Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pitná voda vyrobená z výkalov

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Problém pitnej vody je globálnym strašiakom, s ktorým denne bojuje zhruba 748 miliónov ľudí. Na ochorenia spôsobené nedostatočnou hygienou zomiera ročne 700-tisíc detí.

Zdá sa, že problém čistej vody výrazne pomôže riešiť objav zakladateľa softvérovej spoločnosti Microsoft Billa Gatesa. Gates zverejnil svoj objav výroby pitnej vody z výkalov. Proces je podľa šéfa vývojového tímu Petra Janického postavený na varení surových výkalov, keď sa vodná para delí od pevných látok. Tie sa ďalej použijú na výrobu elektriny, ktorá by mala postačovať na pohon celého systému ďalšieho čistenia, aby vznikla pitná voda.

Čo na to slovenský odborník  

K téme sa vyjadruje Ing. Karol Munka, PhD. Vedúci oddelenia technológie úpravy vody, Výskumný ústav vodného hospodárstva.

„ Článok len veľmi povrchne opisuje technológiu výroby pitnej vody. Na Slovensku sa podobným spôsobom voda nezískava a je výhradne tvorená prírodnými zdrojmi. Samozrejme, ak sa tento technologický postup dá aplikovať vo väčšom meradle, bude to pre mnohé krajiny trpiace suchom šťastné riešenie.“ 

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Zdroj: CNN

Foto: www.pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky