Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V provincii Chu-nan objavili najväčšie ložisko zlata na svete

VEDA NA DOSAH

Odborníci v Číne odkryli gigantické ložisko vysokokvalitnej zlatej rudy. Je ho tam približne tisíc ton.

Hrudy zlata. Zdroj: iStock.com/bodnarchuk

Hrudy zlata. Zdroj: iStock.com/bodnarchuk

Vedci v Číne odkryli gigantické ložisko vysokokvalitnej zlatej rudy, ktoré bolo ukryté v blízkosti niektorých už existujúcich zlatých baní. Obrovská rezerva, ktorá by mohla byť najväčším samostatným rezervoárom cenného kovu, ktorý zostal kdekoľvek na Zemi, má hodnotu niekoľko miliárd amerických dolárov a spôsobila, že globálna cena zlata vystrelila na takmer rekordné maximá.

Podľa odborníkov ide o doteraz najväčšie a súčasne najviac lukratívne ložisko zlata, ktoré ľudia doposiaľ našli. Vo vysokej kvalite sa ho tam nachádza približne 1 000 ton.

Banskí experti predpokladajú, že nové ložisko obsahuje až 1100 ton zlata. Zdroj: Alamy/Xinhua

Banskí experti predpokladajú, že nové ložisko obsahuje až 1100 ton zlata. Zdroj: Alamy/Xinhua

Geologické podložie

Čínska vnútrozemská provincia Chu-nan s vlhkým subtropickým podnebím je doslova prerastená nerastným bohatstvom. Okrem značných zásob uhlia, antimónu a volfrámu tam majú železnú rudu, cín, mangán, olovo, zinok, molybdén, bizmut, niób alebo tantal.

Čínske úrady oznámili, že odborníci z Geologického úradu provincie Chu-nan (Geological Bureau of Hunan Province) odhalili 40 zlatých žíl, ktoré sú v dlhých a úzkych otvoroch v skalách vyplnené kovom, a to asi 1,6 kilometra hlboko v provincii Chu-nan v okrese Pingjiang. Samotné horniny môžu mať 300 ton zlata a v hlbších vrstvách by mohli byť ďalšie zásoby, uviedli geológovia.

Na základe 3D modelovania sú tam ale až do hĺbky 3 kilometrov aj ďalšie zásoby zlata. Zlaté pole Wangu je jedným z najdôležitejších ťažobných uzlov Číny a krajina investovala takmer 100 miliónov jüanov do prieskumu nerastov v tejto oblasti.

Odborníci odhadli, že maximálna kvalita nového ložiska bola 138 gramov zlata na metrickú tonu rudy, čo je v porovnaní s väčšinou ostatných zlatých baní po celom svete relatívne vysoká hodnota.

Koľko zlata je veľa zlata?

Pre kolísanie rýchlosti ťažby na každom mieste a nedostatočnú transparentnosť pri vykazovaní výsledkov je ťažké sledovať množstvo zlata, ktoré zostalo v rôznych baniach po celom svete. Od roku 2022 sa však najväčšie známe zostávajúce zásoby zlata na Zemi nachádzajú v juhoafrickej zlatej bani South Deep, ktorá má podľa Mining Technology približne 1 025 ton (930 metrických ton) zlata. To znamená, že nové ložisko by mohlo byť najväčšou známou prírodnou zásobou zlata na planéte.

Čína je už teraz najväčším producentom zlata na svete, v roku 2023 predstavovala približne 10 percent svetovej produkcie, uvádza agentúra Reuters. Krajina však stále používa viac zlata, než dokáže vyprodukovať, pričom spotrebuje približne trikrát toľko vzácneho kovu, ako dokáže vykopať. V dôsledku toho sa Čína vo veľkej miere spolieha na dovoz zlata z krajín ako Austrália a Južná Afrika.

Odhaduje sa, že do konca roku 2023 sa v histórii ľudstva vykopalo celkovo 234 332 ton (212 582 metrických ton) zlata, pričom viac ako dve tretiny z toho boli podľa Svetovej rady pre zlato (World Gold Council) vyťažené od roku 1950.

Môže sa to zdať veľa. Ak by ste však roztavili všetko vyťažené zlato a dali ho do jedinej kocky, podľa Svetovej rady pre zlato by mala priemer iba 22 metrov, čo je o niečo menej ako dĺžka vráskavca obrovského.

 

Zdroj: ScienceAlert, LiveScience, Independent

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky