Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Vyrobte si doma sloniu zubnú pastu podľa návodu z Vedeckej show

VEDA NA DOSAH

Hľadáte pokus, pri ktorom sa udeje niečo naozaj veľké? Vyrobte si hmotu, ktorá bublá, pení a rastie!

Slonia zubná pasta nemá so slonmi spoločné nič okrem veľkosti. A že je veľká, o tom sa môžete pri pokuse presvedčiť sami! Vykonávajte ho preto v bezpečnej vzdialenosti od závesov, kobercov a vôbec všetkých vecí, ktoré sa vám nebude chcieť zachraňovať, keď „to“ začne.

Princíp tohto pokusu je jednoduchý. Ide v ňom o urýchlenie rozkladu anorganickej látky – v tomto prípade peroxidu vodíka (H2O2). Peroxid vodíka je binárna zlúčenina kyslíka a vodíka. V molekule peroxidu vodíka sú atómy kyslíka viazané navzájom a na každom z nich je atóm vodíka.

V bežných podmienkach sa peroxid vodíka premieňa (rozkladá) na molekuly kyslíka a vody. Čo sa však stane, keď jeho rozklad urýchlime (katalyzujeme)? To zistíte pri pokuse.

Čo potrebujete?

Spomínaný peroxid vodíka (30- – 35-percentný) zoženiete cez internet alebo v domácich potrebách. Používa sa na bielenie povrchov (napríklad aj zubov, snáď nie sloních), ako dezinfekcia, ale aj na leptanie v elektrotechnike. Dámam môže byť známy ako prísada do farieb na vlasy.

Keďže chceme katalyzovať rozklad tejto látky, potrebujeme katalyzátor. Tým môže byť v našom prípade manganistan draselný alebo jodid draselný. Obe zoženiete v lekárni.

Manganistan draselný (hypermangán, KMnO4) pozná každý, kto má skúsenosti s ekzémom – ide o čiernofialovú kryštalickú soľ, ktorá sa rozpúšťa vo vode. Používa sa na dezinfekciu a liečbu ekzémom postihnutej kože. Jodid draselný (KI) je anorganická zlúčenina jódu a draslíka, známa napríklad znalcom atómových katastrof, keďže sa okrem iného používa napríklad vo forme tabletiek aj ako ochrana pred radiáciou.

Nezabudnite na bezpečnostné pomôcky – ochranné rukavice, okuliare a plášť. Pracujeme s chemikáliami, ktoré môžu vyvolať popálenie alebo poleptanie. Prosím, tento pokus realizujte len v prítomnosti dospelej osoby. Predtým než začnete, pripravte si dostatočne veľký pracovný priestor.

Nákupný zoznam:

  • 50 ml peroxidu vodíka,
  • potravinárske farbivo (1 balíček),
  • manganistan draselný/jodid draselný (2 – 3 čajové lyžičky),
  • 20 ml saponátu.

Pomôcky:

  • dlhá nádoba s úzkym hrdlom (ideálne odmerný valec),
  • tácka/podložka,
  • banka/pohár.

Čo sa pri pokuse deje?

Na stôl si položíme plastovú podložku, ktorá by mala zachytiť sloní produkt. Do stredu umiestnime odmerný valec a nalejeme doň 50 ml peroxidu vodíka. Tekutinu zafarbíme štipkou potravinárskeho farbiva a premiešame. Potom pridáme 20 ml saponátu. Následne do nádoby rýchlo prisypeme 2 lyžičky nášho kalalyzátora a sledujeme urýchlený rozklad peroxidu, ktorý je sprevádzaný vznikom veľkej farebnej rastúcej peny, z ktorej sa parí.

Peroxid vodíka sa za normálnych okolností rozkladá pomaly, my sme však tento rozpad urýchlili. Plus sme do tejto látky pridali saponát, ktorý pení. Kyslík a saponát teda vytvorili veľa, veľa bubliniek, ktoré tvoria penu – našu krásnu, mohutnú a veľkolepú sloniu zubnú pastu.

Keď sa do sýtosti vynadívate, penu môžete bez obáv opláchnuť do štandardného odtoku.

Príjemnú zábavu!

Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky