Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Grónska expedícia verí, že našla najsevernejší ostrov sveta

Matúš Beňo

Kúsok zeme našli náhodou pri zbieraní vzoriek pôdy.

Ilustračná fotografia. Novoobjavený ostrov je veľký približne ako hokejové klzisko. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Novoobjavený ostrov je veľký približne ako hokejové klzisko. Zdroj: iStockphoto.com

Dánski výskumníci boli v júli na expedícii na severe Grónska zbierať vzorky tamojšej pôdy. Podľa navigácie sa nachádzali na Oodaaqu, najsevernejšom ostrove sveta.

Keď však neskôr zverejnili súradnice a fotografie na internete, ľudia ich upozornili, že to tak nemôže byť. Ukázalo sa, že sa výskumníci ocitli na dovtedy neznámom ostrove takmer osemsto metrov na severozápad od Oodaaqu.

Zatiaľ nepomenovaný ostrov je veľký približne ako hokejové klzisko, pričom jeho najvyšší bod je tri až štyri metre nad morskou hladinou.

„Boli sme presvedčení, že stojíme na ostrove Oodaaq, ktorý sa dovtedy považoval najsevernejší ostrov sveta. No keď som dal fotky a súradnice ostrova na sociálnu sieť, niekoľko amerických hľadačov ostrovov sa ozvalo, že to nie je pravda,“ vysvetľuje v tlačovej správe Kodanskej univerzity vedúci expedície Morten Rasch. Hľadači ostrovov sú nadšenci, ktorí vyhľadajú neznáme miesta.

Upozornenia viedli Rascha k tomu, aby sa spojil s vedcami z Dánskej technickej univerzity. Zistili, že ich navigácia ukazovala chybné údaje. Potvrdil to neskôr aj prieskum helikoptérou, ktorá navštívila súradnice a ostrov našla.

Výskumníci navrhli, aby malý ostrov nazvali Qeqertag Avannarleq, čo v grónčine znamená Najsevernejší ostrov. Tvoria ho hlavne malé násypy bahna z morského dna a moréna, teda skalná sutina a balvany, ktoré za sebou zanechal ľadovec. Je však možné, že ostrov čoskoro zmizne.

Pravdepodobne totiž patrí medzi krátkodobé, a tak nie je známe, ako dlho ešte môže jestvovať. Takéto ostrovy vznikajú, keď sa počas búrok posúva materiál z morského dna, až sa nahromadí. A takisto môže aj zaniknúť.

„V princípe by mohol zmiznúť hneď, ako sa objaví silná búrka,“ zhodnotil Rasch.

Zdroje: Tlačová správa Kodanskej univerzity, Associated Press, Reuters

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky