V stredu zasiahlo oblasť pri tureckom Istanbule najsilnejšie zemetrasenie za posledných 25 rokov. Geofyzici varujú, že môže prísť silnejšie.

Epicentrum prvého zemetrasenia sa nachádzalo asi 60 kilometrov západne od mesta Istanbul v Marmarskom mori. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Explora_2005
V stredu napoludnie zasiahlo oblasť pri tureckom Istanbule najsilnejšie zemetrasenie za posledných 25 rokov. Dotrasy bolo cítiť aj v piatok ráno. Ľudia sa obávajú silnejšieho zemetrasenia, pred ktorým už dlhšie varujú aj odborníci.
Ako na svojej stránke informuje Helmholtzovo centrum pre geovedy GFZ v Postupime (Nemecko), epicentrum prvého zemetrasenia ležalo asi 60 kilometrov západne od Istanbulu v hĺbke približne 10 kilometrov v Marmarskom mori. Len o 13 minút po tom, ako bol zaznamenaný prvý otras, došlo k ďalšiemu zemetraseniu s magnitúdom 5,3 približne 40 kilometrov južne od metropoly Istanbul.
Možné je zemetrasenie s magnitúdom 7,4
Podľa odborníkov môže dôjsť k ďalším, ešte silnejším otrasom. Oblasť pri Marmarskom mori patrí medzi najrizikovejšie geologické štruktúry na svete. „K podobne silnému zemetraseniu s magnitúdom 5,7 došlo na podobnom mieste v centrálnej časti Marmarského mora už 26. septembra 2019. ( … ) zemetrasenie s magnitúdom 6,2 rozširuje zlomovú zónu z tohto obdobia, a to aj smerom k Istanbulu. Celkovo tento zlom ukladá energiu pre zemetrasenie s magnitúdom až 7,4,“ uviedol Marco Bohnhoff, vedúci sekcie geomechaniky a vedeckých vrtov GFZ Helmholtzovho centra pre geovedy.
Severoanatolský zlom
Severoanatolský zlom s dĺžkou viac ako 1000 kilometrov oddeľuje euroázijskú a anatolskú tektonickú platňu. Prebieha od východnej Anatólie pozdĺž tureckého pobrežia Čierneho mora a cez Marmarské more až po severnú časť Egejského mora. Trením litosferických dosiek tu vzniká napätie, ktoré sa následne môže uvoľniť a spôsobiť tektonické zemetrasenie.
Od začiatku 20. storočia zasiahli oblasť severoanatolského zlomu viaceré silné zemetrasenia s magnitúdom vyšším ako 7. Oblasť pod Marmarským morom južne od Istanbulu je jedinou oblasťou na celom zlome, v ktorej nebolo už viac ako 250 rokov silné zemetrasenie. Aj vzhľadom na nahromadenú energiu preto pravdepodobnosť takéhoto silného zemetrasenia stúpa.

Poloha a intenzita zemetrasení s magnitúdom 6,2 a 5,3 v Marmarskom mori pri Istanbule 23. apríla 2025, znázornená je aj hustotou obyvateľstva. Zdroj: GFZ, Earthquake-Explorer
Najhoršie zemetrasenie za posledných 25 rokov
Bohnhoff a jeho kolegovia označujú stredajšie zemetrasenie za „najhoršie v regióne za posledných 25 rokov“. Oblasť pozorne sledujú a monitorujú, a to aj z dôvodu obavy zo silnejšieho zemetrasenia. „V súčasnosti existujú dva scenáre. Buď sa energia v bezprostrednej oblasti nateraz uvoľnila a seizmicita pomaly ustupuje, alebo prerozdelenie napätia spôsobeného zemetrasením zvyšuje pravdepodobnosť silného zemetrasenia v regióne. V tejto súvislosti vykonávame ďalšie analýzy údajov. Za oficiálne prognózy je zodpovedná turecká organizácia civilnej ochrany AFAD, ktorá je naším ústredným partnerom na spoluprácu v rámci projektu GONAF na mieste.“
Podľa Bohnhoffa by bolo zemetrasenie s magintúdom 7,4 približne 60-krát silnejšie ako doteraz najsilnejšie zemetrasenie a vyskytlo by sa vo vzdialenosti menej ako 20 kilometrov od metropoly. Niektorí odborníci, ktorí vystupujú v tureckých médiách, dokonca očakávajú zemetrasenie s magnitúdom až 7,7. Také silné zemetrasenie by mohlo napáchať obrovské škody.

Seizmograf. Zdroj: iStockphoto.com
Problém sú aj nestabilné budovy v Istanbule
Odborníci varujú pred silným zemetrasením v blízkosti Istanbulu už desaťročia. Napriek tomu sa metropola na Bospore, kde žije až 16 miliónov obyvateľov, nepovažuje za odolnú proti zemetraseniam.
Mesto má síce vypracované núdzové plány pre prípad katastrofy a už malé deti vedia, ako sa správať v prípade zemetrasenia, ale mnohé stavby nespĺňajú bezpečnostné normy. Aj pri menších otrasoch, ktoré by nemali predstavovať riziko, sa budovy často zrútia. Problém predstavuje aj výstavba na voľných priestranstvách, ktoré by mali slúžiť ako bezpečné útočisko v prípade zemetrasenia.
Podľa štúdie mestských úradov Istanbulu by si zemetrasenie s magnitúdom 7,5 mohlo vyžiadať približne 14 500 obetí. Niektorí odborníci však hovoria, že by pri takom silnom zemetrasení zahynulo oveľa viac ľudí, hovoria až o státisícoch.

Následky zemetrasenia v roku 2023 v Turecku. Zdroj: iStock.com/Umit Ayar
Mementom je najničivejšie zemetrasenie v dejinách Turecka
Len nedávno 6. februára v roku 2023 zasiahlo Turecko na hranici so Sýriou najsilnejšie zemetrasenie v dejinách krajiny s magnitúdom 7,8. Epicentrum prvých otrasov ležalo asi tri kilometre od mesta Gaziantep. Ďalšie epicentrum sa nachádzalo neďaleko Elbistanu. Zemetrasenia spustili sériu dotrasov.
Ničivé zemetrasenie, ktoré zanechalo niektoré zo zasiahnutých oblastí doslova v sutinách a vyžiadalo si 56 697 obetí, je tak mementom pre obyvateľov a odstrašujúcim príkladom toho, čo dokáže napáchať také silné zemetrasenie.
Zdroj: Helmholtz-Zentrum für Geoforschung, science.ORF.at, ČT24, Geofyzikálny ústav AV ČR
(zh)