Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Výnimočný úspech slovenských žiakov na Olympiáde mladých vedcov 2019 v Katare

Marta Bartošovičová

Slovenská delegácia na IJSO 2019 v Katare

Medzinárodná olympiáda mladých vedcov – IJSO (International Junior Science Olympiad) je zameraná na mladé talenty vo veku do 16 rokov, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Olympiáda sa koná každý rok v niektorej z krajín sveta. Súťažiaci zo slovenských škôl zaznamenali svoj najväčší úspech od roku 2008, keď si z IJSO 2019 v Katare priniesli 2 strieborné a 4 bronzové medaily. Opäť dokázali, že sú schopní konkurovať aj svetovej špičke.

Tento výnimočný úspech dosiahli spomedzi viac ako tristo účastníkov z vyše 70 krajín sveta. Olympiáda IJSO 2019 sa konala v dňoch 3. – 12. decembra 2019 v exotickom Katare, v meste Doha. Katar sa nachádza na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii.

Slovenskú delegáciu reprezentovali traja lídri: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Pál Somogyi a Zuzana Cocuľová a šesť súťažiacich: Adam Benjamín Plšek (bronzová medaila), Adam Džavoronok (bronzová medaila), Matej Rovder (strieborná medaila), Viktor Imrišek (strieborná medaila), Lujza Lukáčová (bronzová medaila) a Alexandra Barančíková (bronzová medaila).

„Riešením teoretických úloh žiaci pochopili mechanizmus spracovania ropy, zistili prečo organizmy produkujú perly a analyzovali, ako ťavy menia počas dňa teplotu, aby sa v horúčavách menej potili. Experimentom sa žiaci snažili rôznymi fyzikálnymi a chemickými pokusmi identifikovať, ktorá vodná vzorka je odsolená. V púštnej oblasti, v akej sa Katar nachádza, išlo o vysoko praktický problém, nakoľko krajina týmto spôsobom získava väčšinu pitnej vody,“ komentoval účasť žiakov na súťaži Pál Somogyi, ktorý sprevádzal národný výber žiakov.

Súťažiaci zo Slovenska na IJSO 2019 v Katare

Súťažiaci zo Slovenska na IJSO 2019 v Katare

Jeden z reprezentantov Slovenska, Viktor Imrišek, opísal svoje zážitky nasledovne: „Páčilo sa mi, že okrem písania testov sme boli aj na pláži alebo v múzeách. Odnášame si odtiaľ veľa skvelých zážitkov. Spoznali sme miestnu kultúru a tradície. Počas vyše týždňa v Katare sme si našli kamarátov z celého sveta.”

Martin Chudjak, ktorý zodpovedá za národný výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku, vyjadril spokojnosť s uplynulým ročníkom: „Tento rok sme s celým organizačným tímom intenzívne pracovali na propagácii súťaže, čo sa prejavilo zvýšeným záujmom o súťaž. Prihlásilo sa takmer 200 žiakov, čo je násobný nárast oproti minulému roku. Uvedomujeme si, že súťaž je pre žiakov náročná a ak v nej chcú uspieť, vyžaduje si to veľkú podporu aj od ich učiteľov. O to viac si vážime, že sa nájdu učitelia, ktorí prihlasujú svojich žiakov na súťaž pravidelne.”

„Samotná súťaž je pre žiakov podľa mňa výzvou. Zároveň si myslím, že je pre chtivých žiakov neskutočným prínosom. Aby žiaci náročnú súťaž zvládli, vyžaduje si to niekoľkomesačnú systematickú prípravu v súčinnosti s učiteľmi v mimoškolskom čase, počas víkendov či prázdnin. Ak sa však súťaž vydarí, o to väčšia je potom radosť z úspechu,” opísala svoje skúsenosti so súťažou Slávka Čorejová, učiteľka zo ZŠ Šmeralovej v Prešove, ktorej žiačka Lujza Lukáčová tento rok reprezentovala Slovensko v Katare.

Okrem toho, že súťažiaci strávili dlhé hodiny v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní experimentov, našli si čas aj na spoznávanie Katarského štátu, známeho tiež pod prívlastkom „krajina čierneho zlata“, vďaka rozprávkovým zásobám ropy. Navštívili nové Katarské národné múzeum, pripomínajúce skalný útvar známy ako púštna ruža, a Múzeum islamského umenia, ktoré sa nachádza na umelo vytvorenom polostrove vybiehajúcom do Perzského zálivu.

Slovenská delegácia IJSO 2019 v meste Doha v Katare

Slovenská delegácia IJSO 2019 v meste Doha v Katare

Zoznámili sa tiež s činnosťou Qatar Foundation (Katarskej nadácie), neziskovou organizáciou, ktorá pozostáva z viac ako 50 subjektov pôsobiacich v oblasti vzdelávania, výskumu a rozvoja komunít. Zážitkom bol pre nich tiež výlet do Lusail Stadium, nového krytého moderného futbalového štadiónu, ktorý bol postavený pri príležitosti blížiacich sa futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022. Katar postavil tento stánok pre 80-tisíc ľudí v úplne novej štvrti, ktorá vznikla práve v súvislosti s týmto športovým sviatkom.

Olympiáda mladých vedcov

Súťaž IJSO je zameraná na mladé talenty, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Koná sa každoročne v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sa vyberajú zo základných škôl na základe doterajších úspechov v súťažiach vo fyzike, chémii a biológii. Tohtoročnou novinkou bol školský experiment, ktorým si tiež mohli pripísať cenné body. Vybraní reprezentanti zo škôl sa zúčastnia celoslovenského kola. Následne najlepší z nich absolvujú pravidelnú prípravu, počas ktorej riešia veľa úloh podobných tým, aké sa môžu vyskytnúť v medzinárodnom kole súťaže.

Rovnako si cibria aj zručnosti vo vykonávaní pokusov. Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Šesť najlepších postupuje do medzinárodného kola súťaže.

Súťaž IJSO sa koná na Slovensku pod záštitou Iuventy, avšak nakoľko je finančne náročná, môže sa konať len vďaka podpore partnerov, ktorými v súčasnosti sú Nadácia Pontis a Univerzita Komenského v Bratislave.

Redigovala a uverejnila: Marta Bartošovičová

Informácie poskytol: Martin Chudjak, zodpovedný za výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku

webová stránka: ijso.sk

www.facebook.com/IJSOSlovensko/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky