Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Žilinská univerzita sa na hodinu ponorí do tmy

VEDA NA DOSAH

Hodina Zeme – najväčšia celosvetová ekologická akcia sa blíži! Žilinská univerzita v Žiline sa tento rok v spolupráci so študentským časopisom ŽUŽO a študentskou televíziou í-Téčko rozhodla zapojiť do Hodiny Zeme vypnutím osvetlenia hlavnej budovy. Týmto symbolickým gestom sa tak pridá k obrovskému počtu ľudí, tisíckam miest a organizácií po celom svete, ktorým nie je ľahostajná naša planéta.

Cieľom projektu je upozorniť na ekologické problémy súčasnosti  globálne otepľovanie, klimatické zmeny či svetelné znečistenie. http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/Symbolom celej kampane je vypínanie verejného osvetlenia, osvetlenia budov, pamiatok alebo iných objektov. Hodina Zeme však nie je len o jednej hodine, ale o myšlienke, že spoločným úsilím a malými zmenami v našom živote ako napríklad používaním bicyklov alebo MHD namiesto áut či triedením odpadu, môžeme zvrátiť alebo aspoň zmierniť klimatické zmeny. S návrhom zapojiť univerzitu do projektu prišli samotní študenti z redakcie časopisu ŽUŽO a televízie í-Téčko. „O Hodine Zeme som sa prvýkrát dozvedel asi pred štyrmi rokmi a keďže si uvedomujem aké negatívne následky má ľudská činnosť pre prírodu, jej odkaz ma hneď zaujal. Myšlienku Hodiny Zeme sa snažím šíriť ďalej. Som rád, že na univerzite sa nápad ujal a rozhodla sa do tejto akcie zapojiť,“ hovorí Lukáš Zaťko, študent prvého ročníka na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline.

Zapojiť sa môžete aj vy! V sobotu, 28. 3. 2015 od 20.30 do 21.30 hod. zhasnite svetlá vo svojej izbe, domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí na Zemi, ktorých myšlienka Hodiny Zeme oslovila.

HODINA ZEME

Autor:  Ing. Katarína Géčová; Medzinárodné vzťahy a vzťahy s verejnosťou, Žilinská univerzita v Žiline

Foto: webový odkaz Hodina Zeme

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky