Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

O petícii Klíma ťa potrebuje bude rokovať parlament

VEDA NA DOSAH

Dnes o tom rozhodol Výbor NRSR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Petícia žiada vyhlásenie klimatickej núdze.

Dymiace komíny. Zdroj: iStockphoto.com

Petíciu Klíma ťa potrebuje podpísalo viac ako 120 tisíc občianok a občanov Slovenska. „Veríme, že body petície sa jednoznačne premietnu do uznesenia Národnej rady SR, ktoré stanoví zrozumiteľné a jasné úlohy pre vládu Slovenskej republiky aj s termínmi na ich vypracovanie,” hovorí jeden z iniciátorov petície Jakub Hrbáň z Fridays For Future Slovensko.

Petícia Klíma ťa potrebuje žiada poslancov a členov vlády, aby prijali klimatickú krízu ako jednu zo štátnych priorít vyhlásením klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska do roku 2040.

Zároveň žiada zaviazať Ministerstvo životného prostredia a ďalšie kompetentné rezorty prípravou stratégie dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040, ktorá doteraz neexistuje. Posledným bodom petície je požiadavka záväzku vlády na podporu sprísnených klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, ideálne na úrovni redukcie skleníkových emisií o 65 percent do roku 2030.

„Rovnaké ciele prisľúbili pred voľbami OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí, a tak očakávame, že ich podporou petície Klíma ťa potrebuje naplnia,” dodáva iniciátorka Marta Fandlová.

Požiadavky viac ako 120 000 ľudí podporili desiatky osobností verejného, kultúrneho a spoločenského života, mimovládne organizácie, kultúrne inštitúcie, vedci a odborníci, prezidentka Zuzana Čaputová aj minister životného prostredia Ján Budaj.

Iniciatívu Klíma ťa potrebuje pri príležitosti výročia 17. novembra ocenil cenou za prínos pre ochranu životného prostredia v občianskom sektore. „Iniciatíva vošla do dejín zelenej politiky,“ vyhlásil Budaj pri odovzdávaní ceny.

Iniciátormi petície Klíma ťa potrebuje sú okrem Fandlovej a Hrbáňa aj zakladateľka občianskeho združenia #everyindividualmatters Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, moderátor a greenfluencer Michal Sabo a novinár a spisovateľ Jakub Filo.

 

(TL)
Zdroj: TS Klíma ťa potrebuje

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky