Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nezmeškajte Workshop Mirror Nature. Prepája vedu, prírodu a dizajn

VEDA NA DOSAH

Uspeli s inovatívnou kapsulovou záhradkou v San Franciscu, teraz prinášajú inšpiráciu prírodou slovenským dizajnérom.

Banner Mirror Nature. Zdroj: Mirror Nature

Skupina mladých Slovákov chce priniesť na Slovensko vzdelávanie pre dizajnérov a vedcov s cieľom znížiť dopad klimatickej krízy. Vytvorili projekt Mirror Nature v spolupráci s odborníkmi na projektový dizajn, biomimikry dizajn a environmentalistiku.

Rozbiehajú na Slovensku prvý workshop prírodou inšpirovaného dizajnovania. Účastníci získajú návod, ako úspešne a ekologicky využiť inšpiráciu v prírode pri navrhovaní inovatívnych riešení našich každodenných problémov.

Sedemdňový workshop sa uskutoční 13. až 19. 9. 2021 s online prednáškami počas týždňa a víkendovým programom dizajnu bioinšpirovaného konceptu v priestoroch Centra vedecko-technických informácií v Bratislave.

Účastníci budú v prírode hľadať inovatívne riešenie na prehrievanie pasívnych budov. Prihlasovanie je otvorené do 1. 8. 2021.

Prírodný dizajn je vždy efektívny

„Neefektívny dizajn produktov a systémov, ktoré každý deň používame, spôsobuje plytvanie energiou a miestom. Zaťažuje peňaženky, mení klímu a ničí biodiverzitu,“ hovorí environmentalista a lektor workshopu Martin Šebesta.

Skúmanie štruktúry chyteného článkonožca. Autor: Simona Veselá

Skúmanie štruktúry chyteného článkonožca. Autorka: Simona Veselá

Pochopiť, ako dizajnovať veci užitočné pre človeka, nie je ľahké. „Vynálezca suchého zipsu George de Mestral sa inšpiroval pri venčení svojho psa. Tomu sa na srsť nachytali bodliaky a vznikla idea suchého zipsu. Sme presvedčení, že hlavným dizajnérom pri tvorbe udržateľných produktov je vždy príroda. Chceme pracovať s dizajnérmi, biológmi a s ľuďmi, ktorí hľadajú inšpiráciu a cestu k udržateľnejšiemu Slovensku“, vysvetľuje spoluautor konceptu biokultivátor František Tóth.

Príroda nás vie inšpirovať takmer v každej oblasti. Aj farba odrážajúca teplo je ďalším z príkladov prírodou inšpirovaného dizajnu. Jej nositeľom v prírode je druh tropického žiarivobieleho chrobáka.

Svetových architektov inšpiroval k tomu, že strechy veľkých priemyselných budov natierajú špeciálnym náterom, aby nedochádzalo k prehrievaniu vnútorných priestorov. Ušetríme elektrickú energiu, vyhodené peniaze za klimatizáciu a bonusom je to, že chránime aj životné prostredie.

Inšpirácie pre praktické riešenia

Workshop je určený pre ľudí, ktorí chcú:

  • premostiť vedecké objavy s potrebami spoločnosti,
  • nájsť inšpiráciu a postupy, ako s ňou pracovať pri dizajne,
  • dizajnovať ekologické a účinné riešenia,
  • hľadať inšpirácie pre udržateľný dizajn miest,
  • nájsť kreatívne využitie svojich vedeckých poznatkov,
  • skúsiť interdisciplinárnu prácu.

Workshop prírodou inšpirovaného dizajnu prináša zodpovedný prístup a metodiku, ako nachádzať unikátne riešenia v prírode. „Príroda má za sebou 3,8 miliardy rokov vývoja a výskumu, ktorý nám vie pomôcť riešiť naliehavé problémy v našej spoločnosti,” dodala biomimikry dizajnérka a lektorka workshopu Zuzana Tončíková. Zuzana je autorkou Ekodizajn koncept manuálu, spolu s Františkom Tóthom získali s produktom Biocultivator prestížnu cenu Biomimikri Inštitútu v San Franciscu.

Program a podrobnosti o workshope nájdete na stránke www.mirrornature.com.

Zdroj: TS Mirror Nature

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky