Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zapoj sa do súťaže Misia Mars 3 a hraj o astronomické ceny!

VEDA NA DOSAH

Prežiješ na Marse? Ak máš nápad, ako na to, prihlás sa do súťaže. Ak uspeješ, dostaneš šancu vyskúšať ho na HI-SEAS.

Priprav projekt na simulovanú marťanskú misiu, zašli nám ho a uvidíš, či uspeješ. Ak bude dobrý, svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová ho zrealizuje na výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.

Tretí ročník prestížnej súťaže Misia Mars 3 je určený opäť pre žiakov stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o prírodné vedy a techniku a majú ambície využiť svoje vedomosti aj za hranicami Zeme. Okrem toho, že máš možnosť sa blysnúť na nádejnom astronomickom nebi, dostaneš jedinečnú príležitosť spolupracovať s uznávanou mladou vedkyňou, ktorá zapája slovenských študentov a školy do celosvetového výskumu.

Počas jednej zo simulovaných misií budete s Michaelou Musilovou koordinovať svoj projekt a zadávať jej inštrukcie priamo počas realizácie. Tri víťazné projekty budú predstavené v časopise Quark.

Ako na to?

  1. Zaregistruj sa na stránke www.misiamars.sk v termíne 18. február – 9. máj 2021 ako jednotlivec alebo tím maximálne piatich študentov pod vedením odborného garanta (učiteľa) a vyhraj hodnotné ceny pre seba a svoju školu. Každý súťažiaci získa po registrácii štartovací marťanský balíček s darčekovými predmetmi.
  2. Vytvor spolu s tímom a s pomocou učiteľa/učiteľky vedecko-technický projekt, ktorý budú môcť využiť astronauti na simulovaných marťanských misiách alebo bude mať prínos pre budúci život na bájnej červenej planéte. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie a video nahrať do online formulára.
  3. Tri najlepšie projekty, ktoré vyberie odborná porota, predstavia autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach v polovici júna 2021. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení. Všetky tri tímy vyhrajú atraktívne ceny.

Astronomické ceny, ktoré stoja za to

Víťazný projekt zrealizuje na jednej zo svojich simulovaných misií jej veliteľka Michaela Musilová spolu s tímom medzinárodných vedcov. Pre víťazov je pripravená jedinečná exkurzia do Space Expo, návštevníckeho centra Európskej vesmírnej agentúry v Holandsku. Nenechaj si ujsť vstup do modelu medzinárodnej vesmírnej stanice alebo možnosť vidieť originálnu kapsulu Soyuz, v ktorej letel do vesmíru v roku 2004 holandský astronaut André Kuipers.

Pri tvorbe projektu sa môžete inšpirovať experimentmi z minulých ročníkov súťaže, počas ktorých študenti využili biologický odpad výskumníkov na tvorbu recyklovanej vody na hydroponické (bez pôdy v roztoku) pestovanie rastlín na stanici či zisťovali, aký vplyv má rozdielna gravitácia a množstvo slnečného svitu na úrodnosť ľuľka zemiakového na Marse. Celosvetový ohlas i úspech zaznamenal víťazný experiment Misie Mars 2 (video v článku), ktorý  sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia ako hnojiva na pestovanie rastlín počas vesmírnych misií.

Súťaž organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI) a magazínom o vede a technike Quark.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky