Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čakajú nás ďalšie teplotné rekordy. Odborníci predpovedajú príchod javu El Niño

VEDA NA DOSAH

El Niño a La Niña sú hlavnými hnacími silami premenlivosti klimatického systému Zeme.

Vysoké teploty na Arabskom polostrove. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Teploty oceánov sa od februára tohto roka v krátkom čase rýchlo zvýšili, čo naznačuje, že klimatický model známy ako La Niña (chladná fáza južného oscilačného modelu ENSO) sa končí. Pravdepodobnosť výskytu opačného javu s názvom El Niño je tento rok vysoká, uviedla vo svojej správe z 3. mája 2023 Svetová meteorologická organizácia (WMO).

El Niño

ENSO (El Niño – Southern Oscillation, El Niño – Južná oscilácia) je prirodzene sa vyskytujúci jav zahŕňajúci významné kolísanie teploty (zvýšenie až o viac ako tri stupne Celzia v porovnaní s priemerom) povrchových vrstiev Tichého oceána v rovníkovej oblasti, pričom jav sprevádzajú výrazné zmeny atmosférickej cirkulácie. Vyskytuje sa priemerne každé dva až sedem rokov a epizódy zvyčajne trvajú 9 až 12 mesiacov.

Fenomén El Niño má nezanedbateľný vplyv nielen na výskyt poveternostných a klimatických anomálií v tropickom klimatickom pásme (výskyt sucha, intenzívnych zrážok a povodní), ale ukazuje sa, že významne ovplyvňuje charakter počasia aj v mimotropických oblastiach Zeme, napríklad v Európe, USA či v Afrike.

Globálne otepľovanie. Zdroj: iStockphoto.com

Globálne otepľovanie. Zdroj: iStockphoto.com

Hrozia rekordné teploty

Marec 2023 bol druhý najteplejší marec od začiatku datovania v polovici 19. storočia, pričom rekordne vysoké teploty padli v oblastiach Strednej Ázie, pobrežnej Číny a Japonska, ako aj v Južnej Amerike.

Na základe aktuálnej predpovede javu El Niño sa odhaduje, že rok 2023 sa zapíše do histórie rekordne najteplejších rokov. Zrejme skončí ako štvrtý až šiesty najteplejší rok v dejinách. Na začiatku roka je však ťažké presne predpovedať, kam sa ročné teploty vyšplhajú.

„Práve sme zažili osem najteplejších rokov v histórii, hoci jav La Niña v posledných troch rokoch dočasne spomalil rast globálnych teplôt. Nástup javu El Niño s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k ďalšiemu nárastu globálnych teplôt a zvýši riziko nového rekordu v priemernej teplote,“ uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Pravdepodobnosť je vysoká

Nezvyčajne tvrdohlavá La Niña sa teraz po troch rokoch skončila a tropická oblasť Tichého oceána je momentálne v ENSO-neutrálnom stave (ani El Niño, ani La Niña).

Podľa WMO existuje v mesiacoch máj až júl 60-percentná šanca na prechod z ENSO-neutrálu na El Niño. V júni až auguste sa toto percento zvýši na 70 percent, v neskorších mesiacoch až na 80. Dáta sú stanovené podľa aktualizácie, ktorá je založená na globálnych produkčných centrách WMO pre dlhodobé prognózy a expertnom hodnotení. Zatiaľ však nevieme určiť, ako dlho bude El Niño trvať.

Rok 2016 bol zatiaľ najteplejším zaznamenaným rokom vplyvom dvoch faktorov: veľmi silného klimatického modelu El Niño a otepľovania spôsobeného skleníkovými plynmi. Dosah na globálne teploty sa zvyčajne prejaví až na ďalší rok, a preto zmeny teplôt a iných klimatických anomálií budú najzreteľnejšie asi v roku 2024.

 

Zdroj: WMO, SHMU, CarbonBrief

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky