v budúcom európskom systéme mobility. Najmodernejšie vlaky v súčasnosti svojou rýchlosťou už v podstate dokážu konkurovať leteckej doprave.
Ktorý štát má najlepšie riešenú mobilitu? Čo by sa stalo, keby sa spojili carsharing a cyklodoprava? Aké silné a slabé stránky má Slovensko v oblasti dopravy? Pomohlo by Bratislave metro? Odpovede na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky sa dozviete v novom podcaste.
Prof. Ing. Jozef Gnap, PhD., je vedúcim Katedry cestnej a mestskej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline. Špecializuje sa na zlepšovanie dopravnej obslužnosti, plány udržateľnej mobility a znižovanie vplyvov dopravy na životné prostredie. Prednášky z predmetov, ktoré vyučuje, sa snaží v čo najväčšej miere orientovať na praktické poznatky. Aktívne sa venuje aj celoživotnému vzdelávaniu.
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.