Prečo vyrábať sliz? Je to zábavné a výroba trvá len niekoľko minút. Vo videu sa dozviete, ako na to.
Farebný sliz dostanete aj v obchodoch, to nepopierame. Keď si ho však vyrobíte doma, je to oveľa väčšia zábava. Zistíte, z čoho sa skladá a navyše si ho môžete vyrobiť, koľko chcete a nafarbiť, ako chcete.
Výhodou tohto pokusu je, že je naozaj jednoduchý, bezpečný a všetky ingrediencie zoženiete bez problémov v bežných obchodoch.
Čo potrebujete?
Hlavnou zložkou slizu je lepidlo, ktoré obsahuje PVAc – polyvinylacetát (napríklad slávne lepidlo Herkules, túto zložku však obsahuje aj veľa iných lepidiel). PVAc je syntetický polymér (teda umelo vytvorená zlúčenina), ktorú začiatkom 20. storočia objavil nemecký chemik Fritz Klatte.
PVAc sa najčastejšie používa ako lepidlo na drevo, látky alebo papier – napríklad na viazanie kníh. Je zdravotne nezávadný, využitie má preto aj v potravinárstve, napríklad ako ochrana syrov pred plesňami a vlhkosťou.
Ďalšou potrebnou ingredienciou je hydrogénuhličitan sodný (NaHCO3), teda sóda bikarbóna. Tá je bežným pomocníkom v domácnosti. Svoje uplatnenie nachádza ako kypriaca prísada do pečenia, ale aj ako výživový doplnok proti páleniu záhy a na pretrávenie. Ide o zásadu, teda o opak kyseliny.
Nákupný zoznam:
- 120 ml lepidla (obsahujúce PVAc),
- potravinárske farbivo,
- sóda bikarbóna.
Pomôcky:
- miska,
- nanukové drievko/lyžička.
Čo sa pri pokuse deje?
Výroba slizu spočíva v tom, že do lepidla s obsahom PVAc pridáme potravinárske farbivo (ľubovoľný odtieň a množstvo) a sódu bikarbónu (cca polovica čajovej lyžičky). Polymérové reťazce PVAc, ktoré boli dovtedy voľné ako pri kvapalinách, sa zmiešaním ingrediencií prestanú pohybovať a vznikne nám látka podobná gume. Sieť reťazcov zadržiava molekuly vody, pri miešaní sa však tieto molekuly postupne vyparujú, čo spôsobuje, že sliz hustne a vysychá.
Sliz je hotový, keď sa odlepuje od nádoby. Pozitívom slizu však je, že čím viac sa s ním hráte, naťahujete ho a formujete, tým je hmota lepšia. Skladovať ho odporúčame v uzavretej nádobe v chladničke. Ak ho už nepotrebujete, vyhodiť ho môžete do komunálneho odpadu.
Dobrú zábavu!
Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.
(TL)